POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
18-04-2021       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
POD NASZYM PATRONATEM
Rybnicki Festiwal Podró¿ników KARAWANA - 16, 17 i 18 kwietnia 2021 r.
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Rybnik
16.04.2021 - 18.00
18.04.2021 - 18.20
FESTIWAL
» Wydarzenia inne
Karnet na ca³y festiwal - 40 z³. Bilet na sobotê lub niedzielê - 30 z³. Wieczór Sztuk w pi¹tek - wstêp wolny. Rezerwacja i sprzeda¿ na: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie Domu Kultury tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Rybnicki Festiwal Podró¿ników KARAWANA
Rybnik 16 - 18 kwietnia 2021 r.
www.facebook.com/festiwal.karawana


Program Festiwalu:

PI¥TEK 16.04.2021 - Wieczór Sztuk w Karawanie:
18.00 - Wernisa¿ wystawy malarstwa Agnieszki Pawlitko pt. “Myœli Duszy”.
- Wernisa¿ wystawy fotografii Urszuli Kordeusz pt. “Indie - jednoœæ w ró¿norodnoœci”.
18.30 - "Dotyk Szamana" - spotkanie z Monik¹ Mariotti i Arunem Milcarzem.

SOBOTA 17.04.2021 - Prezentacje:
14.00 - Maria Garus - Rowerem przez Góry Skaliste i Andy.
15.20 - Piotr Maciejuk - Tajemne rejony syberyjskiej pó³nocy.
16.40 - Katarzyna Nizinkiewicz - Dzikoœæ - Pireneje zim¹.
18.00 - Piotr Maszkowski i Patryk Muntowski - Tropem skarbu konkwistadorów.
19.20 - £ukasz Kocewiak - Górska œcie¿ka rozwoju - Manaslu solo.

NIEDZIELA 18.04.2021 - Prezentacje:
13.00 - Alicja Stolarczyk - Sardynia - kontynent w miniaturze.
14.20 - El¿bieta Dziuk-Renik i Krzysztof Renik - W Himalajach na lodowym szlaku.
15.40 - Maciej Okraszewski - Mapucze - Ludzie Ziemi.
17.00 - Agata Kasprolewicz - Ogiekowie, stra¿nicy lasu.
18.20 - Bartosz Stró¿yñski - Opowieœæ filmowa - Trzy Sztuki w Antarktyce.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Urszuli Kordeusz pt. “Indie - jednoœæ w ró¿norodnoœci”. Ponadto: spotkania z ksi¹¿k¹ podró¿nicz¹, kiermasz sprzêtu turystyczno-sportowego, oferta podró¿niczo-turystyczna dla ka¿dego, ciep³o-zimny bufet i podró¿nicze After Party.



Karnet na ca³y festiwal - 40 z³. Bilet na sobotê lub niedzielê - 30 z³. Wieczór Sztuk w pi¹tek - wstêp wolny.

Rezerwacja i sprzeda¿:
www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html
oraz
Kasa Domu Kultury tel. 32 4216222 w.39
dkchwalowice.kasa@gmail.com



Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach www.dkchwalowice.pl, partnerami s¹: Spo³eczna Szko³a Podstawowa z Oddzia³ami Dwujêzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.ssp.rybnik.pl, PTTK Oddzia³ w Rybniku www.rybnik.pttk.pl, Decathlon Sklep Sportowy w Rybniku https://pl-pl.facebook.com/DecathlonRybnik, Kawiarnia Silesija www.facebook.com/Silesijakawiarnia, Wydawnictwo Bezdro¿a www.bezdroza.pl, Klubokawiarnia ¯ó³ty M³ynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia.



Dziêkujemy wszystkim mediom za patronat i instytucjom za wspó³pracê!



Goœcie Karawany:

Monika Mariotti - aktorka, wokalistka i podró¿niczka; urodzi³a siê w 1976 roku w Senigalli we W³oszech. W 2000 roku obroni³a tytu³ magistra filologii rosyjskiej na uniwersytecie w Perugii. Doœwiadczenie teatralne zaczê³a zdobywaæ od roku 2003 w Akademii Sharoff w Rzymie, gdzie otrzyma³a dyplom aktorski. By³a uczestnikiem wielu warsztatów teatralnych, pracowa³a z kilkoma zespo³ami teatralnymi we W³oszech. W 2009 przenios³a siê do Warszawy i po roku zagra³a jedn¹ z g³ównych ról w g³oœnym i wielokrotnie nagrodzonym spektaklu „ Kompleks Portnoya” w re¿yserii Adama Sajnuka i Aleksandry Pop³awskiej w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie. Dwa lata póŸniej przedstawi³a swój pierwszy monodram, spektakl muzyczny o legendarnej Ninie Simone. W 2020 r. premierê mia³ jej najnowszy spektakl „Szaman. Spektakl reporterski”. Gra³a w takich produkcjach jak „Przepis na ¿ycie”, „Sama s³odycz” czy „Nie rób scen” (TVN). Obecnie pracuje w serialu „Druga szansa” u boku Ma³gorzaty Ko¿uchowskiej. W teatrze oprócz innych spektakli wystawia koncert w³oskich piosenek pt. "Spaghetti Poloneze". Prowadzi³a program podró¿niczy w Dzieñ Dobry TVN pt. "S³ysza³am, ¿e...Dzienniki Moniki Mariotti". Podró¿nicz¹ pasj¹ Moniki s¹ jêzyki obce, antropologia, ekologia i d³ugie samotne wyprawy do dalekich krajów. Strona FB: https://www.facebook.com/MariotkaTheysay. Arun Milcarz - pisarz, podró¿nik, scenarzysta, niezale¿ny reporter. Laureat Nagrody Magellana 2016 w kategorii ksi¹¿ka reporta¿owa za "Czad, W poszukiwaniu straconego". Autor reporta¿y publikowanych na ³amach magazynów: "Extremum", "Poznaj Œwiat", "Globtroter" oraz "Kontynenty". W 2017 r. zosta³ doceniony przez magazyn "Kontynenty", który uhonorowa³ go nagrod¹ "PRÓG" za "niezale¿noœæ i odwagê w kroczeniu swoj¹ drog¹ i za umiejêtnie rozwijany dar opowiadania". Wspó³twórca sztuki "Szaman. Spektakl reporterski", w której jesieni¹ 2020 r. zadebiutowa³ te¿ jako aktor. W 2020 roku ukaza³a siê jego kolejna ksi¹¿ka „Dotyk szamana”. Strona: www.alchemiksendivius.pl.
Dotyk Szamana - ona, aktorka i reporterka, pojecha³a tam sama, bo w wieku 18 lat obieca³a sobie, ¿e kiedyœ zobaczy Jezioro Bajka³, stepy i nauczy siê œpiewu gard³owego. On, pisarz i podró¿nik, zapragn¹³ dowiedzieæ siê jak tam na wschodzie, rzeczy maj¹ siê naprawdê. Kilka lat póŸniej natknêli siê na siebie na ulicach Warszawy. Okaza³o siê, ¿e ich osobne historie po³¹czy³ Bair Rinczinow - mieszkaj¹cy 6 tysiêcy kilometrów st¹d, buriacki szaman.



Maria Garus - solo podró¿niczka przemierzaj¹ca œwiat na rowerze. Pierwsza Polka, która przejecha³a na rowerze Amerykê: z Alaski do Argentyny, tras¹ przez Góry Skaliste i Andy. Przejechany dystans: 24 000 km. Rekord wspinaczki górskiej na rowerze: 5124m. Czas przejazdu: 33 miesi¹ce bez przerwy. Nauczy³a siê w trasie podró¿y jêzyka angielskiego i hiszpañskiego (od podstaw). Wziê³a udzia³ w kilku wolontariatach: w szpitalu indiañskim i z ¿ó³wiami. Jako jedna z nielicznych bia³ych, bra³a udzia³ w rozprawie s¹dowej w ramach prawa indiañskiego w Ekwadorze. Jej podró¿ zakoñczy³ wybuch pandemii i konfiskata roweru przez w³adze Argentyny oraz ewakuacja przez Ambasadê Polski w Buenos Aires. Strona: https://solowomancyclist.com/.
Rowerem przez Góry Skaliste i Andy. Czy mo¿na wyjechaæ solo na trzy lata kompletnie bez przygotowania i dlaczego warto? Czy kojoty lubi¹ namioty? Czemu nie polecam rozbijaæ siê w strefie polowañ? Ile metrów w dó³ mo¿e spaœæ rower podczas robienia selfi? Jak z³amaæ baga¿nik w kratce œciekowej? Jak wyl¹dowaæ przed s¹dem indiañskim, a potem w areszcie domowym na pustyni? - Czyli o tym wszystkim, czego nie robiæ podczas podró¿y rowerowej, albo co robiæ, ¿eby poczuæ siê jak bohater swojej w³asnej, kulawej historii.



Piotr Maciejuk - artysta rêkodzielnik, designer, twórca pojedynczych u¿ytkowych form www.maciejowe.pl. Od 25 lat mieszkaj¹cy na jednej w mazowieckich wsi, mi³oœnik Syberii, ¿ywio³ów tam panuj¹cych, oceanu przestrzeni i serca Ziemi-Bajka³u. W wielu samotnych podró¿ach m.in. przep³yn¹³ lokalnym transportem ok.3000 km Len¹, 1500 km Jenisejem, konno wzd³u¿ jeziora Chubsugu³, odwiedzi³ Tuwê, Chakasjê, po³udniowy Ural, kilkakrotnie Bajka³, ostatnio jako przewodnik wraz ze swoj¹ tatarsk¹ piêknoœci¹ organizuj¹c wyprawê wokó³ niego. Dwa lata temu w po³owie lutego zasmakowa³ syberyjskiej zimy na Pó³wyspie Jama³ poznaj¹c przy okazji kulturê Nieñców.
Tajemne rejony syberyjskiej pó³nocy. Opowieœæ o codziennoœci na kole podbiegunowym Pó³wyspu Jama³, zimie dyktuj¹cej tam warunki i szczególnym plemieniu Nieñców, które ten dyktat przeku³o na szczêœliw¹ dla siebie monetê. Nieñcy to najbardziej liczne plemiê pó³nocnej Syberii, zamieszkuj¹ce g³ównie Pó³wysep Jama³ oraz pó³nocno-wschodnie rejony Europy. Do chwili obecnej trudni¹ce siê przede wszystkim hodowl¹ najwiêkszych stad reniferów na œwiecie. W wiêkszoœci swej populacji nadal prowadz¹ce koczowniczy tryb ¿ycia.



Katarzyna Nizinkiewicz - fotografka, pisarka, autorka Gór i Kontynentów. Laureatka Progu 2020 - Nagrody Specjalnej „Kontynentów” przyznanej za, jak g³osi werdykt, „nieœpieszne pod¹¿anie za piêknem i za nadanie sensu wêdrowaniu pojmowanemu jako sztuka nieosi¹gania celu”. Co roku kilka miesiêcy spêdza na chodzeniu - czêsto samotnie - z plecakiem po górach. Autorka bloga Kocham Góry http://blog.kwark.pl/. Z wykszta³cenia fizyk. Wspó³w³aœcicielka outdoorowej firmy Kwark.
Dzikoœæ - Pireneje zim¹. Ta historia zaczê³a siê 11 lat temu. Z przyjacielem, Jose Antonio zaczêliœmy wêdrowaæ zim¹ po Pirenejach. Nikt tego wtedy nie robi³, byliœmy sami. W ci¹gu kolejnych siedmiu lat przeszliœmy ca³e wysokie Pireneje. W rakietach, z rakami i czekanami. Z namiotem, lub bez namiotu i wtedy czasem sypialiœmy pod go³ym niebem. W sumie spêdziliœmy tak ponad pó³ roku. W porównaniu z tym co robili inni i co my sami przeszliœmy potem te czasy wygl¹daj¹ bardzo skromnie. A to dziesi¹tki wysokich prze³êczy, z³amana noga, zszyta bez znieczulenia warga, tygodnie zagro¿enia lawinowego, mrozy. Kilka odwrotów. Nigdy o tym nie opowiada³am, ale opisa³am czêœæ naszych prze¿yæ w ksi¹¿kach: „Wêdrówki Pirenejskie” i „Dzikoœæ”. I kilka w magazynach: „Góry” i „Kontynenty”. I nie zdziwcie siê - robi³am analogowe zdjêcia.



Piotr Maszkowski - historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesiêcznika „Odkrywca”. Ca³e zawodowe ¿ycie zwi¹zany z szeroko pojêt¹ tematyk¹ poszukiwañ skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artyku³ów, reporta¿y i wywiadów. Wspó³pracownik kana³u History, wspó³prowadz¹cy program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od roku wolny strzelec, realizuj¹cy fascynuj¹ce przedsiêwziêcia wydawnicze i filmowe. Patryk Muntowski - archeolog, specjalizuje siê w archeologii architektury oraz archeologii œredniowiecza i okresu nowo¿ytnego. W³aœciciel firmy AES Pracownia badañ archeologicznych zajmuj¹cej siê wykonywaniem profesjonalnych badañ oraz dokumentacji archeologicznej i inwentaryzacji architektonicznej historycznych budowli. Autorem szeregu publikacji i opracowañ naukowych. Zawodowo i emocjonalnie zwi¹zany z Gdañskiem. Anna Brzeziñska - absolwentka fotografiki artystycznej, projektantka makiet architektonicznych i akcesoriów na sprzêt eksploracyjny. Mi³oœniczka zwierz¹t, ciekawych wnêtrz, podró¿y i wina Madiran. Poszukiwaczka z wieloletnim doœwiadczeniem. Wspó³tworzy³a pierwsz¹ i najwiêksz¹ organizacjê polskich eksploratorów poza granicami Polski. Bra³a udzia³ miêdzy innymi w badaniach archeologicznych w Gdañsku, na Polu Bitwy pod Waterloo, poszukiwaniach œladów kultury celtyckiej w Polsce, wraku ze z³otem u wybrze¿y Walii i œladów templariuszy w Ziemi Œwiêtej. Igor Murawski - organizator i koordynator ekspedycji. Badacz historii, dziennikarz, t³umacz, przewodnik. Pasjonat eksploracji od koñca lat 70. Zaczynaj¹c od tygodnika “Polityka” na pocz¹tku lat 90, wspó³pracowa³ z wieloma tytu³ami prasowymi w kraju i za granic¹. By³ t³umaczem literatury angielskiej. Od 2013 wspó³tworzy³ i by³ redaktorem naczelnym magazynu “Poszukiwacze”. Uczestnik wielu badañ archeologicznych i projektów eksploracyjnych, miêdzy innymi poszukuj¹c œladów bitwy pod Grunwaldem, Barnet, Waterloo i wielu innych. Bada³ tropy kultury celtyckiej w Polsce, odpowiedzialny za prze³omowe znaleziska w Nowej Cerekwi na OpolszczyŸnie. Organizator wielu projektów, w tym poszukiwañ miejsca najwiêkszej bitwy stoczonej na terenie Wysp Brytyjskich czy zaginionego skarbu templariuszy i relikwii krzy¿owców. Z zami³owania przewodnik turystyczny po Bliskim Wschodzie i Flandrii. Obecnie pracuje nad ksi¹¿k¹ i planuje kolejne wyprawy.
Tropem skarbu konkwistadorów. Pierwsza polska wyprawa na Karaiby w poszukiwaniu skarbów odby³a siê w listopadzie 2019 r. Wœród uczestników byli doœwiadczeni ¿eglarze, p³etwonurkowie, archeolog i dziennikarze/historycy, którzy starali siê rozwik³aæ tajemnicê zatopionych hiszpañskich galeonów z XVI w. i ukrytego na Dominice skarbu. Przy u¿yciu specjalistycznego sprzêtu oraz ekipy p³etwonurków eksplorowano dno morskie wokó³ wyspy. Penetrowano tak¿e trudno dostêpny, poroœniêty gêstym lasem deszczowym interior. Bazuj¹c na materia³ach archiwalnych, ekipie uda³o siê odnaleŸæ œlad po nieznanych wczeœniej wrakach. Wytypowano równie¿ teren, gdzie najprawdopodobniej znajduje siê tajemnicza jaskinia, w której tubylcy mieli ukryæ potê¿ny ³adunek azteckiego i hiszpañskiego z³ota, srebra oraz pere³... https://poszukiwacze.org/wyspa-skarbow-w-poszukiwaniu-zlota-konkwistadorow/.



£ukasz Kocewiak - podró¿nik i himalaista. Autor ksi¹¿ki „Aconcagua. W cieniu Œnie¿nego Stra¿nika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesiêciu lat prowadzi z pasj¹ popularnego bloga podró¿niczego Kartka z Podró¿y. Pasja do podró¿owania, fotografii i gór ³¹cz¹ siê w harmonijny sposób i pchaj¹ go konsekwentnie do realizowania coraz to ciekawszych projektów. Od wielu lat wspina siê w naszych polskich Tatrach oraz w górach wysokich na ca³ym œwiecie. Zrealizowa³ miêdzy innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km poci¹giem przez Azjê; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguê, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszed³ samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”. Strony: www.kartkazpodrozy.pl, www.aconcagua.kocewiak.eu, www.lukasz.kocewiak.eu.
Górska œcie¿ka rozwoju - Manaslu solo. Czy mo¿liwe jest wejœcie „solo” w g¹szczu agencji? Sk¹d bierze siê magnetyzm oœmiu tysiêcy? Gdzie le¿y granica pomiêdzy pasj¹ do gór, a obsesj¹ zaliczania coraz to nowych szczytów? Odpowiedzi na te pytania postaramy siê znaleŸæ podczas spotkania z £ukaszem Kocewiakiem, który wszed³ solo na Manaslu (8156m). £ukasz opowie tak¿e o przedsiêwziêciu „8 solo”, czyli o ciekawej œcie¿ce rozwoju zami³owania do gór. „8 solo” to mój sposób na odnalezienie wolnoœci w górach, to osiem szczytów o wysokoœciach w przedzia³ach co tysi¹c metrów. Ka¿dy mo¿e wybraæ swoj¹ górê, któr¹ chce zdobyæ. https://kartkazpodrozy.pl/8s



Alicja Stolarczyk - podró¿niczka i blogerka od lat nieuleczalnie zakochana w Sardynii, autorka przewodników i tekstów o wyspie. W eksploracji ukochanej wyspy czêsto towarzyszy jej m¹¿ Krzysztof, ekspert od sardyñskiego windsurfingu. Prowadz¹ razem kana³ YouTube Alicja na Sardynii. Strony: http://wakacjesardynia.blogspot.com/, https://www.youtube.com/channel/UCKiyWkrin6ssWIUd6tgFicQ, https://alicjanasardynii.pl/pl/n/list. Sardynia - kontynent w miniaturze. Podró¿ujê na Sardyniê od 10 lat i koñca nie widaæ. Nie widaæ, poniewa¿ ta wyspa to „worek skarbów”. Skondensowane na niewielkiej powierzchni bogactwo przyrodnicze, mieszanka kulturowa, intryguj¹ce przes³ania sprzed tysiêcy lat zaklête w tajemniczych budowlach. Wyprawa na Sardyniê to podró¿ przez pó³ œwiata, mo¿na zajrzeæ tam nawet do mitycznej Atlantydy. Zabiorê Was w kilka nieznanych zwyk³emu turyœcie miejsc, opowiem o zagadkach, nad którymi ³ami¹ sobie g³owy historycy, a kochaj¹ je ezoterycy, przedstawiê kilka moich najpiêkniejszych sardyñskich przygód. Ostrzegam - wys³uchanie tych opowieœci grozi zmian¹ najbli¿szych wyjazdowych planów.



El¿bieta Dziuk-Renikowa - od roku 1977 regularnie odwiedza³a Azjê od Afganistanu po Indonezjê. Wielokrotnie wêdrowa³a po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowa³a w Himalajach Ladaku. W trakcie swych podró¿y po Azji realizowa³a liczne projekty fotograficzne. Bra³a miêdzy innymi udzia³ w badaniach poœwiêconych sztukom performatywnym i widowiskom rytualnym Indii, a tak¿e tradycjom tybetañskiego krêgu kulturowego. W ich trakcie sporz¹dza³a dokumentacjê fotograficzn¹ i filmow¹ widowisk azjatyckich. W Azji fotografowa³a tak¿e teatr cieni w Indonezji oraz teatr marionetek w Malezji. Efektem jej pracy s¹ setki zdjêæ oraz filmy dokumentalne, do których realizowa³a zdjêcia filmowe http://grotowski-institute.art.pl/wydarzenia/indie-w-filmach-i-opowiesciach-elzbiety-dziuk-i-krzyszta-renika/. Jej prace fotograficzne publikowa³y polskie i zagraniczne czasopisma, a tak¿e wydanictwa ksi¹¿kowe. Jest autork¹ kilkudziesiêciu wystaw fotograficznych i publikacji prasowych oraz wspó³autork¹ ksi¹¿ki „Kultura na wygnaniu. Instytucje kultury tybetañskiej na emigracji w Indiach”. https://ksiegarnia.pwn.pl/Kultura-na-wygnaniu,68449385,p.html. Jest cz³onkiem Zwi¹zku Polskich Artystów Plastyków-Polska Sztuka U¿ytkowa. Strona FB: https://www.facebook.com/elzbieta.dziukrenik. Krzysztof Renik - antroplog kultury, dziennikarz i publicysta. Od roku 1975 regularnie odwiedza Azjê - od Afganistanu po Indonezjê. W trakcie wêdrówek po kontynencie azjatyckim specjaln¹ uwagê poœwiêci³ Indiom. W latach osiemdziesi¹tych i dziewiêædziesi¹tych XX wieku prowadzi³ badania nad sztukami performatywnymi po³udniowych Indii, a od drugiej po³owy lat dziewiêædziesi¹tych nad tradycjami widowiskowymi ludów himalajskich ze szczególnym uwzglêdnieniem Ladaku. Badania te prowadzone by³y dziêki wykorzystaniu funduszy prywatnych. Efektem penetracji badawczych by³y ksi¹¿ki „Kathakali - sztuka indyjskiego teatru” https://wydawnictwodialog.pl/kathakali---sztuka-indyjskiego-teatru,58,1518.html i „Œladem Bharaty” https://wydawnictwodialog.pl/sladem-bharaty,58,1521.html. Jest autorem kilkuset reporta¿y i artyku³ów poœwiêconych kulturze, obyczajowoœci oraz cywilizacji krajów azjatyckich. Jego teksty ukazywa³y siê tak¿e we W³oszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W latach 1992-2019 by³ dziennikarzem Polskiego Radia; w roku 2004 pe³ni³ obowi¹zki korespondenta wojennego w Iraku, a w latach 2007-2011 by³ pierwszym i jedynym korespondentem PR w Azji Po³udniowej. W latach siedemdziesi¹tych i osiemdziesi¹tych czynnie uprawia³ taternictwo (liczne przejœcia zimowe) bêd¹c cz³onkiem Klubu Wysokogórskiego „Warszawa” oraz Polskiego Zwi¹zku Alpinizmu.
W Himalajach na lodowym szlaku - to opowieœæ o zimowych Himalajach Ladaku. O Lodowej Drodze, która wiedzie zamarŸniêt¹ rzek¹ Zanskar i ³¹czy ze sob¹ w³aœciwy Ladak z dolin¹ Zanskaru. Lodowa Droga jest starym szlakiem handlowym u¿ywanym jedynie zim¹, gdy piêciotysiêczne prze³êcze oddzielaj¹ce Dolinê Indusu od Doliny Zanskaru zasypane s¹ œniegiem. To opowieœæ o stu dwudziesto kilometrowej wêdrówce wiod¹cej do Zanskaru i równie d³ugim powrocie. O wêdrowaniu po skutej lodem rzece wij¹cej siê w przepaœcistym górskim kanionie. O noclegach pod go³ym niebem w temperaturze czêsto poni¿ej minus 30 stopni Celsjusza, o wspó³dzia³aniu na szlaku z wêdruj¹cymi nim góralami himalajskimi. To opowieœæ o docieraniu do wysokogórskich wiosek w pokrytych œniegiem himalajskich kotlinach. Tak¿e opowieœæ o tym, jak zim¹ wygl¹da codzienne ¿ycie w himalajskich wioskach. Czym w zimowy czas zajmuj¹ siê mieszkañcy wysokogórskich osad; jak mieszkaj¹ i w co siê ubieraj¹? co jedz¹, co to jest tukpa i jak przyrz¹dza siê æang?. Jak w zimowy czas tworz¹ wspólnotê w odciêtych od zewnêtrznego œwiata osadach?



Maciej Okraszewski - dziennikarz prowadz¹cy podcast „Dzia³ Zagraniczny” https://www.dzialzagraniczny.pl/ poœwiêcony wydarzeniom na œwiecie, o których w polskich mediach s³ychaæ niewiele, albo wcale. Wczeœniej przez wiele lat pisywa³ relacje z Hiszpanii oraz Ameryki £aciñskiej miêdzy innymi dla tygodnika "Polityka", czy "Gazety Wyborczej", w 2017 r. by³ nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne.
Mapucze - Ludzie Ziemi. Mapucze to jeden z niewielu ludów rdzennych Ameryk, które skutecznie obroni³y siê przed inwazj¹ konkwistadorów. W XIX wieku zostali jednak spacyfikowani przez niepodleg³e ju¿ Chile, a jako karê za opór odebrano im ziemie, które uwa¿aj¹ za œwiête i stanowi¹ce o ich to¿samoœci. Dziœ walcz¹ o ich odzyskanie, a kraj po raz pierwszy traktuje ich jako partnerów do rozmów.



Agata Kasprolewicz - dziennikarka i reporterka. Przez wiele lat zwi¹zana z Redakcj¹ Publicystyki Miêdzynarodowej Polskiego Radia. Dziœ autorka podcastu Radio Antropocenu, a tak¿e wydawca i autorka materia³ów dla kultowego podcastu Raport o stanie œwiata Dariusza Rosiaka https://raportostanieswiata.pl/. Laureatka nagrody Grand Press za reporta¿ „Kenia. Wojna o trawê”, finalistka nagrody im. Ryszarda Kapuœciñskiego „Szwecja - imigranci, kawa, krymina³y”. Publikowa³a teksty m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Przekroju”.
Ogiekowie, stra¿nicy lasu. Ogiekowie to lud zbieracko-³owiecki zamieszkuj¹cy od niepamiêtnych czasów las Mau po³o¿ony na stromych zboczach centralnej Kenii. Mau to najwiêkszy las we Wschodniej Afryce, a tak¿e najwa¿niejszy, jest bowiem Ÿród³em siedmiu rzek, które zasilaj¹ m.in. Jezioro Wiktorii, daj¹c wodê milionom ludzi. Ogieków ¿yje oko³o 50 tysiêcy. I prawie nikt o nich nie s³ysza³. Ogiek znaczy „opiekun wszystkich roœlin i dzikich zwierz¹t”. https://radio-antropocenu.simplecast.com/episodes/ogiekowie-stranicy-lasu-radio-antropocenu-10.



Bartosz Stró¿yñski - z wykszta³cenia finansista z powo³ania fotograf podwodny, podwodny operator filmowy, kompozytor, autor tekstów i producent projektów multimedialnych. Autor ksi¹¿ki fotograficznej i podró¿niczej pt. „AntArktyka”. Podwodne zauroczenie wydanej przez National Geographic w 2014 roku. Autor ksi¹¿ki pt. „Trzy Sztuki w Antarktyce” wydanej przez Bezdro¿a w 2018 r. Pomys³odawca i producent przedsiêwziêcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Producent i re¿yser filmu dokumentalnego pod tym samym tytu³em. Nagradzany w wielu presti¿owych konkursach fotograficznych, miêdzy innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, European Wildlife Photographer of the Year i Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych, miêdzy innymi Elysium - Shackleton’s Antarctic Visual Epic. Zafascynowany Arktyk¹ i Antarktyk¹. Specjalizuje siê w zimowych produkcjach filmowych i fotograficznych, filmowaniu i fotografowaniu ssaków wodnych, krokodyli oraz œwiata podwodnego rzek. Na sta³e wspó³pracuje z Magazynem Przyrodniczym Salamandra. Autor artyku³ów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granic¹. Jego prace pojawiaj¹ siê w wielu presti¿owych magazynach, miêdzy innymi w Magazynie National Geographic, Miesiêczniku Fotograficznym Foto, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver.
Strona: https://fimufo.com/.

Opowieœæ filmowa - Trzy Sztuki w Antarktyce. Bezprecedensowe przedsiêwziêcie w polskiej kulturze, sztuce i œwiecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem ¿aglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 roku zespó³, w sk³ad którego wchodzili przedstawiciele trzech dziedzin polskiej kultury i sztuki (filmu, muzyki i fotografii), pop³yn¹³ jachtem ¿aglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Miejsca, które za kilka lat mo¿e staæ siê centrum wydarzeñ o znaczeniu globalnym, a jego kondycja ma istotne znaczenie dla przysz³oœci ca³ego œwiata. Uczestnicy rejsu, inspirowani podró¿¹, dzik¹ natur¹ i ekstremalnymi warunkami panuj¹cymi na krañcach œwiata, zmierzyli siê z wyj¹tkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii. Zespó³ Trzech Sztuk tworzyli: Adam Nowak, lider zespo³u Raz Dwa Trzy, Bartosz Stró¿yñski, Rafa³ Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Pawe³ Drozd. W sk³ad grupy wchodzi³ równie¿ znany aktor Olaf Lubaszenko, który niestety w ostatniej chwili z powodów zdrowotnych musia³ zrezygnowaæ z udzia³u w ekspedycji. Artyœci postawili przed sob¹ kilka bardzo ambitnych celów. Jednym z nich, by³ pierwszy w historii koncert polskiego artysty w Antarktyce. Adam Nowak napisa³ podczas rejsu nowy utwór s³owno-muzyczny inspirowany wypraw¹ i wykona³ go podczas wyj¹tkowego antarktycznego koncertu na koñcu œwiata, przechodz¹c tym samym do historii. Podczas wyprawy zrealizowana zosta³a pierwsza w historii sesja fotografii kolodionowej w Antarktyce. Bartosz Stró¿yñski zbudowa³ na jachcie najdalej na po³udnie po³o¿on¹ mobiln¹ ciemniê fotograficzn¹, w której wywo³ywa³ obrazy z koñca œwiata uwiecznione w archaicznej technologii sprzed 150 lat. Dope³nieniem tego celu by³a wystawa fotograficzna. Poniewa¿ dla Bartosza by³a to ju¿ czwarta wizyta fotograficzno-filmowa w Antarktyce, tym razem skoncentrowa³ siê w swych pracach przede wszystkim na piêknie i przemijaniu gór lodowych. Kolejnym akordem przedsiêwziêcia by³a ksi¹¿ka reporta¿owa pt. „Trzy Sztuki w Antarktyce”, wydana przez Wydawnictwo Bezdro¿a, która przedstawia ca³¹ historiê projektu, od dnia powstania idei do momentu oddania ksi¹¿ki do druku. Podczas rejsu zrealizowane zosta³y równie¿ zdjêcia do filmu dokumentalnego pt. „Trzy Sztuki w Antarktyce” ukazuj¹cego artystyczne losy uczestników wyprawy w otoczeniu unikalnych, podwodnych i powierzchniowych krajobrazów Antarktyki. Film w ubieg³ym roku zdoby³ wiele nagród na festiwalach filmowych, podró¿niczych czy górskich i wci¹¿ je zdobywa i jest entuzjastycznie przyjmowany przez publicznoœæ. https://3sztuki.pl/, https://youtu.be/mEhjZgRr8Z8.

mat. https://www.dkchwalowice.pl/?news=21984
https://www.dkchwalowice.pl/?news=21984
Miejsce:
Rybnik
Godz.
16.04.2021 - 18.00
18.04.2021 - 18.20
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury