ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Toruń
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
08-02-2018   -    

 

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Spotkanie z podróżnikiem Jackiem Hermanem-Iżyckim
Muzeum Okręgowe w Toruniu

87-100 Toruń
Rynek Staromiejski 1
tel. 56 622 70 38

http://www.muzeum.torun.pl
muzeum@muzeum.torun.pl
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
       
 
Wydarzenia inne
Zapraszamy na spotkanie ze słynnym podróżnikiem, wydawcą, fotografem-amatorem Jackiem Hermanem-Iżyckim, które odbędzie się 8 lutego o godzinie 17:00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, przy wystawie „Rowerem przez Saharę… i jeszcze dalej”. Wstęp wolny!

Jacek Herman-Iżycki urodził się w 1952 roku w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat szkolnych pasjonowały go podróże. Najpierw były obozy rowerowe po Polsce, a na studiach wyprawy rowerem po NRD, Danii i Hiszpanii. Podróże łączy z drugim hobby ― fotografią. Wystawa fotograficzna o Kopenhadze, zorganizowana w gmachu Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, przyniosła mu zaproszenie do udziału (jako fotograf) w pierwszej akademickiej wyprawie turystycznej do Afryki (Egipt i Sudan) w 1976 roku. Ten ponad dwumiesięczny wyjazd rozbudził jego pasje podróżnicze i zainteresował Czarnym Lądem. Przez kolejne 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce, na którą wyruszył w czerwcu 1979 roku przez...USA i Kanadę. W styczniu 1980 roku, ze zmontowanym przez siebie specjalnym rowerem poleciał do Algierii. Trasa podróży prowadziła z Algieru na południe przez Saharę do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 9 miesięcy pokonał ponad 10 000 km na rowerze i jest prawdopodobnie pierwszym Polakiem w historii, który samodzielnie przejechał całą Saharę rowerem z północy na południe. W grudniu 1980 roku przez Sudan i Egipt wrócił do Europy.

W Holandii daje prelekcje połączone z pokazami przeźroczy ze swojej podróży dla członków ENFB, Stowarzyszenia Holenderskich Prawdziwych Cyklistów. Pokonanie Sahary rowerem zrobiło tam takie wrażenie, że w jednym z artykułów w ich biuletynie nazwano go „Człowiekiem z piasku”. Po 28 miesiącach podróży wrócił do Polski pod koniec 1981 roku. W stanie wojennym nie chciał podjąć pracy w państwowej drukarni i znalazł zatrudnienie jako portier-recepcjonista w Centrum Astronomicznym PAN. W latach 80. pracował również jako redaktor techniczny w czasopismach: „Chów Bydła”, „Murator” i „Przegląd Powszechny”. Od 1989 roku działa w branży wydawniczej i w miarę wolnego czasu podróżuje i fotografuje. Jest wydawcą i autorem publikacji albumowych, poświęconych swoim podróżom do odległych i niezwykłych miejsc na świecie: na Wyspę Wielkanocną, na Sokotrę, na Antarktydę. Wydaje także publikacje i albumy poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Łemkowszczyzny i Beskidu Niskiego (Łemkowskie cerkwie, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, Opuszczone wsie ziemi gorlickiej). Jest autorem wystaw fotograficznych ze swoich podróży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce.


Odwiedził ponad 50 krajów, a najważniejsze podróże to:

1974 – miesięczna podróż rowerem po Hiszpanii.

1976 – dwuipółmiesięczny tramping po Egipcie i Sudanie.

1979/1981 – trzymiesięczna podróż autostopem po Ameryce Północnej

i 11 miesięcy w Afryce ( w tym 9 miesięcy podróży rowerem).

1988 – dwuipółmiesięczna podróż rowerem po Madagaskarze (2000 km).

1996 – półtoramiesięczna podróż rowerem przez Kongo-Brazzaville ze stolicydo Ouesso (900 km); wizyta w Parku Narodowym Odzala jako czwarty turysta w jego historii!

1998 – tramping po Gwatemali i Hondurasie.

1998 – Hongkong, Makao, Pekin (Chiny).

1999 – rowerem po Tanzanii, Mozambiku i Malawi.

2000 – nieudana próba wejścia na Kilimandżaro (Tanzania).

2001 – udane wejście na Kilimandżaro i krótka wycieczka rowerem po Zanzibarze.

2002 – trekking po wyspie Reunion (Afryka, Ocean Indyjski).

2003 – podróż na Wyspę Wielkanocną i tramping po Patagonii (Chile, Argentyna). Trekking w Torres del Paine.

2004 – drugi, trzytygodniowy pobyt na Wyspie Wielkanocnej w czasie festiwalu Tapati.

2006 – krótka podróż po południowych Indiach (Tamil Nadu i Kerala).

2007, 2008 – tramping po afrykańskiej wyspie Sokotra (Jemen) i odwiedzenie pozostałych wysp archipelagu Sokorty.

2009 – dwumiesięczny rejs żaglowcem „Europa” z Ushuai (Ziemia Ognista, Chile) na Antarktydę, i przez Georgię Południową i Tristan da Cunha do Kapsztadu w Afryce.

2011 – tramping w Junnanie (Chiny).
  
 
Miejsce:
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
 
Godz.
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury