Jest taki jeden wyjątkowy dzień, gdzie w niewielkim miasteczku Mikstat, nazywanym żartobliwie małym Paryżem jest znacznie więcej gości, pielgrzymów, turystów niż stałych mieszkańców. Wszystko to za sprawą niewielkiego drewnianego kościoła znajdującego się na Wzgórzu Cmentarnym, które w 2011 roku zostało ustanowione Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Tu 16 sierpnia odbywają się niezwykłe uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie Msza Święta, a po niej Nowenna do niebieskiego Patrona miasta Mikstat. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania w Szkole Świętego Rocha dla dzieci i młodzieży. Jest to cykl spotkań dla młodych przybliżających im znaczenie i sens tradycji odpustowych, ale także kształtujących ich wrażliwość na potrzeby bliźnich, właściwy stosunek do zwierząt. Spotkania w Szkole św. Rocha maj także na celu włączenie dzieci i młodzieży w duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta.
W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 9. sierpnia) w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbędzie się modlitewne spotkanie osób chorych i starszych, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
Czas bezpośredniego świętowania rozpocznie się Mszą Świętą sprawowaną 15. sierpnia o godz. 18:00, podczas której Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski przekaże dla mikstackiej parafii relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II.
Po tej Eucharystii procesja wyruszy na Cmentarne Wzgórze, gdzie odbędzie się całoroczne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 przy sanktuarium kapłani pochodzący z mikstackiej parafii odprawią Mszę św.
16 sierpnia o godz. 8:00 zostanie odprawiona Msza św. wotywna. To po niej Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski dokona obrzędu błogosławieństwa zwierząt.
Dlaczego odbywa się on właśnie w tym dniu? Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych. To właśnie dlatego mieszkańcy, ale także pielgrzymi i turyści przyprowadzają przed bramę prowadzącą do sanktuarium, swoje zwierzątka, by powierzyć je opiece Świętego Rocha. W tej niezwykłej procesji możemy zobaczyć psy i koty różnych ras i wielkości. Są na niej króliki, chomiku, świnki morskie, żółwie, kucyki, papugi, kurczaczki, kury i kaczki niesione w klatkach. Są także gołębie, symbolizujące pokój, które wypuszczane są na zakończenie obrzędu błogosławieństwa. Co ważne, każdy kto w tym dniu przybędzie do Mikstatu może stać się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem tej niezwykłej procesji. Trzeba tylko zabrać ze sobą swoje zwierzątko. W tym roku uroczystości odpustowe przypadają w niedzielę, więc może warto zarezerwować sobie już dziś ten dzień w kalendarzu i przeżyć go w Mikstacie.
O godzinie 12:00 zostanie odprawiona uroczysta suma pod przewodnictwem Ks. Abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.
To tylko wybrane elementy uroczystości odpustowych. Ze szczegółowym programem uroczystości odpustowych zapoznać się można na stronie internetowej www.parafia-mikstat.pl i na załączonym plakacie.
Oczywiście warto zajrzeć do pięknego sanktuarium. Tam czeka na nas patron miejsca Święty Roch.
Zapraszam na uroczystości odpustowe z błogosławieństwem zwierząt, oczywiście do Mikstatu.
Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak, Kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
|