ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Warszawa
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
19-05-2018   -    

 

 

Dom Kultury Kadr
Noc Muzeów w DK Kadr
Dom Kultury Kadr

ul.W. Rzymowskiego 32
02-697 Warszawa

http://www.dkkadr.waw.pl
promocja@dkkadr.waw.pl
Dom Kultury Kadr
20.00
BEZPŁATNE       
 
Wydarzenia inne
Zapraszamy na Noc Muzeów: niezwykły wieczór z muzyką, teatrem i fotografią.

Wystawa „Rytuał przejścia” dokumentuje przeprowadzkę Domu Kultury Kadr z siedziby przy ul. Gotarda do supernowoczesnego budynku przy ul. Gintrowskiego (do niedawna: Rzymowskiego). Składa się z trzech części.

Pierwsza, pozornie niezwiązana z tematem, ma wymiar symboliczny. Pokazuje „prozę życia” po to, żeby pomyśleć o wartościach, którym chcemy być wierni. Dom Kultury KADR przy ul. Gotarda przez długie lata był miejscem, w którym nie tylko kwitła kultura, amatorska i profesjonalna, ale i rodzajem lokalnego środka wszechświata. Centrum życia po prostu. Niewielki targ, sąsiadujący (otaczający? wypełniający?) przestrzeń użytkowaną przez KADR żył jak pory roku, rozwijał się, znikał i pojawiał ponownie. Zapachy, kolory, rozmowy, zgiełk. Trudno sobie wyobrazić stary KADR bez tego miejsca. Ale – jak w piosence – zmiany musiały nadejść.

Część druga wystawy to relacja z ubiegłorocznej akcji „Zdjęcie Kadru”, związanej z końcem działalności w starej siedzibie. Performance wybitnego artysty Stefana Kornackiego był symbolicznym zamknięciem epoki. I początkiem nowej, sygnałem modernizacji. Nasze neony – przez wiele lat znak rozpoznawczy Kadru – stały się nośnikami pamięci, podczas spektaklu Kornackiego wykorzystanymi do wykreowania nowej sytuacji: „Uwaga, idą zmiany!”.

Trzecia to już opowieść o tym, co „kryje się pod spodem” tych zmian. Migawki z placu budowy nowego Kadru. Pozornie: bezduszne i techniczne. W rzeczywistości oddają stan emocji towarzyszący nam podczas przygotowań do wielkiego otwarcia. Z jednej strony – demontaż i przeprowadzka, pył, brud i niewygoda. Z drugiej – wielkie planowanie, niezliczone poprawki, niepokój i niecierpliwość, a wreszcie radość, że za chwilę ZNOWU będziemy u siebie. Tego wszystkiego, co widzicie na zdjęciach już nie ma. Ze starego KADRU zniknęły neony. Po placu budowy nie ma już śladu, a nowy Dom Kultury przy ul. Gintrowskiego działa już prawie rok. Ale ludzie – choć trochę inni i „po przejściach” – są tacy sami. KADR się zmienił, ale pozostał Wasz.

Równie serdecznie zapraszamy na spektakl „Gould Wariacje” Walnego Teatru w reż. Adama Walnego, snycerza, lalkarza i reżysera.

To muzyczna fantazja. Oto Jan Sebastian Bach wściekły na pomysł wysłania jego wariacji w kosmos (wydarzenie autentyczne: w 1977 naukowcy z NASA wysłali Arię z „Wariacji Goldbergowskich” w kosmos, jako wizytówkę homo sapiens) postanawia pozbawić ludzkość własnej spuścizny i podarować ją tym, którzy słuchać go będą w kosmosie. Na ziemi po raz ostatni aranżuje koncert zmarłego po wykonaniu „Wariacji” słynnego Glenna Goulda, wydobywa go przy pomocy jego własnego nagrania z fortepianu (pod postacią nadmarionety) i przedstawia własny muzyczny testament.

W spektaklu wykorzystana zostanie autorska technika nadmarionety klawiszowej w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy z mechanizmem 16 silników.

Program Nocy Muzeów uzupełni zwiedzanie sal warsztatowych, studia nagrań filmowego i fotograficznego, sali prób i zaplecza sceny.
  
http://www.dkkadr.waw.pl/noc-muzeow/
 
Miejsce:
Dom Kultury Kadr
 
Godz.
20.00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury