POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
09-05-2011       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Prapremiera spektaklu "Kochankowie z Werony"
ZAPRASZA
Gdański Teatr Szekspirowski
80-826 Gdańsk
Ogarna 101
+48583040020
http://www.teatrszekspirowski.pl
Gdańsk
miejsce:
dawna Zajezdnia Tramwajowa przy ulicy Kurzej na Dolnym Mieście
19.00
» Teatr
Polska prapremiera spektaklu „Kochankowie z Werony” – legnickiego Teatru Modrzejewskiej – w Gdańsku, z udziałem mieszkańców Dolnego Miasta.

„KOCHANKOWIE Z WERONY” na motywach „Romea i Julii” Williama Szekspira
przekład: Stanisław Barańczak, scenariusz: Krzysztof Kopka
reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

Przedstawienia odbędą się w dawnej Zajezdni Tramwajowej przy ulicy Kurzej na Dolnym Mieście w Gdańsku:
6 i 7 maja (spektakle zamknięte)
8 maja o godzinie 19.00
9 maja o godzinie 19.00
Jacek Głomb, wybitny reżyser teatralny, twórca jednej z najciekawszych polskich scen – Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, przygotował spektakl oparty na motywach „Romea i Julii” Williama Szekspira, odnoszący się do tematów współczesnych, które – tu i teraz – bolą nas i niepokoją.
Projekt będzie realizowany równolegle w Gdańsku i w Legnicy, wezmą w nim udział mieszkańcy gdańskiego Dolnego Miasta oraz legnickiego Nowego Świata. Prapremiera odbędzie się w Gdańsku 6 maja 2011 w ramach obchodów 447 Urodzin Williama Szekspira organizowanych przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.


Bilety w cenie 30/20zł dostępne na:
lub na 2 godziny przed spektaklem w dawnej Zajezdni Tramwajowej przy ulicy Kurzej, w Gdańsku

Uwaga: miejsca nienumerowane, sala nieogrzewana.


Zapraszamy również na imprezy towarzyszące:
7 maja
21.00 – Koncert „Szekspir by Kormorany”
Kormorany to grupa, która zasłynęła w latach 80 koncertami – happeningami w niecodziennych miejscach min. wieżach ciśnień, przepompowni, dworcu. Kormorany brały też udział w działaniach Pomarańczowej Alternatywy. Współpracowali z teatrem ulicznym Klinika Lalek oraz z Piotrem Cieplakiem.

8 maja
11.00-14.00 – Inauguracja projektu „Fabryka Talentów na Dolnym Mieście” – gry, zabawy i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych; spektakl „Z głową w chmurach” Teatru Delikates.
14.30 - Projekcja spektaklu telewizyjnego Teatru Modrzejewskiej z Legnicy „Ballada o Zakaczawiu” w reżyserii Waldemara Krzystka oraz spotkanie z twórcami.

9 maja
17.00 – 17.30 – prezentacje młodzieży TPŚ MROWISKO
Twórcy o spektaklu:
„Kochankowie z Werony” są bardzo radykalną i głęboką trawestacją szekspirowskiego Romea i Julii. Przyczyną dla której czynimy tak daleko idące zmiany dramaturgiczne jest chęć usłyszenia w tym klasycznym dramacie jak najbardziej donośnego głosu Szekspira współczesnego.
Pod podobnymi zresztą auspicjami powstawały poprzednie szekspirowskie inscenizacje teatru legnickiego – „Jak wam się podoba”, „Koriolan”, „Hamlet”, „Portowa opowieść”, „Otello” – spektakle prezentowane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Zawsze bowiem zależy nam, aby arcydzieła angielskiego mistrza stawały się na naszej scenie wyrazistymi wypowiedziami na temat Polski współczesnej.
„Kochankowie z Werony” opowiadają o społeczności, która znalazła się na progu wojny domowej. Odwieczna niechęć panująca między rodami Capullettich i Montecchich, która w dramacie Szekspira ma przyczynę niejasną i ginącą w pomroce dziejów, u nas zyskuje mocno określoną podstawę ideową: jest światopoglądowym sporem pomiędzy obozem liberałów, a partią religijnych i obyczajowych rygorystów. Obserwujemy tu swoiste zderzenie cywilizacji – jednej: przyzwalającej i hedonistycznej z drugą – represyjnie strzegącą dziedziczonego wzorca kulturowego. W naszej Weronie współistnieć będą obok siebie luksusowe domy schadzek i przeciągające pod ich oknami procesje religijne. Życie rodzinne przedstawicieli obu obozów znajdzie się w fazie rozkładu: albo za sprawą otwartej i manifestowanej swobody obyczajowej albo – przeciwnie – pełnej hipokryzji i obłudy świętoszkowatości.
Oba te nurty, szczepione ze sobą w klinczu sporu na śmierć i życie, stają się w konsekwencji równie nietolerancyjne i uciążliwe nawet dla swych wyznawców. Tak je przynajmniej odbierają przedstawiciele młodego pokolenia obu domów – Romeo i Julia. Ich szaleńcza, zakazana miłość jest w równym stopniu tryumfem uczucia, co – nie w pełni nawet świadomym – buntem wobec podzielonego świata, jaki stworzyli ich ojcowie.
Nasz spektakl osadzony jest w realiach Włoch z lat dwudziestych XX wieku.
Ważną rolę w naszym przedstawieniu będzie odgrywał '”lud Werony”. Będą to statyści – amatorzy, których szukać będziemy zarówno w przypadku gdańskiej, jak i legnickiej premiery sztuki wśród mieszkańców “gorszych” dzielnic obu miast – gdańskiego Dolnego Miasta i legnickiego Nowego Świata. To oni będą niemymi świadkami szaleństw i intryg możnych Werony.
http://www.teatrszekspirowski.pl
Miejsce:
dawna Zajezdnia Tramwajowa przy ulicy Kurzej na Dolnym Mieście
Godz.
19.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury