reżyseria:
Krzysztof Warlikowski
obsada:
Bertoldo - Adam Nawojczyk
Cica - Danuta Stenka
Doktor Szebojgan, Pielęgniarz, Fotograf, Fryzjer, Grabarz - Miron Hakenbeck
Dulce - Zygmunt Malanowicz
Dupa - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Felicja - Anna Radwan-Gancarczyk
Krum - Jacek Poniedziałek
Matka - Stanisława Celińska
Szkita - Paweł Kruszelnicki
Taktyk - Marek Kalita
Truda - Maja Ostaszewska
Tugati - Redbad Klynstra
przekład: Jacek Poniedziałek
muzyka: Paweł Mykietyn
reżyseria świateł: Felice Ross
realizacja projekcji: Paweł Łoziński
zdjęcia: Kacper Lisowski,
współpraca Anna Morawska
montaż: Rafał Listopad
Przedstawienie powstało w koprodukcji z TR Warszawa. (premiera 3 marca 2005 - TR Warszawa)
Premiera:
2005-03-12 scena kameralna
Czas trwania:
3 godz. /1 przerwa/
Bohater Kruma Hanocha Levina powraca do rodzinnego miasta, w którym czeka na niego matka, przyjaciele i cała społeczność.
¦wiat, który zastaje Krum dotknięty jest jakimś paraliżem. Jakby rzeczywistość, do której powraca bohater znieruchomiała w oczekiwaniu na coś, co w końcu nada jej sens, co uruchomi zdarzenia. I tak się dzieje, ale działania bohaterów okazują się chaotyczne, a rozbudzone życie prowizoryczne, wypełnione powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów. Krum wydaje się postacią najbardziej bierną. Ktoś inny żeni się, ktoś inny umiera, ktoś inny wyjeżdża. Być może w ten sposób spełniają się różne warianty losu bohatera. Postawiony w sytuacji widza, który na chwilę zawiesza swoją tożsamość i całkowicie poddaje się iluzji, Krum ogląda jak we śnie zrealizowany w formie teatralnego spektaklu katalog swoich marzeń i obaw.
Urodzony w Tel Awiwie Hanoch Levin (1943-1999) był nie tylko mistrzem groteski, ale także jednym z najciekawszych izraelskich dramaturgów ubiegłego stulecia. Na uniwersytecie w rodzinnym mieście studiował filozofię i literaturę hebrajską. Spośród ponad 50 napisanych przez niego sztuk większość doczekała się realizacji i licznych wystawień w Izraelu i na światowych festiwalach. Wśród prac dramatycznych Levina znajdują się komedie, tragedie i programy satyryczne. Większość sztuk autor wyreżyserował sam. W jego bogatym dorobku można też znaleźć kilka zbiorów utworów satyrycznych, nowel, poezji a nawet książkę dla dzieci. Literacką karierę rozpoczynał od poezji, ale sławę przyniósł mu autorski program satyryczny Ty i ja, i następna wojna (1968). Przez długi czas Levin zajmował stanowisko dramaturga-rezydenta w Teatrze Cameri w Tel Awiwie. Reżyserował w Teatrze Miejskim w Hajfie i jerozolimskim Teatrze Han. Jego sztuki otrzymały wiele prestiżowych nagród zarówno w Izraelu, jak i na świecie, m.in. na festiwalu w Edynburgu. Do najbardziej znanych dramatów pisarza należą: Krum (1975), Yisorei Iyov (Męki Hioba) (1981), Melechet Hachaim (Trud życia) (1989), Hazona Meohio (Dziwka z Ohio) (1996), Morderstwo (1997).
TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8
00-590 Warszawa
tel. 022 480 80 00
fax 022 480 80 02
teatr@trwarszawa.pl
www.trwarszawa.pl
Biuro Obsługi Widzów
pon.-pt. 9-16
tel. 022 480 80 09
fax 022 480 80 02
bow@trwarszawa.pl
Kasa biletowa
tel. 022 480 80 08
pon. 11-16
wt.-sob. 11-14.30 oraz 15-19 (lub do rozpoczęcia spektaklu)
niedz. 13-19 (lub do rozpoczęcia spektaklu)
|