POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
16-05-2020       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Noc Muzew Online
ZAPRASZA
Muzeum Lubelskie w Lublinie
20-117 Lublin
ul. Zamkowa 9
tel. 81 532 17 43
http://zamek-lublin.pl
Lublin
miejsce:
Wydarzenie online
BEZPŁATNE
ONLINE
» Wydarzenia inne
Tegoroczna Noc Muzew bdzie wyjtkowa. Nie mogc zaprosi Was, jak co roku, do odwiedzania naszych wntrz, przygotowalimy muzealne wito w wersji wirtualnej. Tej nocy na fanpage Muzeum Lubelskiego oraz naszych oddziaw prezentowa bdziemy wydobyte z magazynw zabytki, pokazywa muzealne przestrzenie i odkrywa nieznane historie, take w wersji filmowej.

Program Nocy Muzew Online
16 maja 2020

15.00 EtnoZagadki
Wsplnie zajrzymy do ciekawostek zwizanych z eksponatami z wystawy Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego.

18.00 Wirtualna opowie o Kaplicy Trjcy witej
Gotycka kaplica, jako kaplica krlewska suya gwnie potrzebom monarchw, ktrzy przebywali tu czsto, szczeglnie w czasach dynastii Jagielloskiej. Zobaczymy wntrze kaplicy pokryte malowidami bizantysko-ruskimi.

19.00 - Klient musi by zadowolony. Nieporozumienie wykluczone
To motto jednoosobowej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz, zaoonej przez Witkacego w 1925 r. Wrd kilku tysicy wizerunkw stworzonych przez Witkacego znajduje si 6 portretw przechowywanych w zbiorach Muzeum Lubelskiego. S one rzadko eksponowane ze wzgldu na technik, jak jest pastel medium szczeglnie wraliwe na uszkodzenia mechaniczne i wpyw wiata.

19.30 - Spojrzenie zatrzymane w kadrze retro portrety ze zbiorw Muzeum Lubelskiego
Etnografia zaadoptowaa fotografi do obserwacji i opisu rzeczywistoci ju w 2 poowie XIX w. Wizerunki typw ludowych przedstawicieli grup etnicznych ubranych w charakterystyczne stroje, ukazanych pojedynczo lub w grupie, przy typowych zajciach lub w scenach ilustrujcych zwyczaje powstay na skrzyowaniu poszukiwa pierwszych ludoznawcw i folklorystw oraz pionierw fotografii.

20.00 - Rysunki Oktawii eromskiej w Muzeum Stefan eromski
Pokaemy rysunki Oktawii eromskiej, ktrych na co dzie nie udostpniamy zwiedzajcym. Bdzie mona zobaczy modziecze prace jednej z bardziej znanych on polskich pisarzy: portrety, pejzae, dawn architektur Naczowa.

20.30 - Z biblioteczki Pana Prusa w Muzeum Bolesawa Prusa
Bolesaw Prus zawita do Naczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadziej wyleczenia lku przestrzeni (agorafobii). Leczy si i odpoczywa corocznie w latach 1882-1910 pozostawiajc wrd mieszkacw ywe wspomnienia. Przyjrzymy si zbiorom bibliotecznym autora Lalki.

21.00 - Brama Krakowska z lotu ptaka w Muzeum Historii Miasta Lublina
Wzniesiona dziki Kazimierzowi Wielkiemu bya jedn z dwu bram w murach obronnych miasta. Na przestrzeni dziejw dzielia losy miasta. Zobaczymy Bram Krakowsk z niecodziennej perspektywy.

21.30 Z warsztatu konserwatora: konserwacja ikony procesyjnej
Dwustronna ikona procesyjna z wizerunkami Matki Boej Kazaskiej i witego Mikoaja jest obiektem o nierozpoznanej historii. Nie wiadomo dokadnie kiedy, skd i w jakim stanie zabytek trafi do zbiorw muzealnych. Pocztkowo przechowywany by w magazynie Dziau Sztuki, a nastpnie w magazynie Dziau Etnografii, skd trafi do Pracowni Konserwacji Ceramiki i Metali, gdzie zosta poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim. Zobaczymy kulisy prac konserwatorskich nad obiektem.

22.00 Nie od razu zamek zbudowano
Opowie o najdawniejszej historii wzgrza zamkowego. Zaprezentujemy i opowiemy o wyjtkowych zabytkach z czasw piastowskiego Lublina, archeologicznych ciekawostkach z bada dawnych i z najnowszych odkry.

22.30 - Reflektor na Zwizek Literatw w Lublinie w Muzeum Jzefa Czechowicza Filia Muzeum Lubelskiego
Tym razem kierujemy nasz reflektor na histori i dziaalno Zwizku Literatw w Lublinie, ktry w latach trzydziestych XX wieku przyczyni si do oywienia i integracji lubelskiego rodowiska literackiego. Przypomnimy sylwetki czonkw zaoycieli tej organizacji, m. in. m. in. Jzefa Czechowicza, Franciszki Arnsztajnowej, Antoniego Madeja, Jzefa obodowskiego, Wacawa Gralewskiego.

23.00 Za krat s zielone drzewa, film w re. Magdaleny i Rafaa Koodziejczykw w Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"
To fabularyzowany dokument o losach modej dziewczyny, Grayny Chrostowskiej, ktra swoj poezj dodawaa otuchy wspwiniarkom w Ravensbruck.

23.59 Pod nocnym niebem w Dworek Wincentego Pola
Kady z 12 miesicy/rozdziaw "Roku myliwca" Wincenty Pol zaczyna poetyckim opisem sytuacji na nocnym nieboskonie. To stanowio powd i uzasadnienie, by przed siedmioma laty nawiza trwajc po dzi dzie wspprac z lubelskim oddziaem Polskiego Towarzystwa Mionikw Astronomii. Wspomnimy nasze spotkania pod nocnym niebem.

mat. Muzeum Lubelskie
https://www.facebook.com/events/604800073462073/
https://www.muzeumlubelskie.pl/Aktualnosci/Noc_Muzeow_Online-2-1163-20.html
Miejsce:
Wydarzenie online
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury