Sztuka „Nekroza” litewskiego teatru Apeiron: o śmierci ego lub sposobach pozostania sobą
Młody, ale doceniany teatr Apeiron, uznany na Litwie za jeden z najbardziej radykalnych, posługujących się swoistą dykcją teatrów, zdobywca wielu prestiżowych nagród, wystąpi 3 lutego w Polsce, wystawiając sztukę „Nekroza”.
Do udziału w spektaklu zapraszamy wszystkich poszukujących intelektualnych wyzwań, zainteresowanych eksperymentalnym teatrem na wyższym poziomie. „Nekrozę” można określić mianem thrillera psychologicznego – w przedstawieniu z łatwością zidentyfikujemy podstawowe elementy charakterystyczne dla tego gatunku sztuki (operowanie niepokojem, oczekiwaniem, napięciem…). Świat „realistyczny” spektaklu jest stale transformowany przez rytuały, sensy, znaki, metaforykę masek i wizerunków.
Trójka głównych bohaterów – Wiktoria (Greta Gudelyte), Lukas (Riczardas Bartaszius) i Monosofia (Kristina Szvenczionyte) – to osoby, które utkwiły w zamkniętym, monotonnym cyklu konkurencji, pogoni za szczęściem i samoakceptacją. Wysiłek, jaki każdy z bohaterów wkłada w obronę pozycji lidera, pościg za powodzeniem oraz wywyższanie siebie poprzez poniżanie innych to ciągły proces określony jako paranoja ego.
Czy możliwa jest ucieczka z więzienia, na które skazujemy się sami? Być może jedynym sposobem na uwolnienie się spod jarzma dyktatury ego jest uświadomienie sobie własnej przemijalności?
Autorka sztuki: Greta Gudelyte
Reżyserowie: Greta Gudelyte, Egle Kazickaite
Aktorzy: Riczardas Bartaszius, Kristina Szvenczionyte, Greta Gudelyte, Egle Kazickaite
Twórcy kostiumów: Erika Jankauskaite, Pelkiu Tyla
Konsultant: Andrius Czernauskas
wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr
|