POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
04-09-2021     - 05-09-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
„Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”, czyli performance Kamili Baar przed Katowicką
ZAPRASZA
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
Katowice
miejsce:
Plac przed Galerią Katowicką
6:00-6:00
BEZPŁATNE
» Teatr
Dobę – tyle czasu Kamilla Baar spędzi zamknięta w przeszklonym pomieszczeniu w centrum miasta. Performance popularnej aktorki to awangardowa interpretacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz tekstu ,,Cienie. Eurydyka mówi” autorstwa noblistki, Elfriede Jelinek. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Galerią Katowicką, w dniach 4-5 września, w godz. 6:00-6:00. Udział jest bezpłatny.
Kobieta w klatce społecznych oczekiwań. Współczesna Eurydyka

Niebawem przestrzeń przed Katowicką zamieni się w scenę teatralną, a przechodnie staną się widzami niezwykłej inscenizacji zatytułowanej „Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”. Monodram Kamilli Baar, jednej z najbardziej rozpoznawalnych aktorek filmowych i telewizyjnych, to próba zmierzenia się z patriarchalnymi oczekiwaniami względem ,,płci pięknej”. W trakcie spektaklu artystka zakwestionuje mit ,,kobiety idealnej”, przekładając na język swojego ciała oraz współczesną formę komunikacji starożytną opowieść o Orfeuszu i Eurydyce oraz tekst ,,Cienie. Eurydyka mówi” Elfriede Jelinek. Uwięziona w szklanej klatce z wężem – symbolem osobistego Hadesu wielu kobiet – przez 24 godziny będzie wystawiona na nieustanną obserwację przypadkowej publiczności, która mimowolnie odegra rolę cerbera.

- Napawa mnie dumna, że poprzez sztukę mogę reprezentować jednostki, których na co dzień pozbawia się swobody wyrażania siebie. Inscenizacja w reżyserii Katarzyny Borkowskiej to nie tylko studium kobiety będącej pod ciągłą presją i kontrolą społeczną, ale przede wszystkim akt dopuszczenia jej do głosu. W przeciwieństwie do oryginalnych źródeł, na których oparty jest nasz projekt, ta historia niesie nadzieję na happy end – mówi Kamilla Baar. - Gorąco zapraszam wszystkich, w pierwszy weekend września, przed Galerię Katowicką, gdzie zaprezentujemy obraz współczesnej Eurydyki - kobiety silnej i niezależnej - wyłoniony ze skrajnych emocji, wewnętrznych metamorfoz i kontrastujących ze sobą postaci – dodaje.

Teatr różnorodności

Spektakl ,,Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)” to element 4. Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, organizowanego przez Fundację Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz artystyczny kolektyw w składzie: Teatr Śląski, Teatr Mały w Tychach, Galeria La Squadra i Galeria Katowicka. Program wydarzenia jest niezwykle różnorodny, obfituje w tradycyjne, plenerowe i wirtualne spektakle, widowiska taneczne i cyrkowe, seanse filmowe, performance czy debaty i spotkania z artystami. Festiwalowi przyświeca idea zaproszenia osób o odmiennych doświadczeniach, wywodzących się z różnych grup społecznych, etnicznych czy zawodowych, stałych bywalców teatralnych i tych, którzy ze sztuką już dawno nie mieli styczności, do wspólnego tworzenia płaszczyzny porozumienia na gruncie kultury.

- Jako współorganizator, zyskującego z roku na rok na popularności festiwalu sztuki offowej, chcemy pokazać, że wpisana w nazwę wydarzenia otwartość nie ogranicza się tylko do nowatorskich form teatralnych, ale wykracza daleko poza ramy artystycznego wyrazu. Zjawisko wykluczenia oraz potrzeba kategoryzacji nadal są silnie zakorzenione w społeczeństwie, dlatego różnorodność stanowi niezwykle istotny aspekt inscenizacji ,,Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”, jak i całego przedsięwzięcia – mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Wydarzenie odbędzie się na placu przed Galerią Katowicką, w dniach 4-5 września, w godz. 6:00-6:00. Czas trwania spektaklu to 24 godziny. Udział jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
https://galeriakatowicka.eu/przyjdz-i-zobacz-performance-kamili-baar-przed-katowicka/
Miejsce:
Plac przed Galerią Katowicką
Godz.
6:00-6:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury