Niezwykle ciekawie zapowiada się tegoroczna, już dziewiąta edycja Festiwalu Sztuk i Rzemiosła Targira-art., która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca oczywiście w Świebodzicach. Po raz pierwszy w Polsce organizatorzy imprezy połączyli ze sobą dwa na pozór nie związane ze sobą tematy: sztukę i kolej.
Okazuje się, że takie połączenie jest możliwe, a efekty tego będzie można zobaczyć właśnie w Świebodzicach. Festiwal rozpocznie się jak zwykle w piątek (14 czerwca), ale najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w sobotę (15 czerwca) i to nietypowo, bo na dworcu kolejowym Wrocław Główny. O godzinie 8.25 rozpocznie się inauguracja projektu pn. "Pociąg do Polskiej Sztuki". W asyście kolejowej orkiestry dętej i zaproszonych gości Minister Infrastruktury odprawi specjalny pociąg do Świebodzic. Będzie to zarazem najszybszy przejazd w historii tej trasy, bowiem już po niespełna pół godzinie wszyscy pasażerowie Pociągu do Polskiej Sztuki będą wysiadać w Świebodzicach.
Specjalnie z okazji tego wydarzenia, po 20 latach nieobecności, na dworcu we Wrocławiu uruchomiona zostanie poczta peronowa, gdzie z wykorzystaniem okolicznościowego datownika będzie można nadać przesyłki pocztowe do Świebodzic. Przejazd Pociągiem do Polskiej Sztuki, dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu, będzie całkowicie bezpłatny, a każdy pasażer otrzyma od organizatora na pamiątkę kolekcjonerski bilet kolejowy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, aby przejechać się Pociągiem trzeba dokonać rezerwacji na adres kolejdosztuki@gmail.com i uzyskać potwierdzenie od organizatora.
O godzinie 9.33 na dworcu w Świebodzicach rozpocznie się uroczystość z okazji 150 urodzin dworca kolejowego. Będzie można skosztować urodzinowego tortu, posłuchać okolicznościowych przemówień na cześć jubilata i dobrze bawić się podczas występu orkiestry. Kolejne wydarzenia Festiwalu odbędą się tradycyjnie, na hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mieszka Starego 6. A wśród nich będą m.in. wystawa zegarów kolejowych wyprodukowanych na Dolnym Śląsku w XIX wieku, wykłady o historii i znaczeniu kolei, wykład multimedialny Jarosława Jaśnikowskiego o jego twórczości i wizji magicznej kolei w jego obrazach.
Jarosław Jaśnikowski to młody polski malarz, w którego twórczości kolej odgrywa istotną rolę. Jako pierwszy Polak wygrał prestiżowy Europejski Salon Sztuki Fantastycznej organizowany we Francji. Być może jego nagrodzony obraz będzie można zobaczyć podczas Targiry-art. Kolejną wielką atrakcją Festiwalu będzie pierwsza w Polsce autorska wystawa dzieł Pawła Borowskiego – najsłynniejszego obecnie na świecie polskiego artysty tworzącego w szkle. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. „Szklaną lokomotywę”, którą artysta wykonał specjalnie na Festiwal Targira-art.
Festiwalowa niedziela to czas autorskich spotkań. Odbędą się dwie prelekcje. Pierwszą poprowadzi Arkadiusz Dzielawski i opowie o swojej twórczości, prezentując dzieła z wystawy "Tylko Czas", a na zakończenie będzie można posłuchać Pawła Borowskiego, prezentującego swoje najlepsze dzieła z prywatnej kolekcji. Oczywiście jak co roku, przez wszystkie dni festiwalu będzie można nabyć i podziwiać wiele dzieł malarstwa i wyrobów rzemiosła artystycznego artystów z całej Polski, a także okolicznościowe znaczki i ufundowany przez Pocztę Polską kolekcjonerski datownik.
Tak bogaty program Festiwalu mógł powstać dzięki wsparciu Burmistrza Świebodzic, Fundacji PKO, Starosty Świdnickiego oraz PKP PLK. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła "TARGIRA".
|