Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wykład "Inkluzje w bursztynie - osobliwe dziedzictwo naturalne" dr Elżbiety Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Prelegentka jest autorką m.in. scenariusza stałej wystawy edukacyjnej – „Życie w lesie bursztynowym”, współkoordynatorką Bałtyckiego Festiwalu Nauki i koordynatorką Nocy Biologów.
Jako ekspertka została zaproszona do udziału w filmie Davida Attenborougha pt. “The Amber Time Machine”/”Jewel of the Earth” (BBC).
Za swoją działalność naukową i popularyzatorską uhonorowana m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i tytułem Bursztynnika Roku 2007.
Bursztyn najczęściej kojarzony jest z pamiątką znad morza, dla bardziej wtajemniczonych – z unikatową, artystyczną biżuterią a dla nielicznych jest to źródło materiału badawczego.
Inkluzje w bursztynie (czyli wszystko, co w sposób naturalny, uwięzione zostało w płynnej żywicy miliony lat temu) są obiektem zainteresowań udokumentowanym od czasów Pliniusza Starszego. Wykład ukaże inkluzje bursztynowe jako niezwykłe świadectwo wymarłego świata oraz zaprezentuje ich miejsce w nauce i historii Gdańska.
Wydarzenie odbywa się w ramach nowego cyklu spotkań "Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie".
Więcej informacji:
https://muzeum.uw.edu.pl/2022/01/20/wyklad-dr-elzbiety-sontag-inkluzje-w-bursztynie-osobliwe-dziedzictwo-naturalne/.
WSTĘP WOLNY (obowiązuje limit miejsc)
|