ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Rybnik
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
12-04-2019   -    

 

 

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Gdański Wieczór Sztuk - „Tylko Człowiek!”
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B

http://www.dkchwalowice.pl
biuro@dkchwalowice.pl
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
18:00
BEZPŁATNE    DLA DZIECI   
 
Wystawy różne
W programie wieczoru:
- wernisaż wystawy malarstwa Beniamina Cierniaka,
- wernisaż wystawy fotografii Bogdana Kizło pt. „Adamowicz”,
- Henryk Cierniak - poezja,
- Krzysztof Czeremużyński - gitara.
Wstęp wolny! Wystawy czynne do 12.05.2019 r.

***
co dalej z tym zachwytem co w nas
po umarłych poetach
pozostał, jak potok płynął
i w górę unosił nam wargi?

nie mogliśmy nic zrobić - -
Wielki Mag mrugnął okiem: już
dość trucia, trzeba z żywymi naprzód,
nowe idzie, lemingi

a teraz coraz mniej tlenu jest w powietrzu
i jakby coraz rzadziej świeci słońce,
kamienieje pod językiem potok
słowa łamią się w dziwny bełkot

widać umarli poeci na dobre odeszli
na zawsze zabierając ze sobą
parę niezłych metafor
bez których świat zaczął się dusić
/Henryk Cierniak/

Beniamin Cierniak - swoją pasję malarską od najmłodszych lat rozwija na początku w pracowniach plastycznych Fundacji Elektrowni Rybnik, a następnie Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku. Dalasza edukacja to Liceum Plastyczne im. Juliana Fałata w Bielsku - Białej, gdzie w w 2013 r. reprezentuje Szkołę w XI Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Szkół Plastycznych w Koszalinie, zdobywając wyróżnienie. W tym samym roku otrzymuje też 2. nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie im. Emilii Michalskiej w Strumieniu. W 2015 r. rozpoczyna studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - obecnie jest studentem IV roku. Beniamin ma w swoim dorobku pokaźną liczbę prac malarskich, grafik, instalacji przestrzennych i wizualizacji, które można obejrzeć podczas licznych wystaw, w których bierze udział jako uczestnik, ale też bardzo często, jako jeden z ich organizatorów. Poza malarstwem gra też na waltorni, umiejętność tą nabytą w Szkole Muzycznej w Rybniku, wykorzystuje w realizowanych przez siebie performensach.
"Od jakiegoś czasu nasuwa mi się porównanie, że to, co robię w zakresie malarstwa, przypomina pracę nad wielowątkowymi utworami literackimi. Oto w fantastycznej różnorodności subiektywnej autokreacji, w tych wszystkich formach, z pozoru czasem bezładnych, ale zawsze niosących ze sobą określony ładunek emocji, wyrażony barwą i szczególnym rodzajem faktury - pojawiają się quasi - rzeczywiste postaci i bryły, które nawiązują do naszego wspólnego doświadczenia kulturowego. Malarstwo jest dla mnie czymś w rodzaju medytacji, niejasną podróżą w zakamarki mojego „ja”. /Beniamin Cierniak/.

Bogdan Kizło - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych na wydziale fotografii artystycznej w Gdyni Orłowie w 1977 r. Następnie przez 4 lata pracował jako nauczyciel fotografii. Jego mentorem był wówczas Roman Joachimowski, a którym później pracował. Inspiracją na przełomie lat 70 i 80-tych było też prężnie działające Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne. W latach 1981-2003 zajmował się działalnością gospodarczą niezwiązaną z fotografią, po roku 2003 na nowo zaczyna odkrywać fotografię tradycyjną i cyfrową i tak jest do dnia dzisiejszego. Członek Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne w Gdańsku https://sptf.pl/. Autor kilku wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych.

„Adamowicz” - zdjęcia zostały zrobione w latach 2005-2018 i obiektywnie przedstawiają tragicznie niedawno zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Bogdan Kizło mieszkał i mieszka w centrum Gdańska (przy Placu Solidarności), co ułatwiało mu uczestniczenie i rejestrację wydarzeń z życia miasta i nie tylko.

Henryk Cierniak, poeta, tłumacz, pedagog, anglista, recenzent. W roku 2012 wydał debiutancki tomik poezji zatytułowany „Wyznawca skóry”, gdzie zamieścił wiersze z różnych okresów życia, począwszy od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Publikuje w pismach kulturalnych, polskich i zagranicznych takich jak: „Śląsk”, „Poezja Dzisiaj”, „MAYDAY magazine” czy „Beltway Poetry Quarterly” oraz Kalendarza Beskidzkiego, jego utwory są też obecne w antologiach poezji, także w Czechach. Laureat konkursów literackich. Swoje wiersze czytał na wieczorkach autorskich, były one także prezentowane na antenie Radia Katowice. We wrześniu 2016 r., w ramach nowej serii Śląski Witraż, ukazał się jego drugi tom poezji zatytułowany „Wydmuszka”. Należy do usytuowanych w Rybniku grup twórczych Przewoźny Klub Literacki i Wolna Inicjatywa Artystyczna „Wytrych”. W kwartalniku o tym samym tytule redaguje dział przekładów z literatury anglo - amerykańskiej. Niegdyś rybniczanin, obecnie zamieszkały w Rudach.
"Twoje wiersze posiadają swój własny, rozpoznawalny odrębny i niepowtarzalny klimat - ich osobliwość nie jest jednak czymś niemiłym, odstręczającym. Trochę surrealistyczna wizja świata odbitego jakby w krzywym zwierciadle, połączenia w jakich pozostają ze sobą wyobrażenia i poszczególne słowa, to wszystko ma ludzki wymiar, wzbudza zainteresowanie i zachęca do czytania." /John Guzlowski/.

Krzysztof Czeremużyński - muzyk, gitara jest jego pasją. Gra na gitarze akustycznej, prowadzi lekcje na tym instrumencie w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. W czerwcu 2009 r. wydał swoją pierwszą płytę pt. "The First Tale". Później jeszcze dwie inne. Komponuje, uczy gry na gitarze w Rybniku, ale jego muzyka pobrzmiewa w całym regionie i nie tylko, można ją usłyszeń latem i w górach i nad polskim morzem.
Krzysztof Czeremużyński - "ONE TO FIVE": https://www.youtube.com/watch?v=tCIdBTBDoNU.
  
http://www.dkchwalowice.pl
 
Miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
 
Godz.
18:00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury