Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza do Studia Lutosławskiego na kolejny koncert z cyklu „W dobrym towarzystwie”. W projekcie „Alina Trance Fusion” wystąpi znakomita saksofonistka Alina Mleczko oraz wirtuoz gry na korze Gambijczyk Buba Badije Kuyateh. Towarzyszyć im będą na scenie: Wojciech Gumiński (kontrabas),Kuba Pogorzelski (bębny afrykańskie) i Albert Karch (perkusja). Gościem specjalnym koncertu będzie Agnieszka Wilczyńska- wokalistka jazzowa, nagrodzona Fryderykiem 2016 w kategorii Debiut Roku- muzyka jazzowa za płytę „Tutaj mieszkam”.
Koncerty Aliny Mleczko z udziałem Buby Badije Kuyateh to niespotykane połączenie dwóch skrajnie od siebie różnych muzycznych światów, a także pozornie niewspółgrających ze sobą barw instrumentów. Fuzja tradycji afrykańskiej i polskiej to także fuzja doświadczeń artystycznych, wykonawców i gatunków muzycznych, z których się wywodzą. To jedyny w swoim rodzaju dialog międzykulturowy. Doświadczenia w muzyce europejskiej, klasycznej i współczesnej Aliny Mleczko w połączeniu z jakże odmienną energią muzyczną i „transowością” afrykańską Buby Badije Kuyateh, tworzą niespotykaną, nową wartość. Pieśni pochodzące z Gambii i wybrane polskie tradycyjne tematy są jedynie pretekstem do tworzenia ich własnej muzyki i improwizacji.
Alina Mleczko- saksofonistka najczęściej wykonująca muzykę klasyczną i współczesną. Solistka koncertująca w salach filharmonicznych w kraju i za granicą. Pedagog, doktor sztuk muzycznych, adiunkt na UMFC w Warszawie. Nie stroni od muzyki improwizowanej. Wzięła udział w wielu projektach z muzyką jazzową i ethno.
Była pierwsza kobietą, która ukończyła w 1994 r. z najwyższą oceną klasę saksofonu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1995 roku zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Już w październiku 1996 r., amerykański fachowy magazyn „Saxophone Journal” poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata.
W ciągu zaledwie kilku lat od debiutu została zaproszona na koncerty do Anglii, Francji, USA, Niemiec, Danii, Czech, na Ukrainę, a jej trasa koncertowa w USA w roku 2000, podczas której występowała z pianistką Yoko Yamada-Selvaggio zakończyła się satelitarną transmisją tegoż recitalu z Chicago Cultural Center zrealizowaną przez stację WFMT.
Pierwszą solową płytę nagrała i wydała jeszcze podczas studiów. "Wiatr od Morza" to głównie dedykowane jej kompozycje Jacka Grudnia, Pawła Mykietyna, Macieja Zielińskiego, Waldemara Miksy oraz Michała Kulentego. Kolejne płyty to „Siesta” (2003) nominowana do nagrody Fryderyk 2003 w kategorii muzyka kameralna i nagrodzona przez francuski magazyn muzyczny Classica oraz „Fiesta” (2005) nominowana do nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii muzyka kameralna.
Alina Mleczko z równym powodzeniem wykonuje najsłynniejsze dzieła z klasycznej literatury saksofonowej- Aleksander Głazunow, Claude Debussy, Pierre Max Dubois, Jacques Ibert , jak i kompozycje najnowsze z koncertem Roberta Kritza czy Osvaldasa Balakauskasa, który miał polską premierę w jej wykonaniu podczas Warszawskiej Jesieni 2000.
Polscy kompozytorzy chętnie powierzają jej prawykonania swoich utworów; m.in Paweł Szymański, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Edward Sielicki, Jacek Grudzień, Piotr Grella-Możejko, Hanna Kulenty-Majoor, Dariusz Przybylski,Jerzy Derfel czy Zbigniew Kozub.
Alina Mleczko od 1995 roku uczestniczy w festiwalach muzycznych Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Musica Polonica Nova. Jako stypendystka Fundacji Batorego reprezentowała Polskę na festiwalu Two Days&Two Nigths. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, z którymi dokonała licznych nagrań. Koncertowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in.: Jackiem Kaspszykiem, Wojciechem Michniewskim, Volkerem Schmidtem Gertenbachiem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Anną Duczmal-Mróz, Jose Maria Florencio.
Odbyła wiele tras koncertowych z zespołami muzycznymi Teatru Dramatycznego i Teatru Studio w Warszawie. Brała udział w licznych spektaklach w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego z muzyką Pawła Mykietyna. Współtworzy spektakle teatralne wykonując własną muzykę, m.in. w spektaklu autorstwa Tomasza Walczaka- „Treny mojej Matce”, w monodramie „Saksofon” wg. powieści Wiesława Myśliwskiego- „Traktat o łuskaniu fasoli”.
Współpracowała z zespołem Nonstrom, Zespołem Polskim Marii Pomianowskiej, a obecnie współpracuje z kwartetem Tytusa Wojnowicza Arundo, z pianistami Agnieszką Kopacką, Yoko Yamada-Selvaggio. Współpracowała także z obecnym zdobywcą nagrody Grammy Włodkiem Pawlikiem z którym przygotowała m. in. program recitalu „Druga struna medalu - jazz i muzyka klasyczna”.
Koncerty z muzyką improwizowaną zajmują coraz więcej miejsca w jej zawodowym kalendarzu. W dużym stopniu powodowane jest to współpracą z Bubą Badije Kuyateh - muzykiem pochodzącym z Gambii i grającym na korze afrykańskiej.
Bilety do kupienia na stronie : sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem
|