POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
I Międzyszkolne Zawody w Speed-Ballu.
 
29-03-2018
Gala Sportu w Dobczycach
 
05-03-2018
Ferie ze speed-ballem.
 
18-02-2018
Dobczycka młodzież realizuje program
„Równać Szanse.”

 
05-02-2018
Podsumowanie roku z Kumulacjš Aktywnoœci w Dobczycach.
 
02-01-2018
Szkolenie dla sędziów speed-ball w Dobczycach.
 
14-10-2017
Grupa z Dobczyc na II Mistrzostwach Polski w Speed-ball.
 
09-10-2017
Czołówka Œwiatowego Speed-Balla z wizytš w Dobczycach.
 
09-10-2017
Grant na start dla Stowarzyszenia Sportownia.
 
01-08-2017
Inicjatywa Lokalna ze Speed-Ballem.
 
12-06-2017
Cała Polska gra w speed-ball! Nowy sport zawitał do Lublina.
 
01-06-2017
Cała Polska gra w speed-ball! Nowy sport zawitał do Torunia.
 
01-06-2017
RELACJE
Mikstacki odpust ku czci œw. Rocha w cieniu epidemii
27-08-2020
Mimo, panujšcej epidemii mikstaccy parafianie uczcili swego niebieskiego Patrona œw. Rocha. Tak jak nasi przodkowie 7 sierpnia rozpoczęliœmy przygotowania duchowe do tego wyjštkowego dla nas dnia. 5 sierpnia pojawiła się informacja, że powiat ostrzeszowski znalazł się w czerwonej strefie stało się oczywiste, że tegoroczne uroczystoœci odpustowe będš inne, niż te w minionych latach.

15 sierpnia na godz. 13:00 do Diecezjalnego Sanktuarium Œwiętego Rocha Mikstacie przybyli lekarze i służby weterynaryjne wraz z krajowy duszpasterzem O. Jerzym Brusiło, który w intencji ich i ich rodzin sprawował Eucharystię. Pielgrzymów powitał ks. kan. Krzysztof Ordziniak. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyli m.in. lekarze weterynarze z Wieliczki, Krakowa, Poznania, z tereny powiatu ostrzeszowskiego i ostrowskiego.

Czas bezpoœredniego œwiętowania rozpoczęła procesja z Najœwiętszym Sakramentem i relikwiami œw. Rocha z koœcioła farnego do sanktuarium, która wyruszyła po Mszy œw. sprawowanej o godz. 18:00. Była znacznie skromniejsza niż zwykle, to skutek obostrzeń zwišzanych z epidemiš. Nie było feretronów, choršgwi, dziewczynek sypanych kwiatki, dzieci niosšcych emblematy z symbolami eucharystycznymi. Ksišdz proboszcz niósł Najœwiętszy Sakrament bez asysty. W sanktuarium została odczytana modlitwa dziewištego dnia nowenny i odmówiona litania do œw. Rocha, po której rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne.

O godz. 24:00 ks. kan. Michał Pacyna odprawił pasterkę. Niesamowity był klimat tej Mszy œw., a Matka Boska, ta którš tak umiłował œw. Roch przeprowadziła nas w dzień jego imienin. O godz. 5:30 w sanktuarium zostały odœpiewane godzinki o œw. Rochu Wyznawcy. Ich słowa majš prawie tyle lat co obraz w ołtarzu głównym.

Msza œw. wotywna w intencji gospodarzy i o błogosławieństwo w hodowli zwierzšt została odprawiona o godz. 8:00. Przewodniczył jej O. Jerzy Brusiło, wspólcelebransami byli ks. kan. Andrzej Grabański i ks. proboszcz.Homilię wygłosił o Jerzy, który zwrócił uwagę na wyjštkowoœć czasu i tegorocznego odpustu ku czci œw. Rocha. Podkreœlił, że powinno nas to skłonić do refleksji, a pytania o to, jak w mieœcie œw. Rocha mogło się pojawić tak duże ognisko zarażenia jest wynikiem braku wiary. Nawišzujšc do pojawiajšcych się tekstów w prasie, kaznodzieja zwrócił uwagę, że może trzeba pytać, co by było, gdyby nie opieka œw. Rocha. Kontynuujšc zachęcał do zaufania. Sytuacja, która nas dotknęła może być próbš naszej wiary, naszego zaufania. Podkreœlił że szukamy orędownictwa œw. Rocha nie po ty, by nie doœwiadczać cierpienia, choroby, ale po to byœmy stawali się jak œw. Roch. Wpatrywanie się w życie œwiętych ma nam pomagać w stawaniu się lepszymi, wierniejszymi zaznaczył celebrans. Wyjaœniajšc na czym polega kultów. Œw. Rocha o. Jerzy powiedział: „chodzi o to, żebyœmy stawali się lepsi, żebyœmy stawali się bardziej wierni, żebyœmy byli się bardziej Boży, œwięci, w drodze do Boga, a nie żebyœmy tutaj na ziemi tworzyli sobie sztuczne raje”. Zaakcentował, że epidemia, która nas dotyka jest wynikiem naszego nieposłuszeństwa, naszego złego życia. Podkreœlił, że to co nas najbardziej dotyka to izolacja. Pytał, czy potrafimy być z ludŸmi doœwiadczajšcymi trudnych sytuacji. Epidemia, która dotknęła także i Mikstat ma nam uœwiadomić naszš małoœć, grzesznoœć. Ma nam pokazać jak mało w nas jest wiary, miłoœci do bliŸnich wyjaœniał o. Jerzy. Kończšc zachęcał do dziękczynienia œw. Rochowi za to, że nie doœwiadczamy jeszcze gorszych skutków epidemii. Apelował byœmy bardziej przybliżyli się do Boga, wrócili do wiary, do drugiego człowieka, do ufnej modlitwy do naszego patrona.

Po tej Mszy œwiętej zawsze odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierzšt, którego w tym roku miał dokonać ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Ze względu na sytuacje epidemicznš udział Ks. Prymas w uroczystoœciach odpustowych został odwołany. Przed tygodniem na stronie internetowej parafii ukazał się informacja, że nie odbędzie się także w formie dotychczasowej obrzęd błogosławieństwa zwierzšt, ale przy sanktuarium zostanie wyłożona modlitwa błogosławieństwa i buteleczki z woda œwięcona, by gospodarze i miłoœnicy zwierzšt mogli je pobłogosławić. Nie do wszystkich ta informacja dotarła i przyjechał gospodarz z krowš na platformie, z cielštkami, bryczka, dziecko przyniosło króliki w klatce, ktoœ przyniósł kota, przyprowadził psa, pojawili się jeŸdŸcy na koniach, bo prosić o błogosławieństwo dla swoich zwierzšt. Poprosili, by ks. proboszcz przyszedł i pobłogosławił te zwierzęta. Czy można było odmówić takiej proœbie? Więc ks. kan. Krzysztof poszedł odmówił specjalnš modlitwę i pobłogosławił te kilka zwierzšt. Cišgłoœć tradycji została zachowana. Miałam okazję porozmawiać z dwoma osobami i zapytałam dlaczego przyszły tu dziœ mimo epidemii. Od jednej z nich usłyszałam: z potrzeby serca. Druga osoba, była z dwoma pieskami, jak powiedziała przyjeżdżam tu od lat i wierzę, że œw. Roch opiekuje się moimi pieskami. Jeden z nich był przed rokiem bardzo chory, myœlałam, że to jego ostatni pobyt u œw. Rocha. Ma 17 lat. Jesteœmy tu ponownie –powiedziała z uœmiechem właœcicielka piesków.

Trudno wyobrazić sobie odpust, nawet wtedy gdy wokół panuje epidemia, bez sumy. Ta sprawowana był o godz. 12:00 przez ks. proboszcz. W homilii wskazał, że koœciół wspominajšc œwiętych daje nam przykłady do naœladowania. Kapłan pytał, czego możemy się uczyć od œw. Rocha, co on chce nam powiedzieć? Celebrans przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia œw. Rocha, akcentujšc maryjnš pobożnoœć jego rodziców, którzy właœnie za wstawiennictwem Matki Bożej uprosili sobie u Boga potomka. Zwrócił uwagę na role rodziców w kształtowaniu wrażliwoœci Rocha na potrzeby bliŸnich. Podkreœlił, że po œmierci rodziców na modlitwie pytał co ma czynić w życiu. Następnie przybliżył wiernym pielgrzymi szlak Rocha, akcentujšc jego heroiczna posługę zarażonym umiejętnoœć przyjmowania i realizacji Bożej woli względem niego, a także umiejętnoœć przebaczania. Ksišdz kustosz wskazał etapy rozwoju kultu œw. Rocha. Następnie przywołał słowa z kazania na Górze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem on miłosierdzia dostšpiš” zaznaczył, że znalazły one dopełnienie w życiu œw. Rocha, który doœwiadczył miłosierdzia, bo sam to miłosierdzie innym w stopniu heroicznym okazywał. Kontynuujšc zaakcentował że Góra Błogosławieństw niesie nadziejš większš niż Góra Synaj. Na Górze błogosławieństw mamy okazję by stać się w pełni chrzeœcijanami.. Nawišzujšc do słów Ewangelii, kaznodzieja podkreœlił, że kobieta przychodzi do Boga, z wielkš wiarš. Zostaje wysłuchana, bo wierzyła. Ks. kanonik przywołał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego.” Nie wystarczyć Bogu wierzyć, trzeba Bogu zawierzyć” podkreœlił, że œw. Roch nie tylko wierzył Bogu, ale zawierzył Bogu, dlatego mimo, że sam chorował potrafił służyć bliŸnim, a krzyż towarzyszył mu przez całe życie. Nawišzujšc do stanu epidemii podkreœlił, że œw. Roch uczy nas, jak mamy przejœć przez ten czas. Kończšc, podkreœlił, że każdy z nas jest powołany do œwiętoœci. W jej osišgnięciu ma nam pomóc przykład życia œw. Rocha. Po mszy œw. przed wystawianym Najœwiętszym Sakramentem ks. proboszcz odczytał litanię do œw. Rocha. Następnie procesja przeszła cmentarnymi alejami. Błogosławieństwo Najœwiętszym Sakramentem zakończyło sumę odpustowš. Ze wzglšdu na sytuacje epidemicznš na uroczystoœci odpustowe przybyła tylko pielgrzymka z Grabowa.

O godz. 18:00 przy sanktuarium odprawiona została Msza œw. w intencji małych dzieci, które otrzymały specjalne błogosławieństwo. Sprawował jš ks. Mariusz Przyjazny. Na pamištkę modlitewnego spotkania dzieci otrzymały medaliki ze œw. Rochem i obrazki. Po zakończonej Eucharystii procesja z Najœwiętszym Sakramentem i relikwiami œw. Rocha powróciła do fary. Uroczystoœci odpustowe dobiegły końca. Były inne niż dotychczasowe. Ta ich „innoœć” była efektem epidemii. Uczestniczyło w nich mniej osób, ci którzy byli mieli maseczki na twarzach, zachowywali dystans. Groby zgodnie z mikstackš tradycjš były przystrojone gladiolami. Tło dla obrazu œw. Rocha w ołtarzu stanowiła panorama miasta. W 2015 roku uroczystoœci odpustowe ku czci œw. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierzšt zostały wpisane na Krajowš Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium
  
zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz





 

miejsce wydarzenia:
Diecezjalne Sanktuarium Œwiętego Rocha

http://www.parafia-mikstat.pl/
 

 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 
Kontakt z RedakcjÄ