ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Mikstat
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
07-08-2018   -   19-08-2018 

 

 

"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA


http://polska.zaprasza.eu
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha
BEZPŁATNE    DLA DZIECI   
 
Wydarzenia inne
16 sierpnia wspomina się w kościele Świętego Rocha. To wielki dzień dla niewielkiej mikstackiej wspólnoty parafialnej ( diecezja kaliska). W tym dniu przeżywa ona uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium. Na uroczystości odpustowe przyjeżdżają pielgrzymi i turyści z różnych stron kraju. Przybywają do Mikstatu, by przeżyć niezwykłe, niespotykane uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Co warto podkreślić, odbywają się one tu nieprzerwanie od trzystu lat. Mieszkańcy miasteczka wierzą i tę wiarę w sposób skuteczny przekazują z pokolenia na pokolenie, że to właśnie orędownictwu Świętego Rocha ich przodkowie zawdzięczają ocalenie w czasie nawiedzających często te okolice epidemii cholery. Znajdujący się tu zabytkowy, nastrojowy drewniany kościół - wotum dziękczynne mieszkańców. Ten obecny, został pobudowany w 1786 roku. Warto wraz z parafianami i liczną rzeszą pielgrzymów i turystów przeżyć tu uroczystości odpustowe.

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia mieszkańcy codziennie gromadzą się o godz. 18:30 w Sanktuarium na Mszy Świętej, po której odprawiana jest Nowenna do Świętego Rocha.

W tym roku już po raz siódmy, 7 sierpnia rozpoczną się spotkania w „Szkole Świętego Rocha”. To cykl spotkań Jest to przybliżających dzieciom postaci Świętego Patrona, a także poznawania zwyczajów odpustowych. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe ( w tym roku 12 sierpnia)w Sanktuarium spotykają się osoby chore i starsze. To ich dzień.
15 sierpnia w MGOK-u odbędzie się już XIV sesja popularno- naukowa z cyklu „Siła kultu- tradycji-wiary”. W tym dniu po Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. Świętej Trójcy o godz. 18:00 w procesji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha udamy się do Sanktuarium. Tu zostanie odprawiona Nowenna i odśpiewane Nieszpory, a po nich całonocne czuwanie modlitewne. Tradycyjnie o godz. 24:00 księża pochodzący z naszej wspólnoty odprawią pasterkę.

O godz. 8:00 rano będzie sprawowana przy ołtarzu polowym Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie się wspomniany obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Tę niezwykłą procesję warto zobaczyć i przeżyć. Oczywiście można w niej także uczestniczyć ze swoimi zwierzątkami.
Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy, ta będzie sprawowana o godz. 11:00 pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Łukasza Buzuna.

O godz. 18:00 sprawowana będzie Msza Święta w intencji dzieci. Po Mszy Świętej każde dziecko otrzyma indywidualne błogosławieństwo.

Od 2014 roku, w scenariuszu uroczystości odpustowych pojawił się nowy element „ Dzień dziękczynienia”. Przeżywany on jest w niedzielę po uroczystościach odpustowych, w tym roku 19. sierpnia. Będzie to czas modlitwy za zmarłych, za naszych przodków, którzy przekazali nam wiarę i tradycje kształtujące poczucie naszej tożsamości lokalnej.

Zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha! Warto podkreślić,że są to uroczystości niezwykłe, niespotykane. Tak niezwykłe, że w 2015 roku zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha!

  
http://www.parafia-mikstat.pl
 
Miejsce:
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha
 
Godz.
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2018


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury