POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
30-07-2017       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
WIELICZKA: II koncert „Popołudnie ze Straussem”
ZAPRASZA
http://muzeum.wieliczka.pl
miejsce:
Zamek Żupny
16:00
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na drugi letni koncert z cyklu „Popołudnie
ze Straussem”, który odbędzie się 30 lipca 2017 r. o godz. 16.00 na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce. Koncert wykonają: Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierunkiem Jerzego Sobeńko oraz znani i utalentowani soliści: Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran i Jan Wilga - tenor

W programie usłyszeć będzie można m.in.: Johanna Straussa „Życie artysty”, „Tik Tak Polka” i „Pizzicato Polka”, Emila Waldteufel a “Espana”, Johannesa Brahmsa “Taniec węgierski”
nr 6, Antoniego Rubinsteina “Melodia” czy Josifa Ivaanovicia “Fale Dunaju”.

Trzeci koncert z cyklu “Popołudnie ze Straussem” odbędzie się 27 sierpnia 2017 r. o godz. 16.00 na dziedzińcu Zamku Żupnego.

Informacja: 12 278 58 49
www.muzeum.wieliczka.pl


Bożena Zawiślak-Dolny

Jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa w operze, operetce i musicalu.
Ta znakomita śpiewaczka o której mówiono, że jest uśmiechniętym wulkanem energii,
przez wiele lat była mezzosopranowym filarem Opery Krakowskiej. Jej kreacje zawsze przyjmowane były z pełnym uznaniem przez publiczność i krytyków. Swoje znakomite kreacje stworzyła w operach Rossiniego (Kopciuszek, Cyrulik Sewilski, Semiramida) i Verdiego (Bal maskowy, Trubadur, Nabucco, Rigoletto, Aida), jednak najbardziej zrosła się z jej nazwiskiem partia tytułowej Carmen w operze Bizeta.
Nieobcy jest jej również repertuar oratoryjno-kantatowy (Stabat Mater Pergolesiego i Szymanowskiego, Requiem Verdiego i Dworzaka, VIII Symfonia Mahlera, Czarodziejska miłość de Falli). Ogromny sukces przyniosło artystce wykonanie songów Kurta Weilla w przygotowywanym przez Operę Śląską spektaklu „Zagraj mi melodię z dawnych lat”. Ostatni sukces tego gatunku to znakomita kreacja Aldonzy-Dulcynei w musicalu „Człowiek z La Manchy” M. Leigha, wystawionym w Łódzkim Teatrze Muzycznym i Operze Krakowskiej.
W roku 1997 otrzymała nagrodę Wojewody Krakowskiego za wybitne osiągnięcia
w dziedzinie kultury i sztuki.

Jan Wilga
Czołowy amant krakowskiej sceny operetkowej, obdarzony pięknym głosem, nieprzeciętnym talentem aktorskim i znakomitą aparycją sceniczną. Jerzy Waldorff nazwał go największym amantem operetkowym lat 80-tych. Urodzony w Paryżu, wychowany w Polsce śpiewa właściwie od dzieciństwa.
Już jako amator odnosił sukcesy wokalne, z których najważniejszym stało się uzyskanie tytułu laureata amatorskiego konkursu wokalnego podczas jednego z Festiwali im. J. Kiepury w Krynicy. Słuchająca wówczas młodych talentów, znakomita śpiewaczka, reżyser i dyrektor teatrów muzycznych, Barbara Kostrzewska, zaproponowała mu angaż do Wrocławia. Jan Wilga wybrał jednak Kraków, występy w operetkach i kształcenie głosu u Janiny Tisserant-Parzyńskiej, wybitnej mezzosopranistki.
Krakowowi był i pozostaje wierny. Na licznych scenach krajowych występuje tylko gościnnie
i jest przyjmowany owacyjnie. Znany i podziwiany we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Luksemburgu, a także w Kanadzie. Posiada w swoim repertuarze największe role operetkowe m.in. w Baronie cygańskim J. Straussa II, Królu włóczęgów R. Frimla, Ptaszniku
z Tyrolu K. Zellera, Polskiej krwi O. Nedbala, Księżniczce czardasza i Hrabinie Maricy
E. Kálmána, Studencie żebraku i Gasparone K. Millöckera, Carewiczu i Wesołej wdówce
F. Lehára, Swobodnym wietrze I. Dunajewskiego, Wiktorii i jej huzarze P. Ábraháma, a także role operowe np. w Traviacie G. Verdiego oraz Dydonie i Eneaszu H. Purcella.

http://muzeum.wieliczka.pl
Miejsce:
Zamek Żupny
Godz.
16:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury