ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
28-11-2020     - 29-11-2020  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
(WYDARZENIE PRZENIESIONE) CZERWONY NAMIOT. ĆWICZENIA Z KRWAWIENIA
ZAPRASZA
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
ul. Dąbrowszczaków 3
10-538 Olsztyn
(Kamienica Naujacka MOK)
tel.: (89) 522 13 72 (centrala)
fax: (89) 522 13 51
http://www.mok.olsztyn.pl
Olsztyn
miejsce:
Spichlerz Miejskiego Ośrodka Kultury
11:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
CZERWONY NAMIOT. ĆWICZENIA Z KRWAWIENIA- wydarzenie przeniesione

28-29 listopad 2020 11:00

Spichlerz, ul. Piastowska 13

WYDARZENIE ZOSTAJE PRZENIESIONE NA PÓŹNIEJSZY TERMIN

Iza Moczarna-Pasiek zaprasza do zbudowania bezpiecznego, na poły mistycznego Czerwonego Namiotu przez podzielenie się swoją opowieścią miesięczną. Jakakolwiek by ona nie była – każda będzie zaproszona i wysłuchana. Obecna lub przeszła. Nieistniejąca fizycznie lub przeklęta. To będą niezwykłe Ćwiczenia z Krwawienia.

Ćwiczenia z Krwawienia mają być przestrzenią wzajemnej kobiecej (ko)edukacji osób menstruujących o integralnej części ich tożsamości. Na kameralnych warsztatach zapraszamy do stworzenia kręgu, wspólnej medytacji, podzielenia się swoją opowieścią krwi oraz utkania tej opowieści manualnie – stworzenie osobistego menstruacyjnego artefaktu. Kolejne opowieści połączą się w jedną, tworząc kolektywną opowieść krwi – Czerwony Namiot!

***

W rdzennych kulturach Afryki, Azji, południa Europy oraz obu Ameryk znana była idea czerwonego namiotu, zwanego również namiotem księżycowym – wyizolowana przestrzeń wyłącznie kobieca, gdzie kobiety celebrowały miesiączkę. W związku z synchronią księżycową wszystkie kobiety danej wspólnoty miały okres w tym samym czasie, mogły więc razem celebrować moc płynącą z miesiączki, co okazywało się źródłem wyjątkowej społecznej siły i integracji. W zależności od kultury, praktyki czerwonego namiotu były różne – czasem związane z tańcem i ruchem, czasem bardziej statyczne, często jednak mistyczne i duchowe. Wierzono, że czas miesiączki jest dla kobiety czasem nie tylko większego i głębszego połączenia ze sobą, ale również̇ z liną przodków i przodkiń. Dlatego też kobiety w tym czasie modliły się, medytowały nad potrzebami oraz szukały rozwiązania problemów nie tylko dla siebie, ale również, a często przede wszystkim, dla całej społeczności.

Wieki tradycji patriarchalnej odcięły kobiety od cykliczności ich ciał oraz ztabuizowały miesiączkę oraz samą krew miesięczną. Nie dyskutuje się o niej publicznie, zazwyczaj kobiety ukrywają fakt, że mają okres, nie lubią, a czasem wręcz nienawidzą własnych miesiączek. Traktują okres jako „zło konieczne”, które często związane jest ze wstydem. Obecnie nie jest tajemnicą również fakt, że doświadczenie menstruacyjne to nie tylko doświadczenie kobiece. Jest to również doświadczenie osób transpłciowych. Czasem takie, za którym tęsknią, a którego mieć nie mogą, czasem zaś dysforyczne i absolutnie niepożądane.

Ćwiczenia z Krwawienia to czas na odkrycie menstruacyjnej wspólnoty i siły z niej płynącej.

***

Iza Moczarna-Pasiek – artystka wizualna, feministka, aktywistka zaangażowana w działania na rzecz praw kobiet. W swoich pracach i działaniach eksploruje kobiecość – jej ideę, symbole i atrybuty, manifestacje i przemilczenia. Zaangażowana w wiele projektów związanych z kulturowym tabu wokół kobiecości – m.in. starość, otyłość, choroba nowotworowa. Autorka pierwszego w Polsce Kalendarza Amazonek 2005, w któtym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „ciĘcie”, w którym modelkami są kobiety, które utraciły włosy na skutek chemioterapii, „Hardej Wenus – szkice”, gdzie przed obiektywem rozbierają się duże kobiety oraz „Syreniego Śpiewu”, gdzie eksploruje kobiecą starość.

Jak sama podkreśla, pochodzi z rodziny, w której silna kobieca energia przepływa z pokolenia na pokolenie: jej prababcia miała trzy siostry, jej babcia miała ich cztery, zaś mama była średnią z trzech sióstr i sama urodziła trzy córki. Najmłodsze pokolenie kobiet w rodzinie Izy to jej córka i córki jej siostry.

Więcej informacji: http://www.moczarna-pasiek.com.pl/

Więcej o projekcie „Czerwony namiot. Ćwiczenia z krwawienia”: https://www.facebook.com/Czerwony-Namiot-%C4%86wiczenia-z-Krwawienia-115568439989489/
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2020/11/czerwony-namiot-cwiczenia-z-krwawienia2
Miejsce:
Spichlerz Miejskiego Ośrodka Kultury
Godz.
11:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury