„Król Maciuś Pierwszy” - spektakl Teatru Figur w reżyserii Dagmary Żabskiej to historia o dorastaniu. Zadaje pytania o to, co się stanie, kiedy przegramy i popełnimy błąd w świecie, gdzie panuje przymus odnoszenia sukcesów. Spektakl powstał w ramach konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Finał konkursu odbędzie się w najbliższą sobotę. Zapraszamy do obejrzenia spektaklu w Domu Kultury Inspiro w Podłężu. O godz 19:00 na TVP Kultura zostaną natomiast ogłoszone wyniki konkursu.
Najbliższy spektakl „Król Maciuś Pierwszy” odbędzie się 28.11.2015, godz. 18:00 w Domu Kultury INSPIRO w podkrakowskim Podłężu. Teatr Figur uczestniczy wtedy w Przystanku TEATR – inicjatywie Małopolskiego Instytutu Teatralnego dofinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która ma na celu budowanie i poszerzanie oferty kulturalnej dla rodzin z dziećmi w małych miejscowościach i wioskach. Sobotni Przystanek TEATR to oferta dla wszystkich zainteresowanych spektaklem – wstęp jest zupełnie wolny.
Będzie to niepowtarzalne wydarzenie ze względu na okoliczności - publiczność będzie miała okazję włączyć się w obchody niepisanego Dnia Klasyki Żywej. Tego wieczoru w kilkudziesięciu polskich miastach zostaną zaprezentowane spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej i biorące udział w konkursie Instytutu Teatralnego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „KLASYKA ŻYWA”. Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu Teatru Publicznego udało się dokonać. 23. maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.
28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.
|