wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr
Koncepcja i wykonanie: Edyta Kozak
Produkcja: Komuna//Warszawa
Wideo: Wojtek Kaniewski
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=HtkSDafq6ag&feature=youtu.be
Spektakl jest próbą stworzenia zupełnie nowej jakości, reinterpretacją klasyków teatru i tańca. Edyta Kozak, tropem Jérôme’a Bela, francuskiego choreografa, twórcy koncepcji nie-tańca, traktuje taniec jako pretekst do spotkania i rozmowy na tematy społeczne, artystyczne i osobiste. Spektakl ma formę wykładu (lecture-performance). Za fantazją szukania nowego zawodu dla bezrobotnych baletnic kryje się historia tancerzy, którzy stracili prawo do wcześniejszej emerytury. Podmiotem pracy artystki jest tancerz odarty z roli, człowiek z jego przekonaniami i osobistą biografią. Wszystko okraszone humorem i wrażliwością charakterystyczną dla twórczości Kozak.
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami. Spotkanie prowadzi Hanna Raszewska-Kursa
Edyta Kozak
Tancerka, choreografka, kuratorka i organizatorka wielu wydarzeń w obszarze sztuki tańca i sztuk performatywnych. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej (obecnie: Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) w Warszawie. Była solistką baletu Teatru Wielkiego w Warszawie (obecnie: Polski Balet Narodowy) i Stadttheater w Bernie. Na początku lat 90. współtworzyła grupę NEI, jeden z pierwszych niezależnych zespołów teatru tańca w Polsce. Pod koniec lat 90. odeszła od twórczości choreograficznej, poświęcając się tworzeniu autorskiego programu Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł (obecnie: Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł) oraz projektów stymulujących rozwój tańca w Polsce, czym zajmuje się do dziś. Do twórczości artystycznej powróciła w roku 2001, tworząc wraz z artystą multimedialnym, Mirkiem Kowalczykiem, zespół Made Inc. W 2007 roku stworzyła instalację „Dancing For You For One Minute”, która zapoczątkowała tryptyk – wraz ze spektaklem „Dancing For You Longer Than One Minute” oraz filmem fabularnym „Dancing For You” w reżyserii Rolanda Rowińskiego. W 2011 zrealizowała wraz z Rowińskim spektakl „Folk? a ja się nie zgadzam!”. Ostatni spektakl Kozak „Moje własne interview®Fanny Panda” powstał w 2013 z inspiracji Jérôme’em Belem.
Przez dziesięć lat (1995-2005) Kozak pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Tancerzy Niezależnych. W 2007 stworzyła Fundację Ciało/Umysł, która oprócz międzynarodowych wydarzeń produkuje, prezentuje i realizuje projekty promujące polską i lokalną scenę tańca (m.in. Warszawska Scena Tańca, Noc Tańca, Go! Go! Dance!). Była kuratorką ważnych wydarzeń artystycznych, m.in. takich jak: +++ tańca (Plusy tańca) – program impresaryjny Teatru Narodowego w Warszawie (2004-2006); Pierwsza Polska Platforma Tańca „taniec.pl” (2003) oraz projekty współpracy polskich artystów z artystami z Niemiec, Francji, Serbii, Szwajcarii, Islandii.
Była jedną z koordynatorek Kongresu Tańca w Warszawie (2011), a także jurorką finału konkursu „Młody Tancerz Roku 2015”. Jest partnerem i ekspertem międzynarodowych networków: Open Latitude oraz Advancing Performing Arts Project. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. nagrody Ministra Kultury za promocję sztuki tańca.
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Dom Kultury Kadr
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, warsawholic
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Więcej informacji: www.centrumsztukitanca.eu
|