Album „Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników” to nowe wydawnictwo poświęcone najpiękniejszej kaplicy w wielickiej kopalni, która stała się symbolem tego obiektu i najbardziej rozpoznawalnym jego miejscem na świecie. Wydawcą albumu jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Publikacja traktuje o ponad stuletniej historii tego najsłynniejszego miejsca w wielickich podziemiach. Autorka dr Barbara Konwerska przybliża odbiorcy zmiany w wystroju wnętrza świątyni zachodzące na przestrzeni lat. Udało się to pokazać m.in. dzięki niezwykłym materiałom pochodzącym z archiwum Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Są to rysunki, szkice i fotografie (najstarsza z 1903 r.), wykonane przez Jana Czerneckiego, Władysława Gargula, Henryka Hermanowicza, Filipa Kalwajtysa oraz twórcy Muzeum - Alfonsa Długosza. Współczesne fotografie wykonali Artur Grzybowski i Mirosław Sulma. Cennym pomysłem jest zestawienie sfotografowanych rzeźb i płaskorzeźb z zachowanymi projektami lub wzorami graficznymi na podstawie, których je wykonano.
Album „Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników” to kolejna praca powstała dzięki badaniom historyków i historyków sztuki z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, którzy systematycznie wypełniają treścią historię wielickiej kopalni.
|