Program 2 Polskiego Radia zaprasza w sobotę, 16 kwietnia br. do Studia im. Witolda Lutosławskiego na koncert zatytułowany Maggid, podczas którego wystąpi trio Sefardix w składzie: Jorgos Skolias - śpiew, Marcin Oleś - kontrabas i Bartłomiej Oleś – perkusja.
Tytułowy “Maggid” ma dwa znaczenia. W judaizmie wschodnioeuropejskim to wędrowny kaznodzieja, który przybliża nauki rabiniczne przeciętnemu słuchaczowi, ubarwiając je dowcipem i przykładami z własnego doświadczenia. Swoboda w snuciu opowieści pozwalała na interpretację i poszukiwanie najlepszych możliwych środków w dotarciu do słuchaczy. Odwołując się do tej terminologii trio Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyskich, ale nie ogranicza się jedynie do nich. To muzyczna podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach, opowiadana przez współcześnie żyjącego maggida. Sefardix opowiada muzyką o styku kultur, opuszczeniu, ludzkich dramatach i chwilach radości. Stąd w utworach pojawią się muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie i greckie.
Maggid to także pozaziemski mentor, który nawiązuje kontakt z ludźmi nawiedzając ich poprzez sny, wizje, a także słowa wypowiedziane ich własnymi ustami. „Maggid” staje się zatem muzyką wyśnioną, nawiedzoną, zrodzoną z nieoczekiwanych inspiracji i nie zawsze wytłumaczalnych olśnień.
Sefadix zaprezentuje podczas koncertu muzykę pozornie hermetyczną. Tak naprawdę łączy ona słowiańską wrażliwość z wpływami z południa Europy i północy Afryki i staje się językiem uniwersalnym. Zapomnianym, tłumionym, ale instynktownie przyswajalnym przez słuchaczy.
Płyta „Maggid”, z której muzyka zostanie zaprezentowana podczas koncertu, to kontynuacja wydawnictwa "Sefardix", nagranego przez Braci Oleś i Jorgosa Skoliasa, za którą otrzymali Folkowy Fonogram Roku 2013.
Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi „Nowa Muzyka Żydowska”.
Bilety do kupienia: sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia
|