Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.
Wykład pt.: „Kolekcje zoologiczne – zaginione skarby polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego” wygłosi prof. Dariusz Iwan.
Spotkanie rozpocznie się w środę, 25 września br., o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.
Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00.
Profesor Iwan opowie o fascynujących losach kolekcji XVIII-wiecznej kolekcji Sylwiusza Minkwitza, Gabinetu Zoologicznego UW (1818-1919) i Muzeum Branickich (1887-1919) związanych bezpośrednio z najtragiczniejszymi wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnich 200 latach historii Polski. Do 1919 zgromadzono w nich około 130 tysięcy okazów z całego świata, często w okolicznościach przypominających fabułę "Indiany Jonesa" czy przygody Tomka Wilmowskiego. Do dzisiaj ocalało ich zaledwie kilkanaście tysięcy. Niewiele więcej materiałów przetrwało II wojnę światową, w czasie której zrabowano, bądź celowo zniszczono kilka milionów obiektów. Zniszczeniu uległy także katalogi, archiwa oraz dokumentacja towarzysząca zbiorom.
Prowadzona obecnie współpraca naukowców z Muzeum i Instytutu Zoologii oraz Uniwersytetu Warszawskiego ma na celu rekonstrukcję i opracowanie zasobów wspomnianych kolekcji.
Prof. dr hab. Dariusz Iwan od 1988 roku pracuje w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Opublikował ponad 100 oryginalnych prac naukowych. Opisał ponad 170 nowych dla nauki gatunków i 25 rodzajów chrząszczy. Od 1991 roku jest kierownikiem Muzeum Zoologicznego w MIZ PAN, w którym zdeponowanych jest blisko 7 mln okazów zwierząt, w tym okazy pochodzące ze zbiorów Gabinetu Zoologicznego UW z przełomu XVIII i XIX wieku.
|