ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
05-06-2019   -    

 

 

"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
„Pomaganie przez gotowanie” - warsztaty kulinarne w Olsztyna
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA


http://polska.zaprasza.eu
Olsztyn
17.00
       
 
Wydarzenia inne
„Pomaganie przez gotowanie” – akcja zawitała do Olsztyna
Warsztaty kulinarne dla wychowanków domów dziecka i seniorów

Olsztyn - to właśnie tu organizowane są warsztaty kulinarne dla młodzieży z domów dziecka oraz seniorów w ramach akcji „Pomaganie przez gotowanie” marki Knorr i Fundacji Samodzielność od Kuchni. Finałowe gotowanie odbędzie się 5 czerwca o godz. 17.00.

„Pomaganie przez gotowanie” to wspólna akcja marki Knorr oraz Fundacji Samodzielność od Kuchni. Inicjatywa opiera się na organizacji warsztatów kulinarnych dla wychowanków domów dziecka według programu prowadzonego od trzech lat przez Fundację Samodzielność od Kuchni. Dzięki warsztatom młodzież ma szansę nauki gotowania, której to umiejętności najczęściej nie zdobywa podczas pobytu w placówkach. Co równie ważne, w ten sposób wychowankowie domów dziecka przygotowują się do samodzielności, ucząc się właściwego gospodarowana i zarządzania domowym budżetem. Ponadto z młodzieżą gotują także seniorzy, co pozwala na wspaniałą międzypokoleniową wymianę wiedzy i doświadczeń oraz daje szansę zbudowania nowych relacji. Akcja rozpoczęła się w 2018 r. i ma charakter długofalowy. Łącznie w tym roku zaplanowanych zostało 16 warsztatów w 4 polskich miastach. Olsztyn został wybrany na miejsce, w którym odbędzie się drugi tegoroczny cykl spotkań.

Warsztaty odbywają się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, przy ul. Wyszyńskiego 16, w dniach 27 i 29 maja oraz 3 i 5 czerwca o godz. 17.00.

Biorą w nich udział podopieczni Olsztyńskiego Centrum Pomocy Dziecku (w którego skład wchodzą: Dom dla Dzieci „W Parku” i Pogotowie Opiekuńcze), oraz Rodzinnego Domu Dziecka Nr 3. Uczestnikami są też podopieczni Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii 67, którzy na co dzień przygotowują samodzielnie posiłki, a warsztaty będą dla nich kontynuacją tych aktywności. Towarzyszą im olsztyńskie seniorki, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

--------------------------

Założenia akcji „Pomaganie przez gotowanie”

Cykl warsztatów kulinarnych w ramach akcji „Pomaganie przez gotowanie” marki Knorr i fundacji Samodzielność od Kuchni to cztery spotkania, na których młodzież z domów dziecka oraz seniorzy wspólnie gotują. Celem cyklu jest wsparcie procesu usamodzielnienia młodzieży i aktywizacja seniorów. Na warsztatach uczestnicy uczą się gotowania, poszerzają swoje kulinarne kompetencje, odkrywają nowe smaki, poznają nieznane dotychczas składniki, mają okazję do kulinarnych eksperymentów. Zdobywają nowe kompetencje, a niektórzy z nich nawet odkrywają swoją pasję.

Co więcej, warsztaty kulinarne to także niezwykle cenna lekcja samodzielności. Gotowanie może być bowiem doskonałym pretekstem do tego, by pokazać, że mamy wpływ na to, co nas otacza, a każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje. Przygotowywanie posiłków uczy podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje działania. Doskonali umiejętności organizowania czasu i zarządzania budżetem. Każde warsztaty są również okazją do bycia razem i wspólnego przeżywania – to czas wspaniałych emocji i sposób na rozwijanie zdolności współpracy.

Organizowany w ramach akcji „Pomaganie przez gotowanie” cykl zakłada, że każdy z warsztatów skupia się wokół jednego tematu:
• jak planować zakupy,
• jak efektywnie wykorzystywać produkty,
• jak wykorzystać sezonowość produktów,
• jak zachować się przy stole.

Na każdym ze spotkań młodzież z domów dziecka oraz seniorzy, pod okiem szefów kuchni, przygotowują proste, ale jednocześnie atrakcyjne, inspirujące dania.
Wspólne gotowanie z osobami starszymi

Do uczestnictwa w warsztatach kulinarnych zapraszane są także osoby starsze, którym na co dzień doskwiera samotność i od których społeczeństwo często się dystansuje. Ich udział w akcji „Pomaganie przez gotowanie” to sposób na zaktywizowanie tej grupy. Biorąc udział w spotkaniach, mogą oni odczuć, że ich życiowe doświadczenie to ogromna wartość, która może także pomóc innym – wychowankom domów dziecka. Dzięki temu warsztaty są też okazją do nawiązywania relacji i budowania więzi – by uczestnicy poczuli ciepło rodzinnego domu.
  
 
Miejsce:
Olsztyn
 
Godz.
17.00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury