Ośrodek Kultury Ochoty od wielu lat związany jest z muzyką etniczną. Promuje artystów, twórców zainteresowanych folkiem, etno i muzyką źródeł. Ochocka widownia na przełomie kilkunastu lat oglądała występy wybitnych wykonawców polskiej sceny folkowej. Była wprowadzana w nurt world music. W nadchodzącym sezonie również nie może zbraknąć muzyki folkowej, etnicznej. Zapraszamy na nowy cykl Energia źródeł – folkowe OKO.
Podczas spotkań zabierzemy widzów w muzyczną podróż do korzeni, tradycji z różnych stron świata. Usłyszymy artystów zafascynowanych kulturą różnych narodów, poszukujących w niej inspiracji twórczych i prezentujących szeroki wachlarz stylów i muzycznych odniesień. Usłyszymy nowe możliwości inspiracji kulturą tradycyjną w muzyce, jakie daje dzisiejsza scena folkowa.
Po każdym z koncertów zapraszamy publiczność na moderowane spotkania z artystami. Moderatorem spotkań będzie dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński.
W charakterze gościa na pierwszym spotkaniu pojawi się zespół DZIKIE JABŁKA, czyli energia dwóch żywiołów. Dzikie Jabłka to wspólnie brzmiąca melodyjna słowiańska nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To żywe zespolenie polskiego folkloru i inspiracji Afryką.
Przejawia się to również w oryginalnym instrumentarium zespołu. Muzycy grają na przywiezionych z Afryki tradycyjnych instrumentach: balafon (rodzaj afrykańskiego ksylofonu), drewniane, obciągnięte naturalną skórą bębny: djembe, dun-dun i tama, krin, oraz liczne etniczne przeszkadzajki, takie jak shekere, guiro, se-se czy zaklinacz deszczu. Uzyskaną z gry na tych instrumentach bogatą melodię rytmu urozmaicają brzmieniem skrzypiec, gitary, harmonii polskiej, fletu, a także fascynującymi białymi głosami.
„Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki” – mówi o sobie zespół.
W składzie:
Małgorzata Ciesielska-Gułaj – śpiew, harmonia
Maria Stępień – skrzypce, śpiew
Sylwia Walczak – djembe, perkusjonalia
Dawid Koniecki – bębny afrykańskie, przeszkadzajki
Damian Siuta – gitara basowa, bębny afrykańskie
Bartosz Gułaj – bębny afrykańskie, śpiew, balafon, flet
3 października, godz. 19.00, sobota
bilety: normalne 15 zł, 10 zł ulgowe z kartą warszawiaka
Sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21, wejście C
|