POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
29-01-2016     - 28-02-2016  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
MATEJKO, CHE£MOÑSKI, PANKIEWICZ I INNI Akwarele, pastele, rysunki i grafiki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Paw³a II. Wystawa.
ZAPRASZA
Muzeum Lubelskie w Lublinie
20-117 Lublin
ul. Zamkowa 9
tel. 81 532 17 43
http://zamek-lublin.pl
Lublin
miejsce:
Muzeum Lubelskie w Lublinie
17:00
» Wystawy różne
Wystawa prezentuje prace znakomitych polskich malarzy i rysowników oraz wybitnych grafików europejskich. W Lublinie pokazane s¹ po raz pierwszy. Jest to wydarzenie szczególnie wa¿ne w przededniu wielkich obchodów rocznicy 700-lecia Lublina (2017 rok) i 100-lecia KUL (2018 rok) oraz przypadaj¹cej w bie¿¹cym roku 110. rocznicy powstania Muzeum Lubelskiego. Wystawa wpisuje siê zatem w wa¿ny czas rocznicowy i jest przypomnieniem wk³adu najstarszej wy¿szej uczelni Lublina w rozwój kulturowy i intelektualny miasta oraz Polski.

Zaprezentowano fragment jednych z cenniejszych w Lublinie zbiorów graficznych. Dziêki hojnej darowiŸnie ks. kanonika Jana W³adziñskiego, zas³u¿onego spo³ecznika, prekursora idei ratowania zabytków i kolekcjonera, w 1932 roku uczelnia wesz³a w posiadanie pokaŸnej kolekcji dzie³ sztuki i pami¹tek historycznych. Decyzj¹ w³adz uczelni niezw³ocznie powo³ano Muzeum Uniwersyteckie, któremu nadano imiê donatora. W nastêpnych latach zbiory muzealne systematycznie powiêksza³y siê o kolejne dary. Do najwa¿niejszych zaliczany jest przekaz prof. Kazimierza Micha³owskiego (z 1938 roku), na który z³o¿y³y siê zabytki staro¿ytne z prowadzonych przezeñ wykopalisk w egipskim Edfu (g³ównie figurki i przedmioty codziennego u¿ytku). Znaczn¹ czêœæ przedwojennych zbiorów stanowi³y prace wykonane na papierze – ³¹cznie kilkaset rysunków, sztychów, map, ilustracji i „œwiêtych obrazków”. Obiekty te, podobnie jak pozosta³e muzealia uniwersyteckie, ju¿ w pierwszych miesi¹cach wojny pad³y ³upem okupanta i do dziœ uznawane s¹ za zaginione.

W odradzaj¹cym siê po wojnie uniwersytecie nie zapomniano o przedwojennych tradycjach muzealnych. Na powrót zaczêto gromadziæ dzie³a sztuki (nierzadko drog¹ zakupów), które powierzono opiece reaktywowanego w 1958 roku Muzeum Uniwersyteckiego. Dziœ zbiór liczy przesz³o 1700 przedmiotów, z których a¿ 222 obiekty wykonane zosta³y na pod³o¿u papierowym. Na wystawie prezentujemy ponad po³owê z nich.

Zbiory graficzne pochodz¹ z kilku kolekcji ofiarowanych uczelni w latach 80. i 90. minionego stulecia. Najliczniejsz¹ i równoczeœnie najwa¿niejsz¹ czêœæ zbioru stanowi¹ prace podarowane w 1986 roku przez Olgê i Tadeusza Litawiñskich. S¹ to m.in. szkice g³ów koni oraz studium jeŸdŸca i koni Piotra Micha³owskiego, szkice g³ów – starca i m³odzieñca Stanis³awa Chlebowskiego, znakomity artystycznie pastelowy "Portret kobiety w stroju japoñskim" Cécile Chalus, akwarela "Dama" Marii Eliasz-Radzikowskiej.

Równie cenne s¹ prace z kolekcji Stanis³awy i Tadeusza Witkowskich ofiarowane uczelni w 1991 roku. Na wystawie prezentujemy rysunki o³ówkiem Jana Matejki – "Studium woja", wykonane na podstawie przedstawienia z kwatery "Pojmanie Chrystusa" z O³tarza Wita Stwosza w koœciele Mariackim w Krakowie oraz Józefa Che³moñskiego – "G³owa wiejskiej dziewczyny", znakomite impresje Leona Wyczó³kowskiego z architektur¹ sakraln¹ Krakowa i Lublina oraz wyró¿niaj¹ce siê, akademickie, wpisane w klimat rodzimej sztuki koœcielnej "Studium g³ów aposto³ów" Micha³a Boruciñskiego, bêd¹ce szkicem do obrazu "Wniebowziêcie Najœwiêtszej Maryi Panny" z o³tarza g³ównego w koœciele parafialnym w Kocku. Wartoœæ tej kolekcji podnosi tak¿e pochodz¹cy z lat 1913–1926 zespó³ 17 wykonanych tuszem i sepi¹ fantazji architektonicznych Stanis³awa Noakowskiego, a tak¿e powsta³e niew¹tpliwie pod wp³ywem tego¿ artysty widoki narysowane przez samego darczyñcê – Tadeusza Witkowskiego, z wykszta³cenia tak¿e architekta – bêd¹ce ilustracj¹ odbytych wêdrówek po Lublinie, W³oszech i Austrii.

Z legatu Joanny Gliwy (1994 rok) pochodzi m.in. akwarela Józefa Pankiewicza "Kwiaty w wazonie", natomiast z daru Krystyny Hartleb 20 cennych obiektów grafiki europejskiej, w tym miedzioryty takich mistrzów, jak Willem Jacobsz. Delff czy Dominicus Kustos.

Odrêbn¹, ale niezmiernie interesuj¹c¹ grupê prac stanowi zespó³ 15 akwarel Nikifora Krynickiego z 1954 roku, pochodz¹cych ze spuœcizny po ks. prof. W³adys³awie Smoleniu, wieloletnim opiekunie zbiorów muzealnych KUL.

Kuratorzy wystawy:
Renata Bartnik, Muzeum Lubelskie
Krzysztof Przylicki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Paw³a II

Czas trwania wystawy: 30 stycznia – 28 lutego 2016 roku
http://www.muzeumlubelskie.pl
Miejsce:
Muzeum Lubelskie w Lublinie
Godz.
17:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury