POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
19-09-2019     - 31-12-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Solniczka z groteskami ju¿ na wystawie w Zamku ¯upnym
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Zamek ¯upny
9:00
» Wystawy różne
W Zamku ¯upnym w Wieliczce mo¿na ju¿ ogl¹daæ okaza³¹ i piêkn¹ solniczkê z groteskami. Wykonana zosta³a z majoliki w Urbino oko³o 1570.

Solniczka, a raczej wyj¹tkowo okaza³y postument dla przypraw, ma szczególnie wyrafinowany kszta³t. Niezwykle ciekawie ³¹czy motywy œwiata antyku i chrzeœcijañstwa. Naczynie œwietnie ilustruje modê i wystawnoœæ zastaw sto³owych w XVI w.

Eksponat sk³ada siê z dwóch czêœci. A¿urowa podstawa spoczywa na zwierzêcych ³apach z pazurami. Jej naro¿a uformowano na kszta³t chimer ze skrzyd³ami. Nad nimi, nagie postacie bawi¹ siê z morskimi potworami. Górna czêœæ ma kszta³t coko³u z zag³êbieniem na sól, w którym wymalowano uskrzydlonego ch³opca – najpewniej Amora z ³ukiem. G³owy monstrów (tzw. maszkarony), widoczne na ka¿dym boku coko³u, pe³ni¹ funkcjê pojemników na przyprawy. Poni¿ej, na postawie, namalowano Ewangelistów. Ich postacie naœladuj¹ drzeworyty Bernarda Salomona (wyd. Lyon, 1559).

W dekoracji malarskiej, która pokrywa ca³e naczynie, wyró¿niaj¹ siê fantastycznie wyobra¿one postacie ludzi i zwierz¹t. To groteski, które rozpowszechni³y siê w renesansie pod wp³ywem odkryæ staro¿ytnych ruin, zw³aszcza Domus Aurea cesarza Nerona w Rzymie. Groteski zosta³y namalowane przez Rafaela Santi we freskach Logii Watykañskich (1519). Wesz³y tak¿e do szerszego stosowania w ceramice Urbino, rodzinnego miasta Rafaela. Zdobi³y wystawne naczynia i serwisy sto³owe z majoliki, które tam powstawa³y na zamówienie najbardziej wymagaj¹cych mecenasów. Ksi¹¿êta i kardyna³owie byli oczarowani przez dekoracyjny splendor majolik, które w Urbino przybiera³y najbogatsze kszta³ty, zaskakuj¹co rzeŸbiarskie i fantazyjne. Zdobi¹c je w imponuj¹cej palecie barw, twórcy z Urbino zyskali najwiêksz¹ s³awê w Europie, bowiem ich dekoracje stara³y siê nie tylko konkurowaæ, ale i przewy¿szaæ bieg³oœæ staro¿ytnych Greków i Rzymian. Wyró¿niaj¹c siê bogactwem form rzeŸbiarskich i malarskich, prezentowane dzie³o warsztatu z Urbino dobrze œwiadczy o rozkwicie sztuki i upodobaniach mecenasów w póŸnorenesansowych W³oszech.
Klementyna Ochniak-Dudek

Kolekcja solniczek Muzeum ¯up Krakowskich Wieliczka jest zaliczana do najcenniejszych tego typu kolekcji na œwiecie i liczy ok. 1000 obiektów. Najpiêkniejsze i najcenniejsze prezentowane s¹ na wystawie „Solniczki – ma³e arcydzie³a sztuki” w Zamku ¯upnym w Wieliczce.

www.muzeum.wieliczka.pl
http://muzeum.wieliczka.pl
Miejsce:
Zamek ¯upny
Godz.
9:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury