POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
27-11-2015       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Maska twardziela - projekcja filmu
ZAPRASZA
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
al. Tysiąclecia 37
34-400 Nowy Targ
tel. / fax. 18 266 21 32
18 266 32 41
http://www.mok.nowytarg.pl
Nowy Targ
miejsce:
sala 44 Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu
Al. Tysiąclecia 37
18:00
BEZPŁATNE
» Film

Po raz pierwszy Nowy Targ włącza się do międzynarodowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Dzięki wsparciu Fundacji Autonomia z Krakowa, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu oraz pod patronatem Urzędu Miasta Nowy Targ w dniu 27 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w sali 44 MOK-u odbędzie się bezpłatna projekcja filmu „Maska twardziela”. Projekcja zostanie opatrzona komentarzem psycholog nowotarskiego gabinetu „Do siebie” - Ewy Kruchowskiej. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to trwająca od 1991 roku międzynarodowa inicjatywa, organizowana przez Women’s Global Leadership Institute. Jej celem jest aktywizacja działań lokalnych i globalnych mających na celu eliminację przemocy względem kobiet poprzez edukację, rozwój świadomości i wzmacnianie sieci lokalnego wsparcia.

Akcja trwa 16 dni: od 25 listopada gdy ma miejsce Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet do 10 grudnia kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Co roku kampania ma także swoje hasło przewodnie podkreślające jeden z aspektów działań w tym zakresie. W tym roku hasło przewodnie kampanii brzmi; „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”

Film ukazuje w jaki sposób kultura popularna wpływa na kształtowanie i umacnianie stereotypu macho - tzw. „twardej” męskości oraz jak stereotyp ten odbiera mężczyznom prawo do okazywania uczuć i wrażliwości. W „Masce twardziela” ukazane są również powiązania między zniekształconym i krzywdzącym stereotypem „prawdziwego faceta”, a wzrostem przemocy stosowanej przez mężczyzn i chłopców. Film jest bogato ilustrowany przykładami z kultury popularnej - reklamami, programami rozrywkowymi, a jego narratorem jest Jackson Katz - absolwent Harvardu, gwiazda futbolu, wiodący na świcie aktywista antyprzemocowy.

„Edukacja jest dobrem publicznym i podstawowym prawem człowieka gwarantowanym przez Artykuł 26. uchwalonej w 1948 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Według najnowszych danych szacuje się, że na świecie żyje 31 milionów dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym i 34 miliony w średnim wieku szkolnym, które nie są zapisywane do szkół. Aż 58 milionów dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do kształcenia, z czego ok. połowa (28,5 miliona) żyje na obszarach dotkniętych konfliktem zbrojnym. Mając na uwadze niedostateczny poziom bezpieczeństwa dziewczynek w sektorze edukacji, a także wyniki tegorocznych badań i analiz, tematem przewodnim Kampanii 16 Dni Akcji jest „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”. Ten temat zwraca uwagę na tragiczną sytuację milionów dziewczynek i chłopców, młodych kobiet i mężczyzn, których uniwersalne prawo człowieka do edukacji jest codziennie naruszane lub ograniczane przez przemoc, brak potrzebnych zasobów i dyskryminację.” (cytat zaczerpnięty z materiałów ze strony www.kampania16dni.pl prowadzonej przez fundację Autonomia).
Miejsce:
sala 44 Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu
Al. Tysiąclecia 37
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury