ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online NOWOŚĆ
 
11-02-2020       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Aleksander Fros - „Orkady na wietrze”.
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Żółty Młynek Klubokawiarnia
Rybnik ul. Św. Jana 2
19:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
Dom Kultury Chwałowice zaprasza na PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku. 11 lutego (wtorek) 2020 r. o godz. 19.00
Aleksander Fros - „Orkady na wietrze”
Wstęp wolny.


Orkady - to rozległy archipelag wysp przy północnym wybrzeżu Szkocji, położony jest zaledwie 16 km od wybrzeży półwyspu Caithness i składa się z 67 wysp o łącznej powierzchni 990 km² z czego zaledwie około 20 jest zamieszkanych (co ciekawe są nawet takie gdzie żyje zaledwie jedna rodzina). Na wyspach panuje klimat subarktyczny morski. Przeciętna temperatura w ciągu roku wynosi około +8°C. Z uwagi na warunki atmosferyczne (silne wiatry) na Orkadach praktycznie nie występują lasy, a powierzchnia wysp pokryta jest rozległymi wrzosowiskami i torfowiskami. Nizinny krajobraz urozmaicony jest przez śródlądowe jeziora. Jedyną górzystą wyspą jest Hoy, gdzie znajduje się najwyższa góra Orkadów - Ward Hill (268 metrów n.p.m.). Przy jej zachodnim wybrzeżu usytuowana jest słynna pionowa skała Old Man of Hoy, która stanowi popularne miejsce wspinaczkowe.

Na Orkadach żyje więcej ptaków niż ludzi. Miejscowa ludność archipelagu trudni się głównie hodowlą owiec, rybołówstwem i rzemiosłem. Część mieszkańców pracuje również przy wydobywaniu ropy naftowej ze złóż w szelfie Morza Północnego. Stolicą i zarazem największym miastem Orkadów jest Kirkwall, które założone zostało prawdopodobnie już w XI wieku na największej wyspie archipelagu Mainland. Na niej też znajduje się idealnie zachowana neolityczna osada Skara Brae oraz pochodzący z tego samego okresu kamienny krąg zwany Pierścieniem Brodgara. Oba te zabytki wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie I i II wojny światowej w Orkadach w zatoce Scapa Flow znajdowała się duża baza brytyjskiej floty wojennej (Royal Navy). Pomiędzy wyspami Westray i Papa Westray kursuje stała linia samolotowa - przelot trwa zaledwie od około 1 do 2 minut. Na Orkadach znajduje się najdalej na północ wysunięta destylarnia Whisky.

Aleksander Fros - rybniczanin, podróżuje od czasów przedszkola. Dzisiaj, jako że emerycki czas płynie szybciej niż by się wydawało, stara się wyjeżdżać w miarę często czy to w góry, czy w inne dziwne miejsca. Jednym z nich były ostatnio Orkady - archipelag szkockich wysp daleko na północy. Wyżej już tylko Szetlandy i Arktyka.
http://www.dkchwalowice.pl
Miejsce:
Żółty Młynek Klubokawiarnia
Rybnik ul. Św. Jana 2
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury