Najstarszy festiwal teatralny już w maju w Kaliszu
W dniach 13-21 maja Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu już po raz 57 organizować będzie Kaliskie Spotkania Teatralne – najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Dzięki zróżnicowane-mu repertuarowi, obejmującemu osiem spektakli konkursowych, dwa pokazy mistrzowskie i trzy przedstawienia pozakonkursowe, widownia zapozna się z szerokim spektrum zjawisk teatralnych minionego sezonu. Limitowana pula biletów na poszczególne wydarzenia tej edycji festiwalu jest już dostępna w sprzedaży.
Kaliskie Spotkania Teatralne to jedyny w Polsce festiwal poświęcony aktorom i sztuce aktorskiej. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego i w innych lokalizacjach na terenie Kalisza przez ponad tydzień (13-21 maja) odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze osiągnięcia rodzimej sztuki scenicznej.
Najważniejszym elementem festiwalu jest program konkursowy, obejmujący 8 spektakli w wykonaniu zespołów teatralnych z całego kraju. Co roku w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych nagradzane są najlepsze kreacje aktorskie. O tym, kto znajdzie się w gronie wyróżnionych, zdecydują specjaliści ze świata teatru (3-osobowe jury profesjonalne) oraz przedstawiciele kaliskiej publiczności (5-osobowe jury społeczne). W tym roku program sekcji konkursowej jest wyjątkowo mocny. Znalazły się w nim takie przedstawienia jak: „Henrietta Lacks” warszawskiego Centrum Nauki Kopernik i Nowego Teatru w Warszawie, „Kieł” z Teatru Żeromskiego w Kielcach, „Najgorszy człowiek na świecie” z kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego, „Raj. Tutorial” z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Robert Robur” z TR Warszawa, „Wszystko o mojej matce” z krakowskiej Łaźni Nowej, „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także „Krzywicka/Krew” z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.
Programowi konkursowemu towarzyszą pokazy mistrzowskie. Pierwszy z nich to „Wieloryb the Globe”, wyjątkowy spektakl z udziałem Krzysztofa Globisza, który powraca na scenę po ciężkiej chorobie. Drugą propozycją w ramach pokazów mistrzowskich będzie farsa „Kto nas odwiedzi”, w której zobaczymy znakomity duet aktorski – Jadwigę Jankowską-Cieślak i Jana Peszka.
Podczas 57. edycji KST nie zabraknie również widowisk, które w inspirujący sposób poszerzają definicję aktorstwa. Trzy spektakle pozakonkursowe to „Jeden gest” Nowego Teatru w Warszawie, „Hymn do miłości” z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz „Welcome Home Boys” w wykonaniu kinoteatru Mumio. Pokazom przedstawień towarzyszy również bogaty program dodatkowy, na który złożą się koncerty, czytania dramatów i spotkania z artystami.
Sprzedaż biletów na poszczególne spektakle odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.kaliskie.org/bilety, a także w kasach kaliskiego Teatru. Miłośnicy teatru mogą nieodpłatnie wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących KST, takich jak spotkania z twórcami, koncerty i wie-czorne imprezy. Więcej informacji na www.kaliskie.org.
|