sala: Tańcząc w ciemnościach, 307 a/b, III piętro
wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie
MORPHIC RESONANCE / MEGAN BRIDGE
SPEKTAKL / DYSKUSJA
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Megan Bridge, tancerka i choreografka, (Filadelfia/USA) zaprezentuje dwie solowe prace, a następnie zaprosi do wspólnej dyskusji na temat linii improwizacji i eksperymentowania w post-Judson* American Dance. Spotkanie odbędzie się w ramach roku edukacji CST w dziedzinie tańca współczesnego.
„Morphic Resonance” to solowa improwizacja w wykonaniu Megan Bridge, z oryginalną muzyką Petera Price’a.** Jest to projekt performatywny oparty na poszukiwaniach, w których ciało tańczące solo jest nastawione na rezonans z dźwiękiem i przestrzenią, które je otaczają. Muzyka elektroniczna i ambient Petera Price’a jest dodatkowo podkreślona przez perkusyjne zapętlenia. Tancerka buduje światy ruchu kinestetycznie ekspansywne, które podobnie jak architektura, są także drobiazgowo precyzyjne.
Megan Bridge zaprezentuje również swoje najnowsze solo, „(Un) Locking McClary”. W 1987 roku feministka i muzykolożka Susan McClary porównała muzykę Beethovena, a w szczególności jego IX Symfonię, do gwałtu. W tym solo Bridge zaproponuje kontrargument do teorii McClary.
Po tych dwóch prezentacjach odbędzie się rozmowa na temat improwizacji i eksperymentowania w amerykańskim tańcu po Judson. Megan Bridge współpracowała z Stevem Paxtonem i Lisą Nelson, wykonywała także choreografie Lucindy Childs i Davida Gordona oraz studiowała u Deborah Hay. Podczas spotkania i rozmowy z uczestnikami tancerka podzieli się swoim doświadczeniem i obserwacjami na temat tych artystów oraz ich podejściem do ruchu opartego na zadaniach, ucieleśnianiu i obecności.
* Peter Price nie zagra na żywo podczas tego występu
** Judson Dance Theatre – kolektyw tancerzy, kompozytorów i artystów wizualnych funkcjonujący w Nowym Jorku w latach 1962-64; byli z nim związani m.in. Trisha Brown, Yvonne Rainer, David Gordon, Deborah Hay, Lucinda Childs, Steve Paxton; odrzucili oni modern dance i w drodze poszukiwań i eksperymentów stworzyli postmodernizm w tańcu współczesnym
Trailer: https://vimeo.com/241005328
Biogram:
Megan Bridge jest tancerką, choreografką, producentką, pedagożką i dramaturżką tańca z Filadelfii. Jest także współtwórczynią i współdyrektorką wraz z kompozytorem i muzykologiem Peterem Pricem patformy współpracy <fidget>. Artyści wspólnie prowadzą przestrzeń thefidget, eksperymentalne laboratorium badawcze i miejsce performatywnych działań. Artystka obecnie kontynuuje studia MFA w dziedzinie tańca na Temple University, gdzie wykłada także jako adiunkt. Jako redaktorka współpracuje z thINKingDANCE, a także publikowała artykuły w Dance Magazine, Pointe i The Dance Chronicle. Odbyła rezydencje artystyczne w Haverford College, West Chester University, Franklin & Marshall College i University of Arizona. W 2013 roku została wyróżniona tytułem “Best of Philly” przez Philadelphia Magazine za prace performatywne. Uczyła się u następujących artystów: Deborah Hay, Xavier LeRoy, Miguel Gutierrez i Jan Fabre. Jako profesjonalna tancerka współpracowała z takimi choreografami i zespołami jak Group Motion, Steve Paxton and Lisa Nelson, Jérôme Bel, Willi Dorner, Lucinda Childs, David Gordon, Susan Rethorst, and Headlong Dance Theater. Wielokrotnie występowała w USA i za granicą w Austrii, Bułgarii, Kolumbii, na Cyprze, w Niemczech, Japonii, na Litwie, w Polsce, w Afryce Południowej i Szwajcarii.
www.thefidget.org
|