ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online NOWOŚĆ
 
07-11-2019       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
"Lorem Ipsum"
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Dom Kultury Chwałowice
18:00
BEZPŁATNE
» Teatr
Gościnnie wystąpi: Vagabond Physical Collective.

Spektakl dla młodzieży i dorosłych w ramach programu TEATR POLSKA 2019. Czas trwania - 60 min. Wstęp bezpłatny - obowiązują wejściówki do odbioru w Kasie Domu Kultury Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com. Po spektaklu artyści zapraszają na rozmowę z widzami na temat teatru tańca.

"Lorem Ipsum" to autorski spektakl teatr tańca traktujący o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

"Lorem Ipsum" - to określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła”.

„Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności? Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności.”

Spektakl "Lorem Ipsum" porusza prozaiczne, ogólnoludzkie tematy oraz wykorzystuje środki wyrazu, które w ogólnym rozrachunku przemawiają zarówno do widza obytego z teatrem tańca, jak i do widza, dla którego ta dziedzina sztuki jest czymś nowym i dotąd nieznanym. "Lorem Ipsum" powstało z myślą o promocji teatru tańca wśród środowisk, w których ta forma sztuki jest wciąż mało znana. Stanowi on pomost pomiędzy teatrem stricte dramatycznym, a teatrem fizycznym i teatrem tańca. Struktura spektaklu oraz użyte w nim środki wyrazu sprawiają, że "Lorem Ipsum" stanowi ciekawe urozmaicenie i dopełnienie repertuaru polskich instytucji teatralnych.

Realizatorzy spektaklu: reżyseria - Paweł Urbanowicz, choreografia - zespół, dramaturgia - Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński, reżyseria świateł - Paweł Murlik, muzyka - Mateusz Flis, grafika - Beata Sadowska. Premiera spektaklu miała miejsce 15.09.2018 r. w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK www.teatrrozbark.pl.

Filmowy zwiastun spektaklu „Lorem Ipsum”: https://www.youtube.com/watch?v=yVzgvQC0jQo.

Vagabond Physical Collective - nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu - Filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie www.ast.bytom.pl. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie i światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z których widz może się utożsamić. W skład kolektywu wchodzą: Monika Witkowska, Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona oraz Paweł Urbanowicz. Strona FB: https://www.facebook.com/vagabondphysicalcollective/.

Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
http://www.dkchwalowice.pl
Miejsce:
Dom Kultury Chwałowice
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury