W najbliższą sobotę, 19 września na Rynku Starego Miasta w Lublinie odbędzie się druga edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru - najbardziej jabłkowego pikniku w Polsce. Na wzór Beaujolais Nouveau świętować będziemy pierwsze zbiory jabłek i pierwszy młody cydr. Wydarzenie jest również finałem trasy koncertowej Spragnieni Lata.
Podczas całodziennego wydarzenia mieszkańcy Lublina i goście Lubelskiego Święta Młodego Cydru wytłoczą własnoręcznie sok z ponad dwóch ton jabłek, a następnie zrobią z niego własny cydr. Wezmą też udział w warsztatach „Jak zrobić polski cydr?” połączonych z degustacją młodych cydrów oraz warsztatach kreatywnych „Cydrowe kosze owocowe” polegających na przetwarzaniu cydrowych kartonów w oryginalne pojemniki na jabłka i inne owoce. Wśród atrakcji także: wspólne biesiadowanie przy jednym stole, konkursy, wystawa graffiti i komiksów, laboratorium smaku, cydrowy sklep i fotobudka. W sobotnie południe rozbita zostanie beczka MŁODZIAKA, a uczestnicy częstowani będą polskim, młodym cydrem. W czasie Święta premierę będzie miał również Cydr Lubelski Antonówka - pierwszy w Polsce powszechnie dostępny cydr jednoodmianowy.
Ważnym elementem Lubelskiego Święta Młodego Cydru jest też wielki finał trasy koncertowej „Spragnieni Lata” w czasie której usłyszymy takich artystów jak Tymon Tymański, Natalia Przybysz, L.U.C, Julia Marcell, Skubas i duet Xxanaxx. Lubelskie Święto Młodego Cydru poprowadzą znani dziennikarze telewizyjni: Maja Popielarska i Mateusz Szymkowiak.
Miejsce: Rynek Starego Miasta w Lublinie
Data i godzina: 19 września 2015 r., 11:00-23:00.
Wstęp: bezpłatnie.
Podczas całodziennego wydarzenia będzie można spróbować prawdziwych polskich cydrów naturalnych, wytwarzanych ze świeżego soku z jabłek (a nie z koncentratu!), zrobić własny cydr, częstować się jabłkami z lubelskich sadów i świeżo tłoczonym sokiem. Wśród atrakcji także: wspólne biesiadowanie przy jednym stole, konkursy, wystawa graffiti i komiksów, warsztaty kreatywne, laboratorium smaku, cydrowy sklep i jabłkowa fotobudka.
SOBOTA, 19 września
• godz. 11–18, Rynek Starego Miasta – najbardziej jabłkowy piknik w Polsce i wielka ogólnopolska akcja „Wszyscy robimy polski cydr” (wystarczy zebrać trzy naklejki, by własnoręcznie wytłoczyć sok z jabłek i zamienić go na cydr)
• godz. 12, scena na Rynku Starego Miasta – rozbijamy beczkę MŁODZIAKA i częstujemy młodym cydrem!
• co godzinę na scenie – gra z nagrodami „Szkiełkiem i okiem”. Do wygrania aż 15 zestawów nagród, w tym cydrowe plecaki
• godz. 13–14.30, Trybunalska, Rynek 4 – warsztaty „Jak zrobić polski cydr?” i degustacja komentowana młodych cydrów (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w Informacji)
• godz. 17–23, Plac przy Teatrze im. H.Ch. Andersena – wielki finał trasy koncertowej „Spragnieni Lata”. Wystąpią: Tymon Tymański, Natalia Przybysz, L.U.C., Julia Marcell, Skubas, Xxanaxx
NIEDZIELA, 20 września
• godz. 10–13, Rynek Starego Miasta – jabłkowy targ śniadaniowy
Lubelskie Święto Młodego Cydru poprowadzą znani dziennikarze telewizyjni:
Maja Popielarska i Mateusz Szymkowiak
WSTĘP WOLNY
STREFY TEMATYCZNE
• STREFA JABŁKA – na Lubelskie Święto Młodego Cydru setki kilogramów aromatycznych, soczystych i chrupiących jabłek prosto z lubelskich sadów dostarczą m.in. Lubsad , Witabo, FruVitaLand
• STREFA SOKU – mobilna tłocznia, test smaku i laboratorium smaku, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić swoją wrażliwość sensoryczną – umiejętność rozróżniania zapachów oraz czterech podstawowych smaków. Choć na ogół wszystkim wydaje się to oczywiste i proste, w rzeczywistości okazuje się sporym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem
• STREFA CYDRU
o multimedialne stoisko Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru
o strefa degustacyjna aż siedmiu różnych producentów: CYDR LUBELSKI ANTONÓWKA, CYDR POLSKI, DZIK POLSKI CYDR, CYDR Z WIELKOPOLSKI, CYDR STAROPOLSKI Z ROZTOCZA, CYDR APPLEGREEN, JABŁECZNIAK DOMOWY Z MIKOŁAJÓWKI
o akcja specjalna „Wszyscy robimy polski cydr” – zbierz trzy naklejki, wytłocz sok z jabłek i zamień go na cydr. Każdy, kto odwiedzi strefy jabłka, soku i cydru, zdobywając w każdej z nich jabłkową wlepkę, będzie mógł własnoręcznie wytłoczyć sok z jabłek i zamienić go w prawdziwy cydr. Na odważnych czekają dwie tony jabłek, z których wytłoczyć chcemy aż tysiąc litrów soku na cydr. Na tych, którzy włączą się do akcji „Wszyscy robimy polski cydr”, czeka tysiąc litrów premierowego Cydru Lubelskiego ANTONÓWKA 2015
• STREFA SZTUKI – wystawa komiksów i graffiti, warsztaty kreatywne „Cydrowe kosze owocowe”, fotobudka
• STREFA WIEDZY – godz. 13–14.30, Trybunalska, warsztaty „Jak zrobić polski cydr?” (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w Informacji)
o Jabłka z Lubelszczyzny
o Jak zrobić cydr sadowniczy?
o Jak zrobić cydr domowy?
o Degustacja komentowana młodych cydrów
 
WYBRANE ATRAKCJE I WYSTAWCY
INFORMACJA – pierwszy punkt obowiązkowy na Lubelskim Święcie Młodego Cydru. Jej futurystyczna forma i srebrzysty połysk mają zadziałać jak magnes. I słusznie, bo tu będzie można otrzymać kupony degustacyjne uprawniające do darmowego spróbowania pięciu różnych cydrów (tylko dla dorosłych!), instrukcję do akcji „Wszyscy robimy polski cydr” albo pamiątkową komiksową pocztówkę (limitowany nakład 5 tys. sztuk). Uwaga! W Informacji można też zapisać się na warsztaty „Jak zrobić polski cydr?”.
ZACYDROWANI.PL zapraszają na stoisko Lubelskiego Stowarzyszenia Młodego Cydru. Będzie można tam samemu zrobić swojego Cydrofana, korzystając z wirtualnego kreatora. Wybierzesz wąsy, okulary i tupecik? A może szeroki uśmiech i grzywkę? Psa, rakietę tenisową czy telefon, z którym się nie rozstajesz? Daj się ponieść jabłkowej fantazji i zamanifestuj swoje poparcie dla polskich sadowników! Dla cierpliwych, którzy ustawią się w kolejce, będziemy tworzyć Cydroportrety na żywo – jak karykatury na Krupówkach! Stowarzyszenie przygotowało też gadżety – cegiełki na rzecz idei wspierania polskiego cydru.
WARSZTATY KREATYWNE pod hasłem „Cydrowe kosze owocowe” poprowadzą WZORY – Warszawskie Targi Designu. Będziemy na nich przetwarzać cydrowe kartony w oryginalne pojemniki na jabłka i inne owoce. Możecie zrobić dowolną ich liczbę, a następnie łączyć w moduły. Niech nic się nie marnuje! Nie trzeba się zapisywać, warsztaty są bezpłatne. Start o godz. 11. https://www.facebook.com/targi.wzory
ZDJĘCIA W SADZIE – BUDKA FOTOGRAFICZNA jest owocem pasji i marzeń samego Andy’ego Warhola – połączeniem najwyższej klasy osiągnięć technologicznych z duszą jednego z największych artystów pop-artu na świecie. Wnętrze tej niezwykłej Budki fotograficznej skrywa najnowszej generacji profesjonalny sprzęt fotograficzny. Po ośmiu sekundach zabierzesz do domu zestaw trzech unikalnych zdjęć, które nigdy nie pozwolą Ci zapomnieć o Lubelskim Święcie Młodego Cydru. Zdjęcia udostępnimy też w sieci, by jednym kliknięciem można było opublikować je na swoim profilu na Facebooku. Uwaga, konkurs! Trzy najbardziej kreatywne zdjęcia nagrodzimy weekendowym zapasem Cydru Lubelskiego. https://www.facebook.com/zdjeciazbudki
GALERIA KOMIKSU – Cydr Lubelski inspiruje artystów sztuki komiksu do poszukiwania świeżych kadrów. Konkurs na komiks o Cydrze Lubelskim towarzyszył festiwalowi niezależnej sceny komiksowej Złote Kurczaki 2015. Rywalizację wygrał Daniel Chmielewski, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor albumów „Zostawiając powidok wibrującej czerni” i „Zapętlenie”, scenarzysta komiksu „Podgląd” oraz krótkich form, głównie eseistycznych i autobiograficznych. Specjalnie na Lubelskie Święto Młodego Cydru 2015 opracował cały cykl komiksów z jabłkowo-cydrowym motywem przewodnim.
TŁOCZNIA SOKÓW SKUBIG – mobilna tłocznia soków, która z powodzeniem może działać zarówno w sadzie, jak i na Rynku Starego Miasta w Lublinie. Litr naturalnego niepasteryzowanego soku wytwarza z 1,4 kg jabłek. Działa od kwietnia 2014 r. Kryje w sobie całą linię produkcyjną – podajnik, młynek, prasę… Wykorzystuje świeżo zerwane jabłka ze skórką, ogonkiem i pestkami, do których już nic się nie dodaje. Tajemnicą smaku i aromatu soku jest odpowiedni dobór różnych gatunków jabłek.
|