ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Pruszków
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
19-05-2018   -    

 

 

"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
Noc Muzeów 2018: „Tajny Detektyw – międzywojenne afery kryminalne”
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA


http://polska.zaprasza.eu
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
18:00
BEZPŁATNE        FESTIWAL
 
Wydarzenia inne
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na wieczór niesamowitych historii z okresu międzywojnia. Tegoroczna Europejska Noc Muzeów będzie oscylować wokół poważnych spraw. Muzeum zapozna Państwa z kryminalnymi historiami, zbrodniami z namiętności oraz miejskimi gangami okresu międzywojennego – a to wszystko „z lekkim przymrużeniem oka”. Tajne śledztwo odbędzie się w sobotę, 19 maja, w godzinach: 18:00 – 23:00. Muzeum czeka na Państwa z wystawami, spotkaniami i niezwykłą grą dla rodzin ESCAPE ROOM (pokój zagadek).
Poszczególne elementy programu tegorocznej Nocy Muzeów czerpią inspirację przede wszystkim z przedwojennego Ilustrowanego Tygodnika Kryminalno Sądowego TAJNY DETEKTYW, który ukazywał się przez 4 lata: od 1931 do 1935 roku. W każdym numerze publikowano reportaże dotyczące spraw kryminalnych prowadzonych przez polski wymiar sprawiedliwości. Relacje dotyczyły zarówno świata przestępczego, jak i historii z życia wyższych sfer.
Dodatkowym impulsem do podjęcia tematu kryminalnych historii okresu międzywojennego stała się wystawa czasowa MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ, na której można znaleźć zdjęcia ilustrujące codzienne wydarzenia kryminalne dwudziestolecia międzywojennego.
W programie:
- 18:00 – 23:00 – gra rodzinna (Escape room) – POMÓŻ ODNALEŹĆ SKRADZIONY SKARB HRABINY POTULICKIEJ;
- 18:00 – Spotkanie z Krzysztofem Wójcikiem – kuratorem wystawy MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ;
- 18:00 – 23:00 – ważne sprawy okresu międzywojnia na fotografii. Wystawa: MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ;
- 20:00 – tylko dla dorosłych: TAJNY DETEKTYW – MIĘDZYWOJENNE AFERY KRYMINALNE – spotkanie z Moniką Piątkowską oraz Mateuszem Rodakiem;
ponadto:
- 18:00 – 23:00 – zwiedzanie wystawy stałej: PRZEDŚWIT – MAZOWIECKIE CENTRUM METALURGICZNE Z PRZEŁOMU ER.


Szczegółowe informacje na temat programu:
Spotkanie z Krzysztofem Wójcikiem – kuratorem wystawy MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ; Krzysztof Wójcik (fotograf i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM) swoją przygodę z Marjanem Fuksem rozpoczął od zdjęcia, na które natrafił na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, przedstawiającego mężczyznę stojącego na stopniu dorożki. Jedną ręką podtrzymywał ogromną drabinę, w drugiej miał tabliczkę z napisem: „Fotografuje Marjan Fuks”.
MARJAN FUKS – PIERWSZY FOTOREPORTER II RP;
Jest to wystawa fotografii dokumentująca najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski, jak również życie codzienne oraz społeczne początków XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj: http://mshm.pl/wystawa-czasowa/.
TAJNY DETEKTYW – MIĘDZYWOJENNE AFERY KRYMINALNE – spotkanie z Moniką Piątkowską oraz Mateuszem Rodakiem Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka: „Życia przestępczego w przedwojennej Polsce”; „Prus. Śledztwo biograficzne”; powieści „Krakowska żałoba”, zbioru opowiadań „Nikczemne historie” oraz zbiorów felietonów „Talki w wielkim mieście”, „Talki z resztą” (wraz z mężem Leszkiem Talko).
Dr hab. Mateusz Rodak – zajmuje się szeroko rozumianą problematyką marginesu społecznego okresu międzywojennego. Autor monografii poświęconej rekonstrukcji świata skazanych osadzonych w Więzieniu Karnym „Mokotów” w latach 1918-1939 pt. „Pospolitacy, cuwaksi, powrotowcy. Osadzeni w Więzieniu Karnym Warszawa-Mokotów (1918-1939)”. Obecnie pracuje nad książką, której zbiorowym bohaterem stanie się środowisko przestępcze międzywojennej Warszawy.
Gra ESCAPE ROOM (pokój zagadek) dla rodzin Zasłużona mieszkanka naszego miasta, hrabina Potulicka została okradziona ze swych rodowych klejnotów. Wciel się w rolę prawdziwego detektywa i pomóż odnaleźć zaginiony skarb!
  
http://mshm.pl/juz-wkrotce-tajny-detektyw-miedzywojenne-afery-kryminalne-zapraszamy-19-maja/
 
Miejsce:
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
 
Godz.
18:00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury