Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż wystawy: 1 czerwca godz. 17.00
Wystawa czynna: 2 czerwca 2017 – 10 września 2017
Kurator: Magdalena Nierzwicka
Zabawki i zabawa towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Dzieci od czasów najdawniejszych do zabawy wykorzystywały rozmaite przedmioty. Tak jest również obecnie w społecznościach plemiennych.
Zabawkami stają się proste znaleziska z najbliższego otoczenia: kij, kamień, rozmaite rośliny. Dzieci Amazonii, jak pisze antropolog Marek Wołodźko, „nie mają zabawek w naszym rozumieniu, jako przedmiotów wykonanych celowo do zabawy. A jeżeli mają, to są to pomniejszone przedmioty z ich własnej kultury, którymi operują dorośli: mała dmuchawka, mała lanca czy mała łódeczka lub wędka”.
Wśród przedmiotów zgromadzonych na wystawie odnajdziemy przykłady zabawek pochodzących z wybranych krajów pozaeuropejskich, takich jak: Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Japonia. Do najciekawszych niewątpliwie należą gliniane figurki zwierząt z Gwinei i z Sudanu, postacie z liści bananowca z Rwandy, z gałązek z Wenezueli, ze skorup orzechów z Brazylii czy przedmioty z puszek i innych materiałów z recyclingu wykonane na Madagaskarze. Kolejną niecodzienną grupę zabawek stanowią zwierzęta wykonane z kolorowej wełny przez mieszkańców stanu Chiapas w Meksyku, szmaciane lalki z Peru, a także współczesne lalki z Japonii.
Na wystawie znalazło się ponad 200 obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych. Zabawkom towarzyszą zdjęcia prezentujące dzieci świata, których autorami są: Elżbieta Dzikowska, Zdzisław Preisner, Artur Anuszewski, Stanisław i Piotr Kasprzykowie.
Magdalena Nierzwicka
|