POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
29-05-2019       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Akademia sztuki: Art brut ró¿norodnie / Panel dyskusyjny i projekcja filmu
ZAPRASZA
Muzeum ÅšlÄ…skie
40-005 Katowice
al. W. Korfantego 3
tel. 32 779 93 00
http://www.muzeumslaskie.pl
Katowice
miejsce:
Muzeum Œl¹skie
18:00
» Film
Art brut to wed³ug francuskiego artysty i kolekcjonera Jeana Dubuffeta ekspresja twórcza cechuj¹ca ludzi ¿yj¹cych na marginesie ¿ycia spo³ecznego, wyalienowanych, bêd¹cych w opozycji do kultury oficjalnej, czêsto chorych psychicznie, wiêŸniów, osób niepe³nosprawnych intelektualnie, bezdomnych, wyobcowanych. Od czasów Dubuffeta pojêcie ewoluowa³o i poszerzy³o pola interpretacji. Prób¹ ukazania stanu obecnego refleksji nad pojêciem art brut jest publikacja wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu „Art brut ró¿norodnie” bêd¹ca pretekstem do dyskusji.

Zapraszamy do udzia³u w panelu dyskusyjnym i projekcji filmu „Sztuka zwana art brut. Próba definicji”. Spotkanie wokó³ wystawy „Edmund Monsiel. Wieczna zagadka” prezentowanej od 18 maja w Muzeum Œl¹skim i publikacji „Art brut ró¿norodnie”.


Goœcie:
dr hab. Sonia Rammer
Joanna Daszkiewicz
Alicja Mironiuk-Nikolska
Maciej Bóbr
Zbigniew Chlewiñski


Moderator:
Sonia Wilk


Biogramy panelistów:

dr hab. Sonia Rammer
Artystka, psycholo¿ka, podró¿niczka. Zawodowo zwi¹zana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu (Wydzia³ Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa). Zajmuje siê sztuk¹ oraz teori¹ ze szczególnym uwzglêdnieniem psychologicznych aspektów twórczoœci. Bra³a udzia³ w wystawach zbiorowych, (m.in. Arsena³ Poznañ; BWA Bielsko-Bia³a; Wozownia Toruñ; BWA Wroc³aw; Artists House Jerozolima, Izrael; Studio 18 Gallery Nowy Jork, USA), indywidualnych (np. BWA Gorzów Wielkopolski, Wie¿a Ciœnieñ Konin, BWA Arsena³ Poznañ, MBWA Leszno, ART Station Stary Browar Poznañ, Galeria Student Ostrawa, Czechy; Baer Art Center, Hofsos, Islandia; Marpha Foundation, Mustang, Nepal) oraz konferencjach. Autorka i wspó³autorka tekstów traktuj¹cych o fenomenie twórczoœci z perspektywy psychoanalitycznej. Zjawisko art brut rozpatrywane jest przez ni¹ z perspektywy teoretycznej (pole psychologii).

Joanna Daszkiewicz
Absolwentka UAM (filozofia) oraz ASP w Poznaniu (malarstwo); zawodowo zwi¹zana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Od kilkunastu lat specjalizuje siê w badaniu oraz promowaniu art brut; kuratorka wystaw; koordynatorka Miêdzynarodowej Konferencji poœwiêconej nurtowi ART BRUT: Art brut – Miêdzy sztuk¹ a terapi¹ (Poznañ 15-16.04.2010) oraz 1. Miêdzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometra¿owych o twórcach „samorodnych” (AUTfestiwal 2013); konsultant merytoryczny przy produkcji pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o polskim art brut – Sztuka zwana art brut (TVP Kultura 2008).

Alicja Mironiuk-Nikolska
Etnograf, muzealnik, obecnie w stopniu starszego kustosza G³ówny Inwentaryzator w Pañstwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Autorka wielu wystaw i tekstów popularyzuj¹cych sztukê i rêkodzie³o ludowe, a tak¿e ksi¹¿ki „Polska sztuka ludowa” (Warszawa 2010). Pracuje na rzecz œrodowiska w Komisji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zas³ugi dla kultury ludowej” oraz w Radzie Muzeum Wsi Radomskiej. Przewodnicz¹ca Sekcji Sztuki Ludowej Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wyk³adowca w Wy¿szej Szkole Ekologii i Zarz¹dzania w Warszawie.

Maciej Bóbr
Z wykszta³cenia historyk sztuki, z zawodu specjalista Public Relations. Jako historyk sztuki pracowa³ w Polskiej Akademii Nauk i w Opactwie Tynieckim oraz w charakterze wyk³adowcy (ASP), jako rzecznik prasowy w administracji publicznej oraz na uczelni. Zajmowa³ siê histori¹ grafiki europejskiej, a od 2002 bada twórczoœæ plastyczn¹ osób chorych psychicznie. Obecnie przygotowuje inwentarz zbiorów prac pacjentów Szpitala w Kobierzynie, pe³ni¹c jednoczeœnie funkcjê rzecznika prasowego tej instytucji. Z zami³owania podró¿nik i kucharz.

Zbigniew Chlewiñski
Kustosz w Muzeum Mazowieckim w P³ocku, absolwent filozofii teoretycznej KUL. Autor wystaw z nurtu sztuki naiwnej i wypowiedzi o tej twórczoœci, w szczególnoœci o Edmundzie Monsielu, Ryszardzie Kosku, Erwinie Sówce, Marku Œwietliku. Redaktor i wspó³autor ksi¹¿ek o sztuce (równie¿ tzw. wysokiej) i z zakresu literaturoznawstwa (z krêgu pisarstwa Kazimierza Truchanowskiego).

Sonia Wilk
Teoretyk sztuki, kurator wystaw ogólnopolskich i miêdzynarodowych. Interesuje siê sztuk¹ nieprofesjonaln¹, w tym przede wszystkim twórczoœci¹ osób niepe³nosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie. Ukoñczy³a studia zakresu filozofii na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Œl¹skiego oraz studia muzeologiczne na Uniwersytecie Jagielloñskim i w Akademii Dziedzictwa przy Miêdzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Studiowa³a w Instytucie Historii Sztuki KUL. Czêsto uczestniczy w sesjach naukowych i konferencjach na temat outsider art w ca³ej Polsce i za granic¹. Wyg³asza odczyty i wyk³ady. Artyku³y zamieszcza w czasopismach ogólnopolskich i publikacjach naukowych. Jest autorem tekstów katalogów licznych wystaw outsider art. Od 2008 roku jest kierownikiem Dzia³u Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Œl¹skiego w Katowicach, kustoszem i kuratorem zbiorów. Stale prezentuje ró¿norodne zjawiska artystyczne.
Autorka cyklu wystaw prezentuj¹cego najciekawszych wspó³czesnych artystów w obrêbie art brut, zatytu³owanego „Vivat Insita”, oraz kuratorka wystawy sta³ej plastyki nieprofesjonalnej w nowej siedzibie Muzeum Œl¹skiego w Katowicach.




29.05 / œroda / godz. 18.00
Muzeum Œl¹skie, ul. T. Dobrowolskiego / stolarnia
wstêp 1 z³ / bilety do nabycia przed rozpoczêciem wyda
https://muzeumslaskie.pl/pl/kalendarium/akademia-sztuki-art-brut-roznorodnie-panel-dyskusyjny-projekcja-filmu/
Miejsce:
Muzeum Œl¹skie
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury