POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
10-10-2020       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
FESTIWAL ARCHITEKTURY
I SZTUKI MODERNISTYCZNEJ NOWY PLAN
warsztat dla dzieci
ZAPRASZA
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
https://ckzamek.pl
Poznań
miejsce:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
11.00
FESTIWAL
» Wydarzenia inne
Zapraszamy na warsztat pt. „Przyszłość z kreskówki”. Warsztat w ramach Festiwalu Architektury i Sztuki Modernistycznej NOWY PLAN.

Na warsztaty obowiązują zapisy: nowyplan.festiwal@gmail.com

Słowo DOM jest bardzo pojemne. Rodzinny, kultury, Boży, publiczny, panujący, wydawniczy – przymiotników, które pasują do DOMU są dziesiątki. Jednak DOM to przede wszystkim schronienie, mieszkanie, niezbędna przestrzeń codziennej egzystencji. Mikroświat, do którego nie wszystkich i nie zawsze się zaprasza.

Chcemy czy nie, większość dzisiejszych domów i mieszkań zawdzięcza swoje formy modernizmowi. Nawet jeśli DOM ukrywa się w archaicznym kostiumie, udaje dworek, pałacyk lub czynszową kamienicę to i tak poddaje się podejściu, które w architekturze zaszczepił nurt modernistyczny. Racjonalizm, ludzka skala, światło, powietrze, wygoda, elastyczność, dostępność – to jasna strona modernistycznych domów. Monotonia, ciasnota, automatyzm, oschłość, brak indywidualizmu – to zarzuty kierowane pod adresem uproszczonych „maszyn do mieszkania” wywodzących się z myśli Le Corbusiera.

Jaki jest zatem ten DOM modernistów? Ile jest typów modernistycznych DOMÓW? Które warto naśladować? Jakie odrzucić? Co z modernistycznej myśli ostatnich stu lat przyda się DOMOM przyszłości (zwłaszcza gdy niespecjalnie wiemy, jak ta przyszłość może wyglądać)? Czy możliwa jest sensowna ucieczka od modernistycznych zasad? Może mieszkania i domy, które stały się znów spekulacyjnym towarem, z duchem modernizmu nie chcą mieć wiele wspólnego?

To tylko kilka tematów, które poruszy trzecia edycja Festiwalu architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN, który odbędzie się w Poznaniu między 7 a 14 października 2020 roku.

Temat jest gorący, bo w tym roku słowo DOM nabrało wielu nowych, nieoczekiwanych znaczeń.
W obliczu pandemii i związanych z nią ograniczeń domy i mieszkania stały się sceną wielu występujących równolegle aktywności: zdalnej pracy i nauki, sportowych ćwiczeń, codziennego gotowania, rozrywek dla całej rodziny, wreszcie – miejscem przymusowej izolacji. Każde lokum odkryło przed nami ukryte zalety i wady.

Reagując na nadzwyczajne okoliczności Festiwal planuje zatem uchwycić na bieżąco problemy związane z intensywnym użytkowaniem mieszkań przez stłoczonych (i zamkniętych w nich) domowników. Sprawdzimy, który typ domu lub mieszkania najlepiej sprawdził się w czasach pandemii. Czy projektowane obecnie lokale są dość elastyczne, by dopasować się do nadzwyczajnych realiów? A może lepsze okazały się mieszkania z czasów PRL-u? Jakie aspekty okazały się najbardziej przydatne: duży metraż?, wyraźnie wydzielone pokoje?, balkon? Czy modernistyczny minimalizm i funkcjonalizm sprawdza się w czasach epidemii? A może palmę pierwszeństwa dzierżą teraz domy z ogrodem na przedmieściach, krytykowane dotąd za wpływ na niekontrolowany urban sprawl?

Z pewnością nie odpowiemy na wszystkie pytania, ale festiwalowe wykłady, dyskusje, warsztaty i spacery architektoniczne pomogą lepiej zrozumieć modernistyczną przestrzeń, w której mieszkamy, a także nakreślić kilka scenariuszy na przyszłość.
Natomiast w internecie obejrzycie będący częścią Festiwalu filmowy cykl „Domokrążcy” – sześć obszernych relacji z poznańskich domów i mieszkań, które tworzą panoramę różnych typów zamieszkania budowanych w XX wieku: od kamienicy po wielkopłytowy blok. Właściciele i lokatorzy, którzy zaprosili nas do siebie, opowiedzą w filmach nie tylko o architekturze!
Centrum Otwarte oraz poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich serdecznie zapraszają!

Festiwal tworzą:
Magdalena Wypusz (SARP),
Andżelika Jabłońska(centrum Otwarte)
Jakub Głaz (Centrum Otwarte)

Filmy:
Dawid Majewski

Grafika:
Dariusz Zych

Szczegółowy program na stronach:
www.nowyplanfestiwal.pl
Festiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań.
#poznanwspiera

--

Plakat na jasnoczerwonym, żywym tle przedstawia biały, geometryczny schemat piętrowego budynku. Przypomina on złożony z sześcianów blok ze schematycznie nakreślonymi drzwiami, oknami i balustradami na każdym poziomie. Kolejne piętra zaznaczone są czarnymi płaszczyznami. Całość jest dynamiczna i sugeruje różnorodność strategii mieszkaniowych. Na górze plakatu widać napis "Nowy Plan. Festiwal architektury i sztuki modernistycznej„ Umieszczone niżej słowo ”Dom" jest już częścią schematu budynku.

mat. Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
https://www.facebook.com/ckzamek
https://ckzamek.pl/wydarzenia/6328-festiwal-architektury-i-sztuki-modernistycznej-now/?fbclid=IwAR3_Z8hJ3krTGXSPmwYXyP01fqN_OdcmsCyKpKJlJtQg8ogefiHHnv8IUxk
Miejsce:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Godz.
11.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury