W niedzielę 5 marca o godz. 13:00 zapraszamy do Oddziału Kamienica Celejowska (ul. Senatorska 11) na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty".
O życiu i sztuce artysty opowie Dorota Seweryn-Puchalska. Wstęp wolny!
Wojciech Fangor (1922-2015) był twórcą pierwszego w sztuce światowej environment: "Studium przestrzeni". Prezentował swoje prace w najbardziej prestiżowych instytucjach: w 1965 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w 1964 i 1970 r. w Solomon R. Guggenheim Museum także w Nowym Jorku. Na wystawie obejrzeć można op-artowskie „koła” i „fale” z lat 60. i początku 70., "obrazy międzytwarzowe" czy "telewizyjne" z lat 70. i 80., którymi powrócił do malarstwa figuratywnego. Ważny dla Artysty był cykl Krzeseł, pytanie o rzeczywistość w obrazie. Powstałe na początku XXI w. tzw. palimpsesty interpretowały na sposób malarski rysunki z wczesnego okresu twórczości Artysty.
Zaskakujące dla wielu mogą być związki Fangora z Kazimierzem Dolnym. Trzeba jednak sięgnąć do samych początków twórczości. W 1933 r., matka jedenastoletniego Fangora, zaniosła prof. Tadeuszowi Pruszkowskiemu rysunki uzdolnionego chłopca. Mistrz potwierdził talent dziecka i przekazał go pod opiekę swojemu studentowi, Tadeuszowi Kozłowskiemu. Sam Pruszkowski już później przejął opiekę artystyczną nad Fangorem zostając jego pierwszym nauczycielem. Fangor wspomina także, że przyjeżdżał z Kozłowskim do Kazimierza na plenery członków Bractwa św. Łukasza.
|