Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na Sezon koncertowy 2018/2019. W trakcie ośmiu spotkań w klimatycznej oranżerii wystąpi blisko 30 artystów reprezentujących różne gatunki – od muzyki klasycznej po folk. Koncertom towarzyszyć będą grafiki oraz malarstwo znakomitej artystki Bożeny Korulskiej. Muzeum pragnie z radością poinformować, że do końca 2018 roku obowiązują bezpłatne wejściówki.
Pierwszy koncert – PADEREWSKI INSPIRACJE odbędzie się już 6 października o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w recepcji muzealnej od czwartku, 20 września.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
HARMONOGRAM:
6 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 19.00
ARTUR DUTKIEWICZ – fortepian
MICHAŁ SZYMANOWSKI – fortepian
KAROL SZYMANOWSKI – wibrafon
PADEREWSKI INSPIRACJE
4 LISTOPADA, GODZ. 12.00
RECITAL FORTEPIANOWY
RAFAŁ MOKRZYCKI
W programie: MUZYKA POLSKA
24 LISTOPADA, GODZ. 18.00
PRUSZKÓW – MIASTO SPOTKAŃ
W STARYM KINIE | Obraz odzyskania niepodległości w pierwszych polskich produkcjach filmowych
Projekcja filmu niemego MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA ilustrowana muzyką improwizowaną przed publicznością
ALEKSANDER DĘBICZ – fortepian, zwycięzca międzynarodowego konkursu symultanicznej kompozycji do obrazu filmowego Transatlantyk Instant Composition Contest, Łódź 2013
8 GRUDNIA, GODZ. 19.00
WIECZÓR JAZZOWY
MARCIN WASILEWSKI TRIO
19 STYCZNIA, GODZ. 19.00
BASIA STĘPNIAK-WILK z zespołem
MUZYCZNA BOMBONIERKA – PIOSENKA LITERACKA
9 LUTEGO, GODZ. 19.00
RECITAL SKRZYPCOWY
JANUSZ WAWROWSKI
Utwory z płyty Sequenza – Fryderyk 2017 za najlepszy album solowy roku w kategorii muzyka klasyczna
2 MARCA, GODZ. 19.00
VOŁOSI
W programie: ETNO, FOLK
13 KWIETNIA, GODZ. 19.00
ADAM STRUG
MONODIA POLSKA
W programie: PIEŚNI POSTNE
INFORMACJE O ARTYSTACH:
BOŻENA KORULSKA
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom z wyróżnieniem z grafiki artystycznej u prof. Edmunda Piotrowicza) oraz Podyplomowego Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom u prof. Józefa Szajny). Debiutowała spektaklem Medea w Teatrze Studio w Warszawie w 1977 r. oraz indywidualną wystawą grafiki w 1978 r., również w Warszawie. Zajmuje się: grafiką artystyczną, grafiką wydawniczą, grafiką internetową, scenografią oraz malarstwem. Jako grafik i dyrektor artystyczny współpracowała z wieloma wydawnictwami polskimi oraz zagranicznymi, projektując: okładki, ilustracje, layouty, ulotki i foldery reklamowe oraz plakaty. Jako scenograf współpracowała z teatrami w Polsce (Teatr Studio i Teatr na Targówku w Warszawie, teatry w Częstochowie, Gnieźnie, Białymstoku i Olsztynie) oraz USA (Perishable Theatre, Providence, Rhode Island), projektując scenografię oraz kostiumy do tekstów m.in. takich autorów, jak: Ireneusz Iredyński, Stanisław Grochowiak, Stanisław Baliński, Władimir Majakowski. Jej prace uzyskiwały bardzo pozytywne recenzje w prasie krajowej i w USA. Swoje prace graficzne i malarskie prezentuje na licznych wystawach w galeriach i muzeach w kraju i za granicą. Jest laureatką dwóch wyróżnień honorowych na II i V Ogólnopolskim Konkursie im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (Okręg Warszawski) oraz grup twórczych Grafiteka, PositiveArt i Symfonia. W latach 2015–2018 była kuratorem wystaw Grafiteka. Współorganizowała I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej Grafiteka 2017, który będzie imprezą cykliczną w formie biennale.
PADEREWSKI INSPIRACJE
Projekt tworzą: wybitny pianista jazzowy i improwizator Artur Dutkiewicz, wirtuoz wibrafonu Karol Szymanowski oraz znakomity pianista klasyczny młodego pokolenia Michał Szymanowski.
Artyści przedstawią wybrane kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego – w oryginale na fortepian, w aranżacjach jazzowych na fortepian oraz w formie transkrypcji na wibrafon. Zaprezentują też utwory mistrza opracowane przez Artura Dutkiewicza na trzy instrumenty, co stworzy inspirującą, niecodzienną kolorystyczną jakość brzmieniową. Poszczególne tematy z dzieł Paderewskiego staną się inspiracją do swobodnej improwizacji wykorzystującej jazzowy język muzyczny.
Podstawą do twórczego rozwinięcia będą utwory Paderewskiego mające charakter polski, wykorzystujące ludowe korzenie i eksponujące polską śpiewność połączoną z rytmami ludowymi. Rytm – jako element wspólny muzyki jazzowej i ludowej – pozwala łączyć te dwa światy oraz płynnie przechodzić z jednego w drugi, aby stworzyć nową oryginalną całość
przy zastosowaniu różnorodnych środków wyrazu.
W programie koncertu znajdą się m.in.: Polonez H-dur op. 9, Legenda As-dur op. 16, Nokturn B-dur op. 16, Mazurek A-dur op. 9, Theme Varie op. 16, Menuet G-dur op. 14, temat z Koncertu fortepianowego A moll op. 17.
|