wstęp: 10 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Singapurze, Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Gruzji i Stanach Zjednoczonych.
Wykonania duetu określane są, jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Wiele utworów zyskuje w interpretacji duetu nowe, oryginalne brzmienie, dzięki transkrypcjom na akordeon autorstwa Iwa Jedyneckiego. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Zespół chętnie wykonuje muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, którzy dedykują im swoje utwory. W 2016 roku powstał pierwszy na świecie koncert na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną. Kompozytor – Marcin Błażewicz dedykował go Karolinie Mikołajczyk i Iwowi Jedyneckiemu, którzy dokonali prawykonania dzieła. Bogaty repertuar duetu obejmuje także kompozycje minionych epok do baroku włącznie.
Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, jako zespół zadebiutowali w maju 2013 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od tego czasu prowadzą ożywioną działalność koncertową. Wystąpili z recitalami w Auditorio Eduardo del Pueyo w Saragossie (Hiszpania), w muzeum Tomba di Giulietta – Museo degli Affreschi oraz Castelvecchio w Weronie (Włochy), Teatro Comunale Niccolo van Westerhout w Bari (Włochy), w Andernos-les-Bains (Francja) na zaproszene Societa Dante Alighieri w Bazylei (Szwajcaria), w Sali balowej Pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich. W 2014 roku zainaugurowali 14. Festiwal „Letnie Wieczory Muzyczne Dziekanka” oraz wystąpili na festiwalu Vier Jahreszeiten Riehen (Szwajcaria).
Jako laureaci Nagrody Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych na Koncercie Roku – konkursie dla zespołów kameralnych wystąpili z recitalami w salach koncertowych uczelni muzycznych w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Katowicach i Bydgoszczy.
Wielokrotnie uczestniczyli w kursach mistrzowskich. Pracowali pod kierunkiem światowej sławy muzyków takich jak: prof. Ingolf Turban (Hochschule fur Musik Monachium), prof. Janne Rattya (Hochscule fur Musik Und Darstellende Kunst Graz), prof. Inaki Alberdi (Conservatorio Superior de Musica de Pais Vasco „MUSIKENE” w San Sebastian), prof. Geir Draugsvoll (Royal Danish Academy of Music), prof. Mikko Luoma (Turku Conservatory), prof. Grzegorz Stopa (Hochschule fur Musik Wien). Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pracowali pod kierunkiem prof. Klaudiusza Barana.
Koncert poprowadzi, ubarwiając muzykę słowami, muzykolog i kompozytor Jakub Szafrański.
Jakub Szafrański – kompozytor, dyrygent.
Ukończył kompozycję (pod kierunkiem prof. Pawła Łukaszewskiego) oraz dyrygenturę chóralną (klasa prof. Ryszarda Zimaka) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (UMFC). Uzyskał także dyplom w grze na trąbce. Przed studiami na UMFC ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Grażyny Bacewicz. Prowadzi Chór Żeński Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z którym odnosił sukcesy na międzynarodowych festiwalach oraz jest drugim dyrygentem Mieszanego Chóru SGH. Również, jako drugi dyrygent współpracuje z Archikatedralnym Męskim Chórem Cantores Minores, będąc jednocześnie kompozytorem zespołu. Założył Koło Artystyczno-Naukowe Dyrygentury Chóralnej w UMFC (2016). Od 2017 roku współpracuje, jako pedagog z Wydziałem Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC. Zdobył I Nagrodę na 57. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2016), a także nagrody na wielu innych konkursach kompozytorskich na całym świecie. Jego twórczość znalazła się w repertuarze wielu polskich i zagranicznych zespołów jak: Orkiestra Muzyki Nowej, sekstet wokalny proMODERN, The Choir of Trinity College Cambridge, Poznański Chór Kameralny, Kammerchor Hannover, Janua Muzika z Wilna.
|