POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
01-09-2020     - 31-10-2020  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wystawa W drodze do niepodlegoci II na 40. lecie SOLIDARNOCI
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Zamek upny
od 9:00 do zmierzchu
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Muzeum up Krakowskich Wieliczka zaprasza do ogldania wystawy W drodze do niepodlegoci II na dziedzicu Zamku upnego w Wieliczce. W tym roku przypada 40. rocznica powstania Niezalenego Samorzdnego Zwizku Zawodowego Solidarno, dlatego powicono historii tego ruchu spoecznego wiele uwagi na ekspozycji.

Wystawa jako cao opowiada o wydarzeniach, ktre miay miejsce w okresie od 1945 do 1993 roku, a wic od zakoczenia II wojny wiatowej i zajcia terenw Polski przez armi czerwon po wyjazd ostatnich jej jednostek w 1993 roku. Pokazuje zoono i wielowtkowo de polskiego spoeczestwa do uzyskania niepodlegoci i moliwoci samostanowienia o swoim bycie. Przedstawione zostay nastpujce problemy: midzynarodowe to polityczne, zwaszcza okresu Zimnej wojny, dziaania zbrojnego podziemia, sytuacja polskiej emigracji, zrywy niepodlegociowe z lat 56, 68, 70, 76, 80, rola kocioa, rne drogi opozycji z lat 70. i 80. - a wreszcie wydarzenia, ktre doprowadziy do powstania najwikszego w dziejach Polski ruchu spoecznego, jakim jest Solidarno, upadku komunistycznego bloku ZSRR i wycofania wojsk radzieckich z Polski. Nie pomija te problemw, ktre podzieliy polsk opozycj po pierwszych, wolnych wyborach w 1991 r.

Ekspozycja kreli rwnie ciekawie to ekonomiczno-polityczne, ktre przyczynio si do powstania Solidarnoci. W jednym z komentarzy czytamy: "Zaamanie gospodarki, pogarszajce si zaopatrzenie, kopoty ze spat kredytw zacignitych w pastwach zachodnich, oraz zima stulecia, ktra na pocztku 1979 r. sparaliowaa kraj obnayy sabo systemu komunistycznego w PRL i wpyny na powstanie najwikszego w dziejach Polski ruchu spoecznego, jakim bya Solidarno. Istotne znaczenie mia te wybr metropolity krakowskiego, kardynaa Karola Wojtyy na papiea (16 padziernika 1978 r.) i pierwsza pielgrzymka Jana Pawa II do Polski (czerwiec 1979 r.), ktra daa Polakom poczucie jednoci i siy.
Latem 1980 r. wybucha niespotykana wczeniej fala strajkw, ktre doprowadziy do powstania Niezalenego Samorzdnego Zwizku Zawodowego Solidarno. Na jego czele stan Lech Wasa. Wkrtce przystpio do niego blisko 10 milionw Polakw, ludzi rnych zawodw: robotnicy, inteligencja, pracownicy suby zdrowia, rzemielnicy." (dr Cecylia Kuta).
Ta najnowsza historia Polski - dla wielu rodzin tragiczna - doprowadzia do upragnionej wolnoci. Od Polakw zaley jak dugo bd si ni cieszy.

Ekspozycja W drodze do niepodlegoci II jest dziewit z historycznego cyklu Wybrane zagadnienia z historii Polski. Komentarze zostay przygotowane w piciu wersjach jzykowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpaskiej by jak najwicej osb mogo si z nimi zapozna. Na dziedzicu Zamku upnego mona j oglda do koca padziernika 2020 r. Muzeum moe zaprezentowa te wystawy z historycznego cyklu nieodpatnie w instytucjach, ktre zechc przyblia innym polsk histori.

Koncepcja wystawy: Jan Godowski
Autorzy ekspozycji: dr Cecylia Kuta, dr Monika Komaniecka-yp i dr hab. Mariusz Krzysztofiski
Opracowanie graficzne: Alicja Duda
Organizator: Muzeum up Krakowskich Wieliczka
Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Europejskie Centrum Solidarnoci i Wojskowe Biuro Historyczne
6 fotografii pochodzi z zasobu Radia Wolna Europa - RFE/RL, Inc. (1201, Connecticut Avenue NW, Washington, DC 20036 USA, www.rferl.org

https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/wystawa-w-drodze-do-niepodleglosci-ii-40-lat-solidarnosci
Miejsce:
Zamek upny
Godz.
od 9:00 do zmierzchu
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury