Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące rękodziełem, gry, zabawy i spektakle dla najmłodszych, zajęcia warsztatowe, koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji odbywającego się w dniach 14-16 sierpnia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.
Staromiejskie uliczki pamiętające dawne jarmarki i renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat. Odbywający się pośród tej magicznej atmosfery Jarmark jest więc wydarzeniem kameralnym i światowym zarazem. Rokrocznie z tej okazji do Lublina przyjeżdża około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością. Z pasją opowiadają o swojej pracy. Przechadzka po Jarmarku niewiele wspólnego ma więc ze zwykłymi zakupami – tu smakuje się każdą chwilę, słucha barwnych opowieści i chłonie atmosferę wydarzenia wszystkimi zmysłami. A dla tych, którzy zapragną jeszcze lepiej poznać tradycję, przygotowaliśmy warsztaty rzemiosła.
Po zmroku wcale nie idziemy do domu. Wsłuchamy się w koncert zespołu Grażyna Auguścik Orchestar, który zaprezentuje program z płyty Inspired By Lutosławski. Auguścik towarzyszyć będą artyści znani z formacji Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Usłyszymy również Olę Bilińską, w recitalu opartym o utwory z projektu Berjozkele. Artystka za sprawą kołysanek w języku jidysz, wykonanych z użyciem elektroniki połączy senną krainę ze współczesnością. Jedną z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku będzie zespół Canzoniere Grecanico Salentino. Przywiozą do Lublina kawałek słonecznej Italii. Ich koncerty przepełnia niespożyta energia, radosna muzyka i ekstatyczny taniec. Dzięki swojemu przywiązaniu do tradycji promują w świecie niezwykłą grecko-włoską kulturę.
Cały program dostępny jest na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl
|