POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
15-11-2019       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
OTWORKOWY WIECZÓR SZTUK
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Dom Kultury Chwa³owice
Rybnik ul. 1 Maja 91B
18:00
» Teatr
Dom Kultury Chwa³owice zaprasza na OTWORKOWY WIECZÓR SZTUK
w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO
http://offo.netarteria.info/OFFO2019/.

W programie Wieczoru:
- spektakl „Gehinom” Teatru SAFO.
- wernisa¿e wystaw fotografii otworkowej: Justin Quinnell - „Awfullogrammes”, Peter Wiklund - „Deep Time”, Roman Baran - „Odosobnienie”, Jakub Kaszuba - „Mali mieszkañcy du¿ego miasta”.
Wystawy czynne od 25.10. do 30.11.2019 r.

Fotografia otworkowa to dowód na to, ¿e do wykonania zdjêæ wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzêtu. Aby otrzymaæ obraz fotograficzny, wystarczy zwyk³e, zaciemnione pude³ko z niewielkim otworem oraz materia³ œwiat³oczu³y. Powstaj¹ce w ten sposób prace charakteryzuj¹ siê bardzo d³ugim czasem naœwietlania, jak równie¿ specyficzn¹ poetyk¹.

Artystów tworz¹cych t¹ technik¹ co dwa lata od 2005 r. gromadzi Festiwal OFFO. W 2019 r. swoje wystawy prezentuje 32 artystów z Polski i 36 z zagranicy (W³ochy, Kanada, Czechy, Brazylia, Holandia, Niemcy, Rosja, Kolumbia, Portugalia, Litwa, Argentyna, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Austria, Norwegia i Bia³oruœ) oraz 9 Grup Twórczych. Fotografie prezentowane s¹ w 40 galeriach i miejscach wystawienniczych, w 19 miejscowoœciach na ca³ym Górnym Œl¹sku. W festiwalu udzia³ bior¹ uznani artyœci uprawiaj¹cy ten gatunek fotografii - cz³onkowie Zwi¹zku Polskich Artystów Fotografików, Artyœci Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wyk³adowcy uczelni artystycznych, oraz artyœci Miêdzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Szczegó³owe informacje na temat OFFO na stronach: www.offo.netarteria.info, www.facebook.pl/offo.festiwal.


„Gehinom” - spektakl powsta³ na bazie szcz¹tkowych informacji i kilku zdjêæ, z których aktorzy Teatru SAFO plot¹ wzruszaj¹ca historie o ¿ydowskiej rodzinie Ryba, która przed II Wojn¹ Œwiatow¹ mieszka³a w Rybniku. G³ównymi bohaterkami s¹ siostry Gienia i Stefcia Ryba, które okropieñstwo wojny odczu³y z ca³¹ si³¹, ale „Gehinom” wbrew pozorom nie jest spektaklem o œmierci, a o ¿yciu. Swoj¹ premierê spektakl mia³ 16 marca 2019 r. na Akademii Teatralnej we Wroc³awiu. Spektakl zdoby³ Grad Prix na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych „Zgraja” oraz Miêdzypokoleniowych Spotkaniach Teatralnych RELACJE. Scenariusz i re¿yseria: Katarzyna Chwa³ek-Bednarczyk. Wizualizacje: Tomasz Mazur. Muzyka: The Cracow Klezmer Band, Tomasz Mazur. Re¿yseria œwiat³a: Wojciech Stok³osa, Marlena Kolarczyk. Wystêpuj¹: Remigiusz Michalik, Zuza Pawlak, Nina Janiak, Katarzyna Chwa³ek-Bednarczyk, Dariusz Pokwicki, Patryk K³osek, S³awek Zawisz, Kacper K³osek, Adam Razik.

Teatr SAFO - istniej¹ca od 2010 roku grupa dzieci, m³odzie¿y i doros³ych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w ró¿nych sk³adach stworzy³a 18 spektakli. Eksperymentuj¹, poszukuj¹, odkrywaj¹ i lubi¹ bawiæ siê materi¹ teatraln¹ na wszelkie sposoby. Strona FB: https://www.facebook.com/SAFO-173588969372011/.

Justin Quinnell (Wielka Brytania) - urodzi³ siê i mieszka w Bristolu. Ukoñczy³ studia licencjackie w dziedzinie fotografii artystycznej w Derby Lonsdale College. Przez ostatnie 20 lat by³ niezale¿nym fotografem i wyk³adowc¹, by³ tak¿e: kierownikiem fotografii w South Bristol College, nauczycielem szkolnym, pracowa³ w lesie, promowa³ jazdê na rowerze i zarz¹dza³ obozem safari w masajskim Mara w Kenii. Fotografi¹ zajmuje siê od ponad 25 lat i naucza³ j¹ na wszystkich poziomach od podstawowego do uniwersyteckiego, na ponad trzydziestu uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i wielu innych oœrodkach. Obecnie jest wyk³adowc¹ fotografii na Uniwersytecie Falmouth i University of West London. By³ konsultantem fotografii otworkowej przy produkcji filmu „The Brothers Bloom” oraz na stronie internetowej NASA. Wystêpowa³ w telewizji, opublikowa³ te¿ trzy ksi¹¿ki o swojej twórczoœci: „Mouthpiece”, „Make your own paper camera” i „Make Your Own Pinhole Camera”. Strona: www.pinholephotography.org. Film o Justinie: https://www.youtube.com/watch?v=Z7kuamHV3og.

W sobotê 26.10.2019 r. podczas swojego krótkiego pobytu na tegorocznym OFFO przeprowadzi³ autorskie warsztaty „Awfullogramme”, podczas których uczestnicy mogli zrobiæ swoje w³asne „portrety”.

Peter Wiklund (Szwecja) - fotografi¹ otworkow¹ zajmuje siê od 1990 r. Jest ona dla niego sposobem na robienie zdjêæ bêd¹cych nie tylko odzwierciedleniem rzeczywistoœci, ale równie¿ obrazami samymi w sobie. Fotografi¹ nie zajmuje siê zawodowo, jest ona jego pasj¹. Strona: www.peterwiklund.se.

„Deep Time” - cykl fotografii okreœla naturê jako niezmienn¹ i wszechobecn¹ - ponêtn¹ formê ¿ycia, która ostatecznie przetrwa ludzkoœæ. Wszystkie fotografie zosta³y wykonane w technice cyjanotypii.

Roman Baran - brze¿anin, fotograf i pedagog, cz³onek Fotoklubu Opole. Wspó³pracuje jako fotoreporter z regionalnym dziennikiem na OpolszczyŸnie oraz uczy fotografii w Brzegu. Interesuje siê technikami dawnymi i alternatywnymi w fotografii. Pomys³odawca i organizator festiwalu fotografii otworkowej w Brzegu, konstruktor aparatów otworkowych. Swoje prace prezentowa³ na wystawach w Polsce, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i na Ukrainie. Za cykl „Umieraj¹cy cmentarz” otrzyma³ pierwsz¹ nagrodê w kategorii fotografii otworkowej na miêdzynarodowym konkursie „Then & Now 2018” w Gdyni.

„Odosobnienie” - to ci¹gle uzupe³niany cykl fotografii wykonywanych camer¹ obscur¹. Autor wybiera miejsca i przedmioty, które przywodz¹ na myœl stan fizycznego lub emocjonalnego odseparowania od ludzi lub otoczenia. Nieskrêpowan¹ wolnoœæ widzenia zapewniaj¹ mu w³asnorêcznie zbudowane aparaty otworkowe. Dziêki odpowiednio dobranym parametrom technicznym, dowolnie kszta³tuje obraz, wykorzystuj¹c np. ró¿ne k¹ty widzenia, winietowanie, przenikanie siê obiektów, wielokrotn¹ ekspozycjê, rozmycie ruchu lub deformacjê perspektywy.
Czêœæ zaprezentowanych fotografii to autoportrety.

Jakub Kaszuba - rocznik 73, zameldowany na sta³e w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej „Szko³y Widzenia” prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka i cz³onek LTF-u. Fotografia otworkowa jest jego sposobem na ¿ycie, ucieczk¹ w magiczny œwiat fotografii, gdzie efekt koñcowy jest do ostatniej chwili nieprzewidywalny. Ucieka w ten œwiat przy ka¿dej okazji, choæ przejœcie do niego nie jest ³atwe - ma tylko 0,25 mm œrednicy, ale warto siê pomêczyæ, by to wszystko zobaczyæ i prze¿yæ. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

„Mali mieszkañcy du¿ego miasta” - zdjêcia do wystawy powsta³y doœæ spontanicznie podczas parodniowego pobytu we Wroc³awiu. Nie jest rzecz¹ prost¹ zrobiæ zdjêcie krasnoludkowi przy u¿yciu kamery otworkowej. Najpierw takiego malucha musimy wytropiæ, nak³oniæ go do pozowania, dokonaæ pomiaru ekspozycji, ustawiæ aparat, odczekaæ odpowiedni czas ekspozycji i przy odrobinie szczêœcia mamy krasnala sfotografowanego.
Miejsce:
Dom Kultury Chwa³owice
Rybnik ul. 1 Maja 91B
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury