POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
29-06-2022       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Kopalnie inspiruj¹ artystów.

Wieliczka i Tarnowskie Góry - œladami zabytków na Liœcie UNESCO
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Muzeum w kopalni soli w Wieliczce i kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
11.00
» Wydarzenia inne
XXII Plener Malarski Artystów Niepe³nosprawnych

Muzeum ¯up Krakowskich Wieliczka organizuje XXII Plener Malarski Artystów Niepe³nosprawnych pt. Wieliczka i Tarnowskie Góry - œladami zabytków na Liœcie UNESCO oraz towarzysz¹c¹ mu wystawê. Plener odbêdzie siê od 27 do 29 czerwca 2022 r. W tym roku uczestnicy malowaæ bêd¹ wnêtrza kopalñ - w pierwszym dniu Muzeum w kopalni soli w Wieliczce a w dwóch pozosta³ych kopalniê srebra w Tarnowskich Górach. WeŸmie w nim udzia³ 50 osób z ró¿nych miejsc Polski.
Wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum jesieni¹.

Organizowanie plenerów malarskich w kopalni i do tego skierowanych do osób z niepe³nosprawnoœciami to du¿e wyzwanie. Muzeum ¯up Krakowskich Wieliczka po raz pierwszy zdecydowa³o siê na ten eksperyment w 1999 r. organizuj¹c plener w ekspozycji Muzeum w kopalni soli w Wieliczce na g³êbokoœci 135 m. Towarzyszy³y mu obawy czy jest to pomys³ w³aœciwy ze wzglêdu na bezpieczeñstwo uczestników, s³abe oœwietlenie i ch³ód. Udzia³ w nim by³ mo¿liwy nawet dla osób poruszaj¹cych siê na wózkach bo w muzeum w kopalni nie ma schodów, ca³a ekspozycja znajduje siê na jednym poziomie. Okaza³o siê, ¿e dla osób poruszaj¹cych siê na wózkach sam pobyt w kopalni by³ leczniczym – i to nie ze wzglêdu na specyficzne powietrze kopalni soli, ale przede wszystkim na leczenie z obaw przed barierami i wyzwaniami. Osoby te d³ugo nie by³y w stanie uwierzyæ, ¿e naprawdê s¹ w kopalni. A kiedy ju¿ do nich ten fakt dotar³ zrozumieli, ¿e skoro s¹ w miejscu, o którym dot¹d myœleli, ¿e jest zupe³nie poza ich zasiêgiem to s¹ w stanie przekraczaæ inne bariery w codziennym ¿yciu. Mo¿liwoœæ malowania w kopalni tak spodoba³a siê uczestnikom, ¿e chcieli tu przyje¿d¿aæ. Wielokrotnie plenery by³y organizowane w kopalni w Wieliczce a potem tak¿e w Bochni.

Plenery malarskie dla osób z niepe³nosprawnoœciami maj¹ dzia³anie terapeutyczne. Pozwalaj¹ im oddaæ siê pasjom, w których nie ustêpuj¹ ludziom zdrowym, odkrywaæ nowe miejsca, do których prawdopodobnie sami by nie dotarli i poznawaæ nowe techniki malarskie pod okiem osób bardziej doœwiadczonych. Wa¿na jest wystawa prezentuj¹ca owoce pleneru, ale tak¿e korzyœæ dla miejsc, które przyjmuj¹ uczestników bo tworz¹ oni wyj¹tkow¹ dokumentacjê malarsk¹ zabytków. Bardzo wa¿ne jest tak¿e to, ¿e plener umo¿liwia spotkanie siê osób z ró¿nych miejsc Polski, daje sposobnoœæ do nawi¹zywania nowych znajomoœci i przyjaŸni.

Projekt realizowany by³ w ró¿nych cyklach, od kilku lat uczestnicy wêdruj¹ œladami zabytków wpisanych na Listê UNESCO dokumentuj¹c je w swój niepowtarzalny sposób. Tegoroczny projekt realizowany jest przez Muzeum ¯up Krakowskich Wieliczka we wspó³pracy z Fundacj¹ Sztuki Osób Niepe³nosprawnych w Krakowie i Stowarzyszeniem Mi³oœników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach.

Muzeum ¯up Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce
Ekspozycja muzeum znajduje siê na g³êbokoœci 135 m (III poziom kopalni). Rozci¹ga siê na d³ugoœci 1,5 km. Prezentuje bogate i cenne dziedzictwo górnicze: unikatow¹ kolekcjê
kieratów (maszyn wyci¹gowych) oraz innych urz¹dzeñ, maszyn, wózków, wentylatorów, narzêdzi, du¿y zbiór okazów soli w tym kryszta³ów, ale tak¿e sztukê (dzie³a Jana Matejki i obrazy z niezachowanych kaplic z kopalni oraz cenny Róg Bractwa Kopaczy). Liczne œlady pozyskiwania soli zachowane s¹ na œcianach ogromnych komór Maria Teresa i Saurau. W Muzeum dostêpna jest te¿ multimedialna kaplica œw. Jana Paw³a II i estradowa komora Alfonsa D³ugosza.
Ekspozycja Muzeum znajduje siê w kopalni wpisanej na Listê UNESCO w 1978 r.

To tu odby³ siê w 1999 r. pierwszy plener Malarski Artystów Niepe³nosprawnych „Uroki
podziemi wielickich”, udowadniaj¹c, ¿e kopalnia mo¿e byæ miejscem przyjaznym dla tworz¹cych z niepe³nosprawnoœciami i mo¿e te¿ zaoferowaæ bogactwo inspiracji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyzna³o temu wydarzeniu wyró¿nienie SYBILLA w ogólnopolskim konkursie „ Najciekawsze wydarzenie 1999 roku”.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Obecna trasa w kopalni soli w Tarnowskich Górach stanowi fragment podziemnych wyrobisk Królewskiej Kopalni Fryderyk, która funkcjonowa³a od 1784 roku. Szlak ³¹czy ze sob¹ trzy dawne szyby górnicze: Anio³, ¯mija i Szczêœæ Bo¿e i prezentuje wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o ró¿nej wysokoœci i potê¿ne komory powsta³e na prze³omie XVIII i XIX w. Jedn¹ z najwiêkszych atrakcji jest przep³yw ³odziami Sztolni¹ Czarnego Pstr¹ga.

W 2004 roku podziemia zabytkowej kopalni i Sztolnia Czarnego Pstr¹ga zosta³y uznane za pomnik historii. W 2017 roku wpisano je na Listê Œwiatowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z obiektów wpisu: Kopalnia rud o³owiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Patronat medialny:
Nasze Sprawy – Magazyn Informacyjny Osób Niepe³nosprawnych
Miejsce:
Muzeum w kopalni soli w Wieliczce i kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Godz.
11.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury