Sztuka europejska wzbogacała się w zetknięciu z innymi kulturami, od tych najbliższych, poznawanych niemal naturalnie, w drodze kontaktów handlowych, po najbardziej oddalone, do których odbywano „wielkie wyprawy”.
Cykl wykładów „Sztuka świata” jest propozycją prześledzenia szlaków tych odkryć, o których świadczą zachowane do dziś dzieła sztuki – podróży wiodących od wybrzeży Morza Śródziemnego, na wschód, do Indii, i na zachód, do Ameryki. Jest próbą spojrzenia na wybrane aspekty historii, ale także na współczesną, choć ciągle dla nas egzotyczną twórczość artystów z Azji i Afryki.
Współczesna sztuka afrykańska – tradycja i tożsamość
Afrykańscy artyści – El Anatsui, pochodzący z Ghany i związany z Nigerią, urodzony w Beninie Romuald Hazoumè, Kongijczyk Chèri Samba… – w swojej twórczości świadomie odwołują się zarówno do tradycji, jak i do współczesnych prądów estetycznych. Niezależnie od tego, czy pozostali “u siebie” w Afryce, czy podróżują po świecie, są dziś pełnoprawnymi uczestnikami międzynarodowego życia artystycznego. Wnoszą do niego żywiołowość i wyczucie formy, zmysł i odwagę obserwacji, niemal wyparty ze świadomości Zachodu metafizyczny niepokój: opartą na własnej tradycji kulturowej artystyczną tożsamość.
Prowadzenie: Agnieszka Kluczewska-Wójcik
wstęp 1 zł / bilety do zakupu przed wydarzeniem
|