„DAVID 2016”
Założeniem ideowym realizacji pt. „David 2016” była próba odpowiedzi na pytanie: Kim jestem?, zadane w perspektywie definiującej czas przełomu wieków labilności światopoglądowej, poznawczej i etycznej. Takie pytanie, według autora, zadaje sobie współczesny David, jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych Europejczyków na świecie. W zrealizowanej fotoinstalacji David spogląda na ludzi z podestu, pod kopułą Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Metaforycznie rzecz ujmując, posąg przez ponad 500 lat „próbuje nawiązać rozmowę” z niezmiennie mu współczesnym człowiekiem. Wyzwanie jest duże, ponieważ ludzki system wartości nieustannie ulega chwiejności, a bywa, że przekracza granice sensownego (empirycznie weryfikowanego) postrzegania. Fotoobiekt składa się z dwóch elementów. Monumentalna rzeźba Davida, poddana ingerencjom zatracającym jego męskie atrybuty, stoi na tle Florencji (wspólnym motywem wizualnym jest rastrowane żółte tło składające się z multiplikowanych sylwetek Davida, stanowiących odzwierciedlenie współczesnej ikony popkultury). Wykreowana rzeczywistość sugeruje zacieranie się granic między rodzajem męskim i żeńskim, a Europa jawi się jako organizm
bez granic (Florencja pełni rolę „wspólnego mianownika” europejskiego miasta). Ważnym dla podkreślenia symbolicznego przekazu fotoinstalacji jest dźwięk słyszalny z wnętrza prostopadłościanu. 9 minutowy, zapętlony i zmiksowany utwór audio składa się z wybranych fragmentów festiwali Love Parade w Berlinie oraz cytatów Dragqueens.
„Szmyrgiel”
Przez znajomych nazywany jest bzikiem w tym co robi. Mimo swojego wieku (Jan Śliżewski ma ponad 70 lat) ciągle zaskakuje swoimi pomysłami i energią twórczą. Człowiek, który w pozytywnym tego słowa znaczeniu ma bzika na jakimś punkcie, w śląskiej gwarze nazywany jest „Szmyrgiel”. Jan Śliżewski niewątpliwie „mo szmyrgla na punkcie malowania”. W swojej twórczości przedstawia on historię zarówno swojej miejscowości, jak i regionu. Motywem przewodnim jego obrazów jest życie codzienne w górniczym Radlinie. Cykl 8 fotografii był dyplomową pracą licencjacką Krzysztofa Pietrka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta zrealizował również film dokumentalny o Janie Śliżewskim.
Krzysztof Pietrek - ur. 2 maja 1960 r. w Knurowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magistra sztuki obronił w 2016 r. na kierunku Fotografia i Multimedia. Zawodowo pracuje jako designer, fotograf, analityk marki. Właściciel agencji brandingowej Fourtka Design www.fourtkadesign.pl, którą prowadzi od 2010 r.
|