POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
20-09-2015     - 07-01-2016  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
WYSTAWA WŁADYSŁAWA SKOCZYLASA
ZAPRASZA
http://www.mnkd.pl
sekretariat@mnkd.pl
miejsce:
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
09:00 - 16:00
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wystawę monograficzną poświęconą twórczości Władysława Skoczylasa (1883-1934), prezentującą jego dorobek w zakresie malarstwa olejnego i akwareli, grafiki, w tym szczególnie drzeworytu oraz tkaniny. Wystawa prezentowana jest w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku 19 do 7 stycznia 2016 r. Zapraszamy codziennie!

"Władysław Skoczylas, choć jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich, na wystawach prezentowany był zazwyczaj jednostronnie, przede wszystkim jako grafik, twórca i odnowiciel drzeworytu polskiego. Nic nie ujmując z jego zasług na tym polu, organizatorzy wystawy zamierzyli pokaz szerszy, ukazujący sylwetkę artysty przez pryzmat wszystkich dziedzin i technik artystycznych, jakimi się zajmował.

Wystawa pokazuje blisko 200 prac, reprezentujących malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaninę, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe.

Władysław Skoczylas był znanym artystą, ale był także pedagogiem, działaczem, organizatorem, publicystą, wysokim urzędnikiem państwowym, słowem – prawdziwym człowiekiem-instytucją. Trudno pokazać na wystawie całościowy dorobek artysty, niemniej jednak liczymy na to, że stanie się ona wymownym świadectwem rangi i pozycji Skoczylasa w sztuce i życiu artystycznym II Rzeczypospolitej. Liczymy również na to, że wystawa przypomni i postawi przed oczyma współczesnych bezcenny wzór patrioty, człowieka czynu i zasad, działającego mimo, a czasem wbrew wszelkim przeszkodom – Dla Polski, jak brzmiało hasło „Zetu”, z którego się wywodził.

Kazimierz nad Wisłą był szczególnym miejscem dla artysty. Począwszy od roku 1920 bywał tu na plenerach niemal rokrocznie, początkowo ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a od roku 1923, ze studentami Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (od 1932 Akademii). Sam malował i rysował Kazimierz wielokrotnie, nie ograniczając się do portretowania zabytków i malowniczych zakątków miasta, ale je przekształcając, fantazjując na ich temat, czasem w sposób zaskakujący. Założenia wystawy nie pozwalają rozwinąć tematu tak szeroko, jakby na to zasługiwał. Pozostaje nadzieja, że obecna wystawa stanie się zaczynem kolejnej – pokazującej już wyłącznie „kazimierskiego” Władysława Skoczylasa."

Maryla Sitkowska


Na wystawie prezentujemy prace ze zbiorów: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz kolekcji prywatnych.

Tytuł wystawy: "Władysław Skoczylas (1883-1934)"
Miejsce wystawy: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19
Termin wystawy: 20 września 2015 – 7 stycznia 2016
Wystawa czynna codziennie / do 30 września w godz. 10:00-18:00, od 1 października w godz. 09:00-16:00

Kurator wystawy: Maryla Sitkowska / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Współpraca kuratorska: Seweryn Kuter / Muzeum Nadwiślańskie
Współpraca organizacyjna: Anna Polak, Aleksandra Duda, Norbert Kiljan
Scenariusz i realizacja filmu: Piotr Kopik
Autor animacji: Jan Rusiński, muzyka: Tomasz Januchta
Prezentacje: Maryla Sitkowska, realizacja: Norbert Kiljan
http://www.mnkd.pl
Miejsce:
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Godz.
09:00 - 16:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury