15 października (czwartek) 18:00
Sala kameralna - Amfiteatr im. Czesława Niemena, ul. Okopowa
(uwaga- zmiana wcześniejszej lokalizacji)
Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Filmowy Spichlerz. Tym razem pokażemy wam film „Safari” z 2016, w reżyserii Ulricha Seidla.
Ulrich Seidl zabiera nas na krwawą i zmuszającą do refleksji wycieczkę do Afryki. Bohaterami „Safari” są austriaccy myśliwi, którzy korzystają z afrykańskich uroków. Zderzenie „cywilizacji” i „dzikości” jest w ujęciu Seidla przewrotne, bo cywilizacja naznaczona jest bezmyślnością, okrucieństwem i brakiem szacunku do przyrody, która traktowana jest w kategoriach trofeum do zdobycia. „Nie mówię zabić, tylko położyć. To brzmi ładniej” – wyjaśnia jedna z polujących kobiet. Pokazując bezlitosne prawa polowania, Seidl mówi o czymś znacznie więcej – o rasizmie, klasizmie i fascynacji przemocą.
Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem Aleksandry Kozuń z Inicjatywy Dzikie Karpaty i Warmińskiego Ruch Antyłowiecki oraz Natalii Twerd z Animal Rebellion Polska. Spróbujemy refleksje Seidla przenieść na polski grunt. Bo nie łudźmy się – nie jest prawdą, że „takie rzeczy” dzieją się wyłącznie gdzieś bardzo daleko i zupełnie nas nie dotyczą.
UWAGA: Spotkanie wyłącznie dla widzów dorosłych. W czasie wydarzenia obowiązują przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego
Natalia Twerd – aktywistka działająca w obszarach ochrony zwierząt, antyfaszyzmu i praw człowieka. Od 15 lat zajmuje się obroną zwierząt działając w wielu ruchach prozwierzęcych, m.in Warszawski Ruch Antyłowiecki. Założycielka i jedna z koordynatorek Animal Rebellion w Polsce. Studiowała filozofię na Université Paris IV Sorbonne. Prywatnie ma siostrę Sheeshę (pies) i gołębia nazywanego Dziobak lub Bastek.
Aleksandra Kozuń – działaczka na rzecz ochrony przyrody, zaangażowana w ochronę lasów i ruch antyłowiecki. Związana z Inicjatywą Dzikie Karpaty i Warmińskim Ruchem Antyłowieckim. Od 10 roku życia wegetarianka, od 4 lat – weganka i freeganka. Propagatorka kuchni wegańskiej oraz idei redystrybucji dóbr – jedzenia i ubrań. Z wykształcenia jest graficzką, zawodowo zajmuje się fotografią. W działaniach na rzecz ochrony przyrody wspiera ją przygarnięta ze schroniska w Tomarynach Else – również aktywistka.
Filmowy Spichlerz: Safari
15 października (czwartek) 18:00-21:00
Sala kameralna - Amfiteatr im. Czesława Niemena, ul. Okopowa
Wstęp wolny
|