Sztuka europejska wzbogacała się w zetknięciu z innymi kulturami, od tych najbliższych, poznawanych niemal naturalnie, w drodze kontaktów handlowych, po najbardziej oddalone, do których odbywano „wielkie wyprawy”.
Cykl wykładów „Sztuka świata” jest propozycją prześledzenia szlaków tych odkryć, o których świadczą zachowane do dziś dzieła sztuki – podróży wiodących od wybrzeży Morza Śródziemnego, na wschód, do Indii, i na zachód, do Ameryki. Jest próbą spojrzenia na wybrane aspekty historii, ale także na współczesną, choć ciągle dla nas egzotyczną twórczość artystów z Azji i Afryki.
Europejczycy wobec nowych kultur, flory i fauny Ameryki Południowej
Po odkryciu Nowego Świata Ameryka pozostawała w wyobraźni zbiorowej Europejczyków miejscem tajemniczym, uważana była za „najdzikszy” z kontynentów: nieznany, egzotyczny i niedostępny. W alegorycznych przedstawieniach starano się podkreślić jej „barbarzyński” charakter. Fantastyczny obraz konstruowany przez konkwistadorów i pierwszych podróżników należy skonfrontować z dziedzictwem miejscowych kultur i witalnością natury nowego kontynentu. Wykład ma pomóc w przeniesieniu w realia XVI, XVII i XVIII wieku oraz ukazać w wybranych aspektach historię spotykania Europy z Ameryką w okresie kolonialnym.
Prowadzenie: dr Ewa Kubiak
Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / stolarnia
wstęp 1 zł
|