Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie rozpoczyna nowy cykl spotkań skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych - czyli do wszystkich chętnych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat przeszłości Polski. Jak wyglądała droga do Niepodległości i jakie były oblicza kultury kształtowanej przez Polaków podczas zaborów? Organizatorzy spróbują odpowiedzieć na te pytania oraz przekażą wiedzę o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu. Celem projektu zatytułowanego „Ku niepodległości - tożsamość, kultura, symbolika” jest propagowanie radosnego patriotyzmu obecnego w naszej codzienności, szacunku do dziedzictwa przodków, dumy z ich dokonań oraz próby zrozumienia narodowych sukcesów i porażek.
Pierwsze Weekendowe Spotkanie Rodzinne z tego cyklu zatytułowane jest: „Zmierzch Rzeczypospolitej” i odbędzie się w sobotę, 24 lutego, w godz. 11:00 – 15:00. Muzeum zaprasza Państwa do podróży w czasie i cofnięcie się do Polski końca XVIII w. Będzie to doskonała okazja do poznania kultury, ubioru, ale też i problemów z jakimi zmagali się wówczas mieszkańcy naszego kraju.
Zostanie przybliżona niezwykła postać Tadeusza Kościuszki – najsłynniejszego człowieka ówczesnych czasów - inżyniera, dowódcy wojskowego, naczelnika insurekcji kościuszkowskiej oraz uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.
W czasie spotkania uczestnicy będą mogli poznać modne ówczesne tańce, a także stroje i dodatki do nich. Odbędą się również warsztaty taneczne. Najmłodsi poznają teksty bajek Ignacego Krasickiego. Zainteresowani będą mogli wykonać nieodłączny element ówczesnego stroju – wachlarz oraz czapkę krakuskę, jako symbol insurekcji kościuszkowskiej.
Program pierwszego spotkania przedstawia się następująco:
• Godz. 11:30 - pokaz tańca z warsztatami tanecznymi;
• Godz. 13:30 – prelekcja Michała Bąka: „Tadeusz Kościuszko – bohater ponadczasowy”;
• Ubiór drugiej połowy XVIII wieku;
• Warsztaty wykonywania wachlarza i czapki krakuski;
• Bajki Krasickiego – zajęcia animacyjne;
• Kalendarium wydarzeń: Polska i świat – prezentacja multimedialna.
Tematy kolejnych spotkań:
II
początek XIX wieku - czas nadziei i zrywów niepodległościowych;
III
druga połowa XIX wieku - czas żałoby, pracy organicznej i początek rewolucji przemysłowej;
IV
początek XX wieku - rozwój towarzystw społecznych i kulturalnych, harcerstwa, sztuki filmowej i przygotowania do wojny;
V
świętowanie odzyskania Niepodległości.
|