POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Płońsk
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
       
   
Instytucje kultury  ->  Muzea
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
ul. Zygmunta Krasińskiego 9
06-406 Opinogóra Górna
woj. mazowieckie
http://muzeumromantyzmu.pl
« zamknij mapę
 
http://muzeumromantyzmu.pl
 

Opinogórska placówka muzealna stała się w ostatnich latach wzorcowym przykładem możliwości rozwojowych instytucji działającej na rzecz kultury. Dzięki unijnemu programowi: Zwiększenie dostępności do kultury – stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze miało szansę powstać zaplecze edukacyjne i gospodarcze Muzeum, dokonano także rewitalizacji parku krajobrazowego. Opinogórski kompleks pałacowo-parkowy zmienił się diametralnie, budząc zachwyt licznie odwiedzających go turystów.

Jesteśmy depozytariuszami dziedzictwa rodu Krasińskich. Zabytkowe obiekty, które udostępniamy do zwiedzania, jak pochodzące z połowy XIX wieku neogotycki Zameczek i Oficyna, stanowią skarbiec narodowej kultury. Muzeum przybliża historię regionu złączoną z dziejami ordynacji opinogórskiej, ale przede wszystkim przywołuje ducha romantyzmu z jego ideami światopoglądowymi, literaturą i kulturą – wszak w kryptach opinogórskiego kościoła (otwartych dla gości Muzeum) spoczywa wieszcz Zygmunt Krasiński!

Od chwili otwarcia Muzeum Romantyzmu 20 maja 1961 r. w 150. rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim, wiele się w tym miejscu zmieniło. Z dumą świętowaliśmy w 2008 r. otwarcie Dworu Krasińskich, powstałego po 100 latach od zatwierdzenia do realizacji projektu jego budowy autorstwa Józefa Gałęzowskiego. Obecnie we Dworze można podziwiać wystawę polskiego malarstwa epoki romantyzmu.

Kilka miesięcy temu nastąpiło uroczyste otwarcie zabudowań Zespołu folwarcznego, w skład którego wchodzą m.in.: budynek dydaktyczny, dziedziniec rekreacyjny i obiekty ekspozycji przyrodniczej. Jesienią tego roku planujemy zakończenie prac związanych z budową Oranżerii mającej pełnić funkcję konferencyjną, widowiskową i ekspozycyjną.

Opinogórski kompleks muzealny położony na przestrzeni 22 ha zabytkowego parku
w stylu angielskim tchnie historią i urzeka swym pięknem. Oprócz stałych ekspozycji, wśród których na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim znajdująca się w Zameczku kolekcja eksponatów przybliżających życie i twórczość Zygmunta Krasińskiego, proponujemy Państwu szereg ekspozycji czasowych, poświęconych m.in. tematyce napoleońskiej.


Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
 
 
 
           


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury